Zavrieť

Porady

Slamený dom

Pracujem v oblasti obchodu a služieb ako živnostník. ...viac
slama.jpg  
Chcel by som sa spýtať na vaše názory na slamený dom, kde nosná konštrukcia je slama. Rozmýšľam nad stavbou chaty a tento materiál ma celkom zaujal. Je toho niečo na internete popísané ale nikto v tom nebýva. Konkrétne by sa jednalo o stavbu cca 6m x 7m na prízemí s kuchyňou, WC a obývačkou a na poschodí kúpeľňa a jedna otvorená izba s galériou do obývacej izby. Strecha bude sedlová a bude začínať na úrovni stropu prízemia. Kúrenie klasickou murovanou pecou. Strecha asi plechová, kvôli váhe. Dajú sa na slamu urobiť klasické vápenno-cementové omietky??? Nebude to vadiť??? Ako by ste riešili základovú dosku???


Ďakujem.
Usporiadat
tienik tienik

tienik je offline (nepripojený) tienik

no, slama ako nosna konstrukcia poschodoveho domu? To asi nie. Urcite to moze byt len ako vypln, nosna konstrukcia bude napr. drevena.
Omietat sa to iste da, ale mna osobne by trapili tieto otazky:

1) stihnem odtial ujst ja a moja rodina ked to zacne horet?
2) najdem vobec poistovnu co mi to poisti?

ale to je len moj osobny postreh.
5 0
Menej reklamy? Zaregistrujte sa! - Žiadne vyskakovacie reklamy!
220870 220870

220870 je offline (nepripojený) 220870

Remeselník,stavbár.
Slama nieje nosný materiál.Nosná konštrukcia je z drevenných hranolov.Nedá sa na to urobiť vápenno cementová omietka .Omietka musí byť hlinená.Takýto dom má odhadom životnosť 15-20 rokov.+ si je treba narátať brutálne protipožiarne náklady.Ak nejaký hlodavec ucíti pach slamy tak sa do nej 100% nasťahuje.Problém to môže byť hlavne u chát a občasne obývaných chát.
Hlína moderní a ekologický materiál | Hliněné omítky
Vše o nízkoenergetických domech | Hliněné omítky Picas , nízkoenergetické a ekologické domy.
Nová budova sa slamou: Herbert Gruber, Astrid Gruber, Helmuth Santler
5 0
arizona arizona

arizona je offline (nepripojený) arizona

http://www.slamenedomy.cz/
http://www.nazeleno.cz/stavba/nizkoe...i-myslite.aspx

A tu je jeden nadsenec,ktory byva v takom to dome http://bydleni.idnes.cz/ziji-s-rodin..._osobnosti_web


Taketo veci hladaj skor na ceskych strankach, tam je toho vela...
http://www.google.sk/search?q=slmeny...w=1346&bih=510
6 0
ciners ciners

ciners je offline (nepripojený) ciners

Slama udusana na 90kg/m3 ma pozadovanu poziarnu bezpecnost. Slama je aj nosny material, pri pozadovanom stlaceni balikov.
Ludi strasne klamu vyrobcovia tehal a porobetonu. V stenach RD su tak smiesne napatia, ze urcite dom nepadne kvoli stene. To skor kvoli expertom cez stropy a krovy.
Osobne by som to ale bez tych drevenych stlpikov nerobil.
5 0
pavol54 pavol54

pavol54 je teraz online pavol54

Poznám prípady kedy sa búrali staré pevné domy zo surových tehál múry hrubé min 60, a na miesto nich drevené montované. Nedá sa porovnať tepelná pohoda
0 0
Brčo Brčo

Brčo je offline (nepripojený) Brčo

Vo Walese stoji poschodovy slamenny dom,kde je slama nosna konstrukcia a najstarsie slamene domy z balikov maju cez 100 rokov(odkedy sa zacali vyrabat slamene baliky)
Tu je register domov zo slamy,aj ked verim tomu ze zdaleka nie kompletny.Len v CZ viem o najmenej 3 dalsich slamenych domoch.Ja osobne tiez preferujem drevenu nosnu konstrukciu...
Podla toho,ze chces omietat s cementovou omietkov,tak nemas este velmi nastudovanu problematiku.Odporucam este vela,vela citat
Naposledy upravil Brčo : 01.11.11 at 17:59
3 0
tienik tienik

tienik je offline (nepripojený) tienik

No neviem, zostanem ja radsej pri tehle. Myslim ze dom pre moju rodinu nie je miesto na pokusy typu vydrzi - nevydrzi.
Tak isto k tej nehorlavosti, videl som uz horiet tolko podla vyrobcu nehorlavych kablov, ze som uz na slovo nehorlavy mierne alergicky a bude sa drzat toho za ak raz cosi splna vsetky predpoklady pre to aby horelo, tak je len otazka casu a moznosti kedy horet bude.
A nemenej zaujmava vec, to teda ako otazka, ako sa k takemuto domu sprava banka? Da mi nan uver, ci musim stavat len pomocou vlastnych zdrojov?
0 0
sebera sebera

sebera je offline (nepripojený) sebera

Pracujem v oblasti obchodu a služieb ako živnostník. ...viac
Ďakujem za množstvo príspevkov ale aby som niektorých uviedol na pravú mieru. Slama je nosný materiál aj na niekoľko poschodové budovy. Odhadovať životnosť je dosť zvláštne, keďže životnosť je vždy určená údržbou o stavebnú konštrukciu. Najstaršie slamené domy majú viac ako 200 rokov. Hlodavci sú tiež len o starostlivosti. Slamený dom je nehorľavý ak sa robí tak ako sa má robiť. Či vydrží sa nebojím.
Len nemám jasno a nikde som sa to nedočítal prečo sa nedáva dávať klasická omietka ale len hlinená? Z vnútra by mi hlinená nevadila ale z vonku by som asi preferoval klasickú. A ako zatepliť podlahu slamou a na to drevenú podlahu? Vyliať to poterom je blbosť.
0 0
Brčo Brčo

Brčo je offline (nepripojený) Brčo

Omietka musi "dychat"-musi byt paropriepustna.Moze sa pouzit hlina alebo vapno.Ak pouzijes cement,zacne sa kondenzovat v slame vodna para a slama navlhne.Podlaha sa da izolovat slamou alebo napr.fukanou celulozou.
1 0
peterknazeje peterknazeje

peterknazeje je offline (nepripojený) peterknazeje

- nielen na Slovensku su take domy, v zahranici je ich viac,
- moznosti stavby je viacero,
- mozete navstivit workshopy a tam si to vyskusat,
- hlodavcov sa nemusite bat, zalezi od cistoty a hustoty slamy (hlodavce nepojdu do cistej slamy, pojdu iba do takej, ktora obsahuje zrna),
- cista slama je pre hlodavce nestravitelna,
- zvonka moze byt napriklad dreveny obklad,
- smelo do stavby, drzim palce,

pripajam odkaz na databazu slamenych domov v Cechach
Naposledy upravil peterknazeje : 01.11.11 at 20:13 Dôvod: doplnenie odkazu na databazu
0 0
arizona arizona

arizona je offline (nepripojený) arizona

sebera Pozri príspevok
...
Len nemám jasno a nikde som sa to nedočítal prečo sa nedáva dávať klasická omietka ale len hlinená? Z vnútra by mi hlinená nevadila ale z vonku by som asi preferoval klasickú.
Asi ma odbornici opravia...
ja len laicky tipujem
-ze slamene domy stavaju milovnici prirodnych materialov,tak asi preto hlinene. Hlinene omietky su zdrave,netoxicke
(starsia tema http://www.porada.sk/t80820-hlinene-omietky.html )
-ze slameny dom potrebuje "dychat",prirodzene si reguluje vlhkost
2 0
220870 220870

220870 je offline (nepripojený) 220870

Remeselník,stavbár.
[QUOTE=arizona;1884251]Asi ma odbornici opravia...
ja len laicky tipujem
-ze
arizona Pozri príspevok
Asi ma odbornici opravia...
ja len laicky tipujem
-ze slamene domy stavaju milovnici prirodnych materialov,a hlodavcov tak asi preto hlinene. Hlinene omietky su zdrave,netoxicke
(starsia tema http://www.porada.sk/t80820-hlinene-omietky.html )
-ze slameny dom potrebuje "dychat",prirodzene si reguluje vlhkost
Ja ťa doplním.Neviem si predstaviť kotvenie súčastí domu do slamy zavesiť obraz kuchynskú linku el.vedenia rozvody vody kúrenia kanalizácií.Zrova teraz som búral starý komín (dom z plná pálená tehla,bude o tej katastrofe aj niečo v blogu)a myšky mali okolo celého komína ktorý prchádzal cez trámový strop hniezdo z šúpolia slamy listov ,papierikov cca za tri veľké kýble tam navláčili.Nepotrebovali aby som im doniesol .Úplne im stačilo teplo od komína a slamu di priniesli aj samé.
Inak dobrá téma som sa dozvedel ,že slama nehorí ,a potkan ide len do slamy kde je zrno,tomuto môže veriť fakt len ten kto slepo verí každému dristu čo sa objaví na nete.
Neviem nedokážem si predstaviť čo ľudí núti dávať peniaze do takýchto experimentov.Drevenná konštrukcia musí byť ,ako všade inde ,vhodnú slamu tiež asi nikto nepodaruje zadarmo,hlinené omietky sú drahé ,ako šlak,plus všetky tie riziká okolo takýchto stavieb.Málo firiem, ktoré s tým majú skúsenosti, bude hnať cenu za práce do nebeských výšin + tápanie v tme okolo detailov ,ktoré určite nebude vedieť vyriešiť len tak hocikto.Pritom si pamätajte najzložitejšie na celých stvbách sú práve tie detaily.Dom je vec ktorá má majiteľovi slúžiť s čo najmenším množstvom opráv a údržby po celý život.Keď si predstavím ,že takýto dom dokáže za rok zlikvidovať jedna nepodarená rodinka potkanov tak neviem, neviem či by som z toho ochotný postaviť čo i len šopu.
4 0
tienik tienik

tienik je offline (nepripojený) tienik

Pridam este za seba. Keby som pre taky dom projektoval elektriku, tak drziac sa vsetkych noriem by jej cena bola tiez niekde inde ako pri klasickom murovanom dome.
Pretoze:

1) oteplenie vodicov - tym padom ine dimenzovanie
2) poziarne nebezpecenstvo - ine chranenie, ine ulozenie pristrojov

Pretoze pre nas elektrikarov je jedno akym tlakom je slama stlacena. Ak od nej nemas certifikat od skusobne ze je nehorlava, tak nase normy automaticky (a celkom logicky) ju povazuju za horlavu a tak sa musi postupovat pri navrhu.

Ono nadsenie je pekna vec, len treba myslet na to, ze nie vsetko sa da spravit po svojom ale treba dodrzat aj nejake tie vseobecne "pravidla hry" urcene normami a zakonmi.
4 0
ciners ciners

ciners je offline (nepripojený) ciners

Vsetko ma svoje pre a proti, ale tema je to urcite dobra, pretoze je to opat nejaka alternativa. A ten tvoj prispevok je potom mimoriadne cenny, lebo dava pohlad zase inej profesie,ktora sa podiela na konstrukcii.
0 0
sebera sebera

sebera je offline (nepripojený) sebera

Pracujem v oblasti obchodu a služieb ako živnostník. ...viac
Takto som nad elektrikou nerozmýšľal. Veľmi dobrá pripomienka. Plánujem tam urobiť fotovoltaiku s 24V rozvodom ale v zásuvkách by muselo byť aj tak 230V a neviem či to má v EU nejaký certifikát(nehorľavý) . Tak isto neviem ako by to bolo s poistením. Hypotéku na to nepotrebujem ale ktovie ako by sa k tomu postavila banka.
Každá diskusia je na niečo dobrá. Prišiel som na veci o ktorých som ani netušil.
0 0
arizona arizona

arizona je offline (nepripojený) arizona

Tondo, tych hlodavcov by som sa az tak nebala...ved stacia jedna-dve macky, tie su to ustriehnu
0 0
tienik tienik

tienik je offline (nepripojený) tienik

sebera Pozri príspevok
Takto som nad elektrikou nerozmýšľal. Veľmi dobrá pripomienka. Plánujem tam urobiť fotovoltaiku s 24V rozvodom ale v zásuvkách by muselo byť aj tak 230V a neviem či to má v EU nejaký certifikát(nehorľavý) . Tak isto neviem ako by to bolo s poistením. Hypotéku na to nepotrebujem ale ktovie ako by sa k tomu postavila banka.
Každá diskusia je na niečo dobrá. Prišiel som na veci o ktorých som ani netušil.
no neviem, rozvod 24 V DC v ramci domu, to budes zas cenou niekde tam, kde sa spotrebou nedostanes ani za x rokov.

Pretoze:

1) potrebujes regulovat DC napatie z fotovoltiky na 24 V, to nie je sranda
2) potrebujes na to specialne nezamenne zasuvky - tiez o dake € naviac
3) a zlaty klinec programu su istice. Ak istic na AC stoji ja neviem 4-5€, na DC je to 30 a viac € (nejde o konkretne cislo, ale aby si videl pomer)

Skus skor podumat ci nevyuzit fotovoltiku na ohrev vody, preberame to tu v jednom vlakne.
1 0
pavol54 pavol54

pavol54 je teraz online pavol54

arizona Pozri príspevok
Tondo, tych hlodavcov by som sa az tak nebala...ved stacia jedna-dve macky, tie su to ustriehnu
aký hlboký omyl.
0 0
misoft misoft

misoft je offline (nepripojený) misoft

http://mojdom.zoznam.sk/cl/10132/138...gia-buducnosti
http://www.e-filip.sk/default.aspx?contentID=2198
http://sk.wikipedia.org/wiki/Dom_zo_slamy
http://stavebnictvo.sk/profiles/blog...vebny-material
http://mojdom.zoznam.sk/cl/10132/237599/Slamene-domy
Príjemné čítanie prajem.
BTW: zavádza sa tam klasika 230V, len ukladanie rozvodu je istené rozvodnými trubkami a väčšími prierezmi vodičov (kvôli preťaženiu a ohrevu vodičov).
1 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať