Zavrieť

Porady

Nezamestnany a odvody do Soc.poistovne+pocet odpracovanych rokov

Dobry den mam otazku a potrebujem poradit.Som nezamestnany od 1.4.2011 a som aj evidovany od cca 20.4.2011 na Urade prace.
Ale problem je ze si neplatim nic do socialnejj positovne,a mam aj problem s poctom odpracovanych rokov.Nakolko som bol zamestnany nejakycj 17 mesiacov ani som nemal narok na davky v nezamestnanosti.A predtym som pracoval bez zmluvy a mam v 28 rokoch cca max.4 roky dokopy odpracovanych rokov.A zacinam mat zdr.problemy som teraz aj dlhsie na PN,auvedomujem si ze keby sa mi nieco stalo nemam narok ani na ciastocny invalidny dochodok,kedze nesplnam pocet odpracovanych rokov.
A preto si chcem ist platit aspon to do socialnej ako samoplatitel kym som PN a Urade prace ,a nenajdem si pracu.A toto je ta hlavna otazka: Da sa to platit si sam do Socialnej poistovne mesacne,a ci sa mi to bude ratat do odpracovanych rokov,tie mesacne platby.Lebo takto vlastne Zase stracam casovo,astane sa mi nieco co ja viem o 2 roky a to uz budem mat 30 rokov a tam musim mat odpracovanych min.5rokov aby som mal narok na ciast.alebo plny inv.dochodok.A Potom to je stale viac tusim od 34rokov uz 8rokov min. atd.za poslednych 10 rokov atd.
Dakujem
Usporiadat
Mila123 Mila123

Mila123 je offline (nepripojený) Mila123

bizonik Pozri príspevok
Dobry den mam otazku a potrebujem poradit.Som nezamestnany od 1.4.2011 a som aj evidovany od cca 20.4.2011 na Urade prace.
Ale problem je ze si neplatim nic do socialnejj positovne,a mam aj problem s poctom odpracovanych rokov.Nakolko som bol zamestnany nejakycj 17 mesiacov ani som nemal narok na davky v nezamestnanosti.A predtym som pracoval bez zmluvy a mam v 28 rokoch cca max.4 roky dokopy odpracovanych rokov.A zacinam mat zdr.problemy som teraz aj dlhsie na PN,auvedomujem si ze keby sa mi nieco stalo nemam narok ani na ciastocny invalidny dochodok,kedze nesplnam pocet odpracovanych rokov.
A preto si chcem ist platit aspon to do socialnej ako samoplatitel kym som PN a Urade prace ,a nenajdem si pracu.A toto je ta hlavna otazkaa sa to platit si sam do Socialnej poistovne mesacne,a ci sa mi to bude ratat do odpracovanych rokov,tie mesacne platby.Lebo takto vlastne Zase stracam casovo,astane sa mi nieco co ja viem o 2 roky a to uz budem mat 30 rokov a tam musim mat odpracovanych min.5rokov aby som mal narok na ciast.alebo plny inv.dochodok.
Dakujem .
v tvojom prípade by si sa mohol aj spätne prihlásiť...ale to iba na dôchodkové poistenie.....
1 0
bizonik bizonik

bizonik je offline (nepripojený) bizonik

Spatne to znamena ze pojdem tam do Soc.poistovne a poviem ze odvtedy ako som nezamestnany sa chcem spatne prihlasit?T.j. od 1.4.2011 ?Asi sa tam doplati ta suma za to obdobie po dnes co?
A to mi bude uznane(tie mesiace od vypovede do dnes) ako aj do odpracovanych rokov co sa rataju a pozaduju pri tom inv.dochodku co som spominal?
Citam a citam uz 2 dni a uz mam v tom taky chaos ze som z toho jelen...
Naposledy upravil bizonik : 03.11.11 at 14:47
0 0
Mila123 Mila123

Mila123 je offline (nepripojený) Mila123

bizonik Pozri príspevok
Spatne to znamena ze pojdem tam do Soc.poistovne a poviem ze odvtedy ako som nezamestnany sa chcem spatne prihlasit?T.j. od 1.4.2011 ?Asi sa tam doplati ta suma za to obdobie po dnes co?
A to mi bude uznane(tie mesiace od vypovede do dnes) ako aj do odpracovanych rokov co sa rataju a pozaduju pri tom inv.dochodku co som spominal?
spätne je možné podľa zákona č. 461/2004 t.j. k 01 01 2004, ak sa nemýlim......podľa § 142 ods. 3 ,zákona o soc. poistení prikladám...


(3) Poistné na dôchodkové poistenie sa môže zaplatiť aj dodatočne za obdobie, počas ktorého fyzická osoba

a) mala prerušené poistenie podľa § 26,
b) bola zaradená do evidencie nezamestnaných občanov alebo
c) sústavne sa pripravovala na povolanie štúdiom na strednej škole alebo na vysokej škole po dovŕšení 16 rokov veku.

predpokladám, že si budeš uplatňovať nárok podľa ods. 3 pís. b
a § 26 prikladám...

§ 26
Prerušenie povinného nemocenského poistenia, povinného dôchodkového poistenia a povinného poistenia v nezamestnanosti

(1) Zamestnancovi sa prerušuje povinné nemocenské poistenie, povinné dôchodkové poistenie a povinné poistenie v nezamestnanosti v období, v ktorom

a) čerpá pracovné voľno bez náhrady mzdy podľa osobitného predpisu44) alebo čerpá služobné voľno bez nároku na plat alebo služobný príjem podľa osobitného predpisu6) okrem ospravedlnenej neprítomnosti zamestnanca v práci z dôvodu jeho účasti na štrajku,

b) je dlhodobo uvoľnený z pracovného pomeru, štátnozamestnaneckého pomeru alebo zo služobného pomeru na výkon verejnej funkcie, na výkon odborovej funkcie alebo na výkon funkcie člena zamestnaneckej rady podľa osobitného predpisu,45) ak sa mu neposkytuje náhrada mzdy,

c) má neospravedlnenú neprítomnosť v práci,

d) je vo výkone väzby alebo vo výkone trestu odňatia slobody; to platí vo vzťahu k činnosti, z ktorej je povinne nemocensky poistený a povinne dôchodkovo poistený a počas jej vykonávania bol vzatý do výkonu väzby alebo nastúpil výkon trestu odňatia slobody,

e) čerpá rodičovskú dovolenku podľa osobitného predpisu,45a) ak ide o ženu a v období, v ktorom čerpá rodičovskú dovolenku podľa osobitného predpisu,45a) a nemá nárok na materské, ak ide o muža.

(2) Samostatne zárobkovo činnej osobe sa prerušuje povinné nemocenské poistenie a povinné dôchodkové poistenie v období v ktorom má pozastavené prevádzkovanie živnosti, pozastavený výkon činnosti alebo pozastavenú činnosť, a v období, v ktorom je vo väzbe alebo vo výkone trestu odňatia slobody; časť vety za bodkočiarkou v odseku 1 písm. d) platí rovnako.

(3) Zamestnancovi sa prerušuje povinné nemocenské poistenie, povinné dôchodkové poistenie a povinné poistenie v nezamestnanosti od 11. dňa potreby ošetrovania fyzickej osoby uvedenej v § 39 ods. 1 písm. a) alebo starostlivosti o dieťa uvedené v § 39 ods. 1 písm. b) do skončenia potreby tohto ošetrovania alebo tejto starostlivosti a odo dňa nasledujúceho po uplynutí 52 týždňov trvania dočasnej pracovnej neschopnosti do jej skončenia.

(4) Samostatne zárobkovo činnej osobe sa prerušuje povinné nemocenské poistenie a povinné dôchodkové poistenie od 11. dňa potreby ošetrovania fyzickej osoby uvedenej v § 39 ods. 1 písm. a) alebo starostlivosti o dieťa uvedené v § 39 ods. 1 písm. b) do skončenia potreby tohto ošetrovania alebo tejto starostlivosti a v období, v ktorom má nárok na rodičovský príspevok podľa osobitného predpisu,45b) ak podľa svojho vyhlásenia nevykonáva činnosť povinne nemocensky poistenej a povinne dôchodkovo poistenej samostatne zárobkovo činnej osoby. Samostatne zárobkovo činnej osobe sa prerušuje povinné nemocenské poistenie a povinné dôchodkové poistenie aj odo dňa nasledujúceho po uplynutí 52 týždňov trvania dočasnej pracovnej neschopnosti do jej skončenia.

(5) Vznik prerušenia povinného nemocenského poistenia, povinného dôchodkového poistenia a povinného poistenia v nezamestnanosti podľa odsekov 1 až 4 sa posudzuje rovnako ako zánik povinného nemocenského poistenia, povinného dôchodkového poistenia a povinného poistenia v nezamestnanosti a skončenie prerušenia týchto poistení sa posudzuje rovnako ako vznik týchto poistení.


a ešte musíš predložiť žiadosť , kt. si nájdeš na web. stránke SP.....
a aké doklady musíš mať, predpokladám, že ti bude postačovať potvrdenie o evidencii na UP....
1 0
Mila123 Mila123

Mila123 je offline (nepripojený) Mila123

tlačivo si vyplň a osobne navštív pobočku SP......

http://www.socpoist.sk/616/1567s

1 0
bizonik bizonik

bizonik je offline (nepripojený) bizonik

diky moc,uz tomu zacinam chapat,takze ako som pisal to plati ze?Oni tym padom vlastne potom zarataju aj to obdobie co som bol evidovany na Urade prece do toho?A to budem musiet zacvakat to spatne ked to je teda nejakych od aprila do polovice teraz novembra trebars,kolko to asi bude €?A potom sa staci dohodnut ze budem platit dalej sam uz len to dochodkove positenie ze,a to je asi kolko mesacne€?
A ono sa to spatne da teda aj co ja viem z roku 2004 alebo 2006 alebo hocikedy co som bol na Urade prace,ale neplatil som si do Socialnej p.cize to dochodkove vsak?Ale to kde som nebol nikde a len tak lazo-plazo som si rboil-nerobil uz je pase a stratene obdobie do do odpracovanych rokov?Chapem spravne tomu vsetkemu?Prepac ze pisem ako pisem a splietam,ale ako rozmyslam mi idu aj prsty na klavesnici
0 0
Mila123 Mila123

Mila123 je offline (nepripojený) Mila123

viem, že teraz ak by si si chcel platiť dobrovoľné dôchodkové poistenie, musíš si platiť aj dôchodkové (59.23 €) aj invalidné (19.74) € aj RF (15.63€)z min. VZ je teraz 329.06 € , ale či to platí aj spätne, to netuším.....
viac info určite ti určite poskytnú na pobočke SP.....
1 0
bizonik bizonik

bizonik je offline (nepripojený) bizonik

cooo 329€ to je cooo ? to ako mesacne 329€ a od aprila je to 7 mesiacov to ako mam ratat 7x329€ ze doplatim? za to obdobie,to snad nie.Ako je to moja chyba uznavam,ze som to neplatil,ale snad az take vysoke sumy za tych 7 mesiacov nezacvakam,a budu mi uznane tie mesiacce k tym odprovanym co potrebuju k tym poziadavkam na dochodok inv.Inak som 7 mesiacov stratil,dufam ze to pojde.Neviem mam z toho obavy celeho tam aj ist tam ma poslu prec podla mna mi tam nebudu radit tak ako tu mi pisete.Ved ani neviem co im tam mam splietat.A zybtocne aby som nezaplatil,za nieco co mi potom ani neuznaju ked pride na to ze budem o par rokov ziadat o inv.dochodok a pozru ze ved toto sa ani neuznava to obdobie co ste bol na PN a na Urade prace.
0 0
Mila123 Mila123

Mila123 je offline (nepripojený) Mila123

bizonik Pozri príspevok
cooo 329€ to je cooo ? to ako mesacne 329€ a od aprila je to 7 mesiacov to ako mam ratat 7x329€ ze doplatim? za to obdobie,to snad nie.Ako je to moja chyba uznavam,ze som to neplatil,ale snad az take vysoke sumy za tych 7 mesiacov nezacvakam,a budu mi uznane tie mesiacce k tym odprovanym co potrebuju k tym poziadavkam na dochodok inv.Inak som 7 mesiacov stratil,dufam ze to pojde.Neviem mam z toho obavy celeho tam aj ist tam ma poslu prec podla mna mi tam nebudu radit tak ako tu mi pisete.Ved ani neviem co im tam mam splietat.A zybtocne aby som nezaplatil,za nieco co mi potom ani neuznaju ked pride na to ze budem o par rokov ziadat o inv.dochodok a pozru ze ved toto sa ani neuznava to obdobie co ste bol na PN a na Urade prace.
nečítaš pozorne, alebo som to nejako šalamúnsky napísala???
VZ je vymeriavací základ, nie platba.....
budeš platiť 59.23+ 19.74+15.63= 94.60 € mesačne, ak mi kalkulačka správne ráta.....
0 0
bizonik bizonik

bizonik je offline (nepripojený) bizonik

aha mne to doslo uz ako som to poslal po chvilke co to VZ asi je)
Noo ale aj tak je to dost paaalka,7 kileciek eurasov,len tak dat prec,za svoju sprostost naraz.:/
0 0
Mila123 Mila123

Mila123 je offline (nepripojený) Mila123

máš možnosť, podľa zákona a je na tebe či ju využiješ či nie....máš predsa slobodnú vôľu.....
0 0
bizonik bizonik

bizonik je offline (nepripojený) bizonik

jasne,pojdem tam teda snad mi poradia priamo tam,ci sa to da aj nejako postupne uhradzat a nie naraz vsetko.Trebars za 3 mesiace a potom opat.Plus aj kazdy mesiac sam platit az dokym nenajdem pracu,a ci mi to teda bude uznane a pocitane do odpracovynch rokov,ako som sa pytal ktore sa potom pozaduju pri vybavovani ziadosti na inv.dochodok.
0 0
luja5 luja5

luja5 je offline (nepripojený) luja5

bizonik Pozri príspevok
jasne,pojdem tam teda snad mi poradia priamo tam,ci sa to da aj nejako postupne uhradzat a nie naraz vsetko.Trebars za 3 mesiace a potom opat.Plus aj kazdy mesiac sam platit az dokym nenajdem pracu,a ci mi to teda bude uznane a pocitane do odpracovynch rokov,ako som sa pytal ktore sa potom pozaduju pri vybavovani ziadosti na inv.dochodok.
Podľa ust. § 60 bod 1 zákona č. 461/2003 Z.z. o sociálnom poistení obdobie dôchodkového poistenia je obdobie povinného dôchodkového poistenia,obdobie dobrovoľného dôchodkového poistenia, ak za tieto obdobia okrem období uvedených v § 140 bolo zaplatené poistné na dôchodkové poistenie podľa tohto zákona a ak tento zákon neustanovuje inak....
Z uvedeného vyplýva, že obdobie, za ktoré si fyzická osoba zaplatí poistné ako dobrovoľne dôchodkovo poistená osoba, sa započítava do celkovej doby poistenia (t.j. je to "uznané a počítané do odpracovaných rokov") pre nárok na príslušný dôchodok a pre výpočet jeho výšky.
1 0
luja5 luja5

luja5 je offline (nepripojený) luja5

Ešte dopĺňam, že podľa ust. § 72 bod 2 zákona č. 461/2003 Z.z. o sociálnom poistení počet rokov dôchodkového poistenia na vznik nároku na invalidný dôchodok sa zisťuje z obdobia pred vznikom invalidity.
1 0
Katy a R Katy a R

Katy a R je offline (nepripojený) Katy a R

bizonik Pozri príspevok
jasne,pojdem tam teda snad mi poradia priamo tam,ci sa to da aj nejako postupne uhradzat a nie naraz vsetko.Trebars za 3 mesiace a potom opat.Plus aj kazdy mesiac sam platit az dokym nenajdem pracu,a ci mi to teda bude uznane a pocitane do odpracovynch rokov,ako som sa pytal ktore sa potom pozaduju pri vybavovani ziadosti na inv.dochodok.
.. nuž, ja by som momentálne spätné platenie na dôchodkové poistenie neriešila (keďže asi nemáš peňazí nazvyš či? ).
Za prvé - je to najdrahšie poistenie a platiť z minima (ako ti uviedla mila v príklade) nie je "nic moc" - veľmi slabý OMB.
A za druhé - ak ti bude v budúcnosti toto obdobie chýbať pre výpočet napr ID, môžeš si to doplatiť aj potom (a v takej výške, ktorá tej prípadnej dávke pomôže - nie z minima).
Spočítaj si - koľko môžeš platiť - a podľa toho sa zariaď. tuto je tabuľka na tento rok http://www.socpoist.sk/tabulka-plate...uara-2011/924s
2 0
bizonik bizonik

bizonik je offline (nepripojený) bizonik

diky moc za odpovede,dobri ochotni ludia poradit este zijuuu! Normalne som z toho zaskoceny,v dnesnej dobe som uz zvyknuty na iny pristup,az ste mi zlepsili aj naladu
0 0
bizonik bizonik

bizonik je offline (nepripojený) bizonik

No Katy len ci sa v buducnosti nezmeni nieco v zakonoch a nemusi to potom byt mozne,aj toho sa obavam ze sa moze stat.Inak tejto vete nechapem presne co ako si myslela: (a v takej výške, ktorá tej prípadnej dávke pomôže- nie z minima).To si potom ako mozem regulovat ci ja sam tam dat viac za to obdobie penazi,a tym zvysim celkovu sumu potom vyplacaneho dochodku?Takze mozem byt v klude teraz a byt na urade prace a PN kedze som,a nestresovat sa,ze teraz vlastne nic neplatim do socialnej poist.a stracam tym odpracovane roky.A nie je to ohranicene aj nejakym obdobim dokedy sa to takto da.Vies trebars prejde 16 mesiacov co budem na Urade prace, a dojdem na Socialnu p.trebars v roku 2014 ze chcem za rok april 2011 az jul 2012 doplatit dochodkove poist.a oni mi povedia mate smolu da sa to len na obdobie 12 mesiacov.Ze iba to Vam moze byt max.zapocitane do odpracovanych rokov,alebo podobne veci.Viete ako rozne diery a chybicky v zakonoch maju alebo zmeny nastavaju.
A co je inak to OMB co si pisala?
Naposledy upravil bizonik : 03.11.11 at 18:28
0 0
Katy a R Katy a R

Katy a R je offline (nepripojený) Katy a R

bizonik Pozri príspevok
No Katy len ci sa v buducnosti nezmeni nieco v zakonoch a nemusi to potom byt mozne,aj toho sa obavam ze sa moze stat.Inak tejto vete nechapem presne co ako si myslela: (a v takej výške, ktorá tej prípadnej dávke pomôže- nie z minima).To si potom ako mozem regulovat ci ja sam tam dat viac za to obdobie penazi,a tym zvysim celkovu sumu potom vyplacaneho dochodku?Takze mozem byt v klude teraz a byt na urade prace a PN kedze som,a nestresovat sa,ze teraz vlastne nic neplatim do socialnej poist.a stracam tym odpracovane roky.A nie je to ohranicene aj nejakym obdobim dokedy sa to takto da.Vies trebars prejde 16 mesiacov co budem na Urade prace, a dojdem na Socialnu p.trebars v roku 2014 ze chcem za rok april 2011 az jul 2012 doplatit dochodkove poist.a oni mi povedia mate smolu da sa to len na obdobie 12 mesiacov.Ze iba to Vam moze byt max.zapocitane do odpracovanych rokov,alebo podobne veci.Viete ako rozne diery a chybicky v zakonoch maju alebo zmeny nastavaju.
.. myslela som to tak, že keď už mi treba doplatiť, tak by som doplácala z vyššieho VZ (samozrejme, koľko unesiem). Pretože minimálnym VZ si môžeš pokaziť OMB zo zamestnania (možno - neviem, aký plat si mal).
Pozri si zák o SP .. lebo je toho dosť veľa .. a v zákone sú aj presne definované obdobia, za ktoré sa môže spätne doplatiť poistné (nie za hocijaké). jedným z nich je aj doba evidencie na UPSVaR ... no a len svoj názor som napísala - ak si to chceš doplatiť - je to na tebe
A teraz si na platenej PNke? Dostávaš nemocenské zo SP ?
Naposledy upravil Katy a R : 03.11.11 at 18:43
0 0
bizonik bizonik

bizonik je offline (nepripojený) bizonik

Nie nedostavam nic,len som na Uarde prace evidovany a je mi platena zdravotne poistenie,ja som nemal narok ani na podporu kedze som predtym ako som isiel na Urad mal len 17 mesiacov odpracovane,nesplnal som podmienku.A davky v hmotnej nudzi sa to tusim vola,to som nevybavoval.Boli tam aj nejake podmienky ze na ucte nemozes mat alebo co,a vypisy z banky,a ja som mal ulozene peniaze.Tak som povedal ze to nechcem tie davky.A teraz som momentalne PN cize tam na urad nosim len papiere o PNke od lekara.Mne ide hlavne o to ako som pisal,aby som mal tie odpracovane roky nejake,a kedze som nezamestnany uz od toho aprila ,nech sa mi zarataju,aasi si to budem aj sam platit odteraz dokym nevybavim novu robotu a prac,zmluvu,ale samozrejme najprv musim byt fit a nie PN.Lebo nemam skoro nic odrobene roky.A pride na to ze bude mi horsie o 2-3 roky nedajboze a nebudem mat ani narok na inv.dochodok kvoli tym rokom odpracovanym,ktore sa tam pozaduju.
Kurnajs zase som tusim omielal zo siroka a ty si sa priamo pytala na nemocenske)No na tie nedostavam nic,asi nemam narok,ja sa v tom nevyznam.
Naposledy upravil bizonik : 03.11.11 at 19:08
0 0
Xanti Xanti

Xanti je offline (nepripojený) Xanti

Bizonik ,
a si na platenej PN alebo neplatenej PN? Hm? Lebo technicky vieš byť na platenej PN. Síce len málinko cca 170 eur mesačne ale stále lepšie niečo ako prstom do oka....
0 0
bizonik bizonik

bizonik je offline (nepripojený) bizonik

Xanti,no o tom som ja vobec nevedel,ze mozem mat platenu tu PNku.Ja ze len ked som zamestnany dostavam nieco na PNke,ale ked som na Urade prace asi nemam narok na nic.Len im tam ten papier nosim.Aj tak uz som asi druhy mesiac,to uz pomaly aj od decembra mozno nebudem na PNke,a spatne asi nic nedostanem ak sa to dalo nie,za to obdobie co som PN?
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať