Zavrieť

Porady

Kontrola pokladne

Dobrý deň,
po včerajšom rozhovore s jedným múdrym pánom, ktorý je jediným konateľom s. r. o. som sa dozvedela, že niekedy vyberie peniaze z účtu ako dotáciu pokladne, ale fyzicky ich do tej pokladne nedá. Preto by ma zaujímalo, keďže nemá povinnosť auditu, kto (napr. aký orgán alebo kontrola) môže skontrolovať hotovosť v pokladni.

Ďakujem.
Usporiadat
Tweety Tweety

Tweety je offline (nepripojený) Tweety

Talabova Pozri príspevok
Dobrý deň,
po včerajšom rozhovore s jedným múdrym pánom, ktorý je jediným konateľom s. r. o. som sa dozvedela, že niekedy vyberie peniaze z účtu ako dotáciu pokladne, ale fyzicky ich do tej pokladne nedá. Preto by ma zaujímalo, keďže nemá povinnosť auditu, kto (napr. aký orgán alebo kontrola) môže skontrolovať hotovosť v pokladni.

Ďakujem.
A ako to ten pán zaúčtováva? Ak zaúčtuje príjem do pokladne, má potom manko, ktoré podlieha zosobneniu. Na kontrolu účtovníctva je tu DÚ.
0 0
KEJKA KEJKA

KEJKA je offline (nepripojený) KEJKA

audítor, účtovník, odborný poradca ...viac
účtovníčka mu to iste zúčtuje ako dotáciu pokladnice, alebo lepší prípad ako pôžičku, teda pohľadávku voči konateľovi.
V prípade účtovania dotácie zrejme účtuje aj výdavky na základe blokov, ktoré od konateľa dostane a tým sa stav pokladnice zníži.
V prípade účtovania pôžičky sa stav pokladnice nemení /preto je toto správnejšie/, ale ak konateľ hotovosť míňa a bločky predkladá do účtovníctva, napr. kvôli nákladom, tak sa hotvosť dostane časom do mínusu.
Šikovná účtovníčka si s týmto poradí ľahko, plus dá konateľovi podpísať 4x do roka inventarizáciu hotovosti a účtovníctvo je čisté.
Mám zato, že dotyčný múdry pán, ani nevie, čo sa mu vo firme robí - teda ako sa mu robí, či nerobí účtovníctvo.
0 0
Talabova Talabova

Talabova je offline (nepripojený) Talabova

No predpokladám, že normálne zaúčtuje výber z účtu, peniaze na ceste a následne príjem do pokladne. Daňovú kontrolu sme ešte nemali, tak neviem, ako to presne prebieha, ale to pani príde a povie "ukážte mi pokladňu" a prepočíta si, či sedí účtovný stav so skutočným? Pretože keď tam je sám, nemusí sa vlastne nikomu za nič zodpovedať.
0 0
KEJKA KEJKA

KEJKA je offline (nepripojený) KEJKA

audítor, účtovník, odborný poradca ...viac
presne tak. účtovnú pokladnicu - to som ešte nepočula, že by DU kontroloval.
Kontrolovať bude ERP po novom, to kontrolovali aj doteraz, ale to je iná téma.
O čo ti vlastne ide.
Ja som vo viacerých firmách videla pokladnice s hotovosťou v miliónoch!!!!!!!!!!SKK
0 0
Talabova Talabova

Talabova je offline (nepripojený) Talabova

KEJKA, vie a vie to veľmi dobre - pán to totiž robí vedome a dokonca je to aj účtovník - napr. pri mzdách - dá si malú mzdu (kvôli odvodom a daniam) ale kompenzuje si ju tým, že vyberie z účtu a proste dá do vačku. Napr. si vyberie 2000 €, predloží bloky do účtovníctva v hodnote 500 € a to ostatné je jeho. Kto mu to dokáže, že tie peniaze v pokladnici skutočne fyzicky nemá? Toto je to, čo mňa zaujíma
0 0
Tweety Tweety

Tweety je offline (nepripojený) Tweety

Talabova Pozri príspevok
No predpokladám, že normálne zaúčtuje výber z účtu, peniaze na ceste a následne príjem do pokladne. Daňovú kontrolu sme ešte nemali, tak neviem, ako to presne prebieha, ale to pani príde a povie "ukážte mi pokladňu" a prepočíta si, či sedí účtovný stav so skutočným? Pretože keď tam je sám, nemusí sa vlastne nikomu za nič zodpovedať.
Nie, nemusí sa zodpovedať. Ale v takom prípade je lepšie ten výber zaúčtovať ako pôžičku,( už v príspevku vyššie od Kejky) potom tie peniažky chýbať nebudú.
0 0
KEJKA KEJKA

KEJKA je offline (nepripojený) KEJKA

audítor, účtovník, odborný poradca ...viac
ved ti tu vysvetľujeme dokola, že nikto mu nič nedokáže.
Ak podpíše tú inventarizáciu, tak je to v suchu. Nikto nič nemôže, ved konateľ je ten čo zodpovedá za majetok, a ked bude tvrdiť, že tie peniaze má, tak ich teda má.
Rozumnejšie účtovanie je tá pôžička, s tým som sa stretla, konateľ bez príjmu ale pôžičiek habadej. Z DU pri kontrole tiež nič nechceli, len zmluvu o pôžičke.
0 0
striebro1 striebro1

striebro1 je offline (nepripojený) striebro1

kontrolu na penaznu hotovost som este nikdy nezazila....tieto skutocnosti danovakov sotva zaujimaju....ale ak sa mylim, tak ma opravte...
0 0
Dáša_ Dáša_

Dáša_ je teraz online Dáša_

Talabova Pozri príspevok
No predpokladám, že normálne zaúčtuje výber z účtu, peniaze na ceste a následne príjem do pokladne. Daňovú kontrolu sme ešte nemali, tak neviem, ako to presne prebieha, ale to pani príde a povie "ukážte mi pokladňu" a prepočíta si, či sedí účtovný stav so skutočným? Pretože keď tam je sám, nemusí sa vlastne nikomu za nič zodpovedať.
tak o takomto tu raz niekto tuším písal, že takto to prebieha v rakúsku. Kedykoľvek môže prísť do firmy kontrola - povie predložte pokladňu (knihu), predložte hotovosť. A ak to nesedí, tak je veľký problém. u nás som o tomto veru ešte nepočula. Niekde to riešia aj dvoma pokladňami v účtovníctve. Tie "drobné" majú vo firme na bežné nákupy, úhrady faktúr. A druhú "pokladňu" má v osobnej starostlivosti majiteľ/konateľ. Ten nosí tie milióny vo voreckách obyčajne....
0 0
Zita5 Zita5

Zita5 je offline (nepripojený) Zita5

Nech robíme čokoľvek, má nám záležať na tom, čo robíme, nie na tom, či nás niekto vidí. Cicero ...viac
KEJKA Pozri príspevok
účtovníčka mu to iste zúčtuje ako dotáciu pokladnice, alebo lepší prípad ako pôžičku, teda pohľadávku voči konateľovi.
V prípade účtovania dotácie zrejme účtuje aj výdavky na základe blokov, ktoré od konateľa dostane a tým sa stav pokladnice zníži.
V prípade účtovania pôžičky sa stav pokladnice nemení /preto je toto správnejšie/, ale ak konateľ hotovosť míňa a bločky predkladá do účtovníctva, napr. kvôli nákladom, tak sa hotvosť dostane časom do mínusu.
Šikovná účtovníčka si s týmto poradí ľahko, plus dá konateľovi podpísať 4x do roka inventarizáciu hotovosti a účtovníctvo je čisté.
Mám zato, že dotyčný múdry pán, ani nevie, čo sa mu vo firme robí - teda ako sa mu robí, či nerobí účtovníctvo.
Presne tak . Ja tiež mám klienta, ktorý si už zopár krát vybral z účtu .Účtovala som dotácia pokladne.Po pohovore s konateľom sme sa dohodli , že treba stav pokladne znižovať , či už nákupmi ale vložením vyššej čiastky na BU , ako vklad z pokladne na bežný účet .Zatiaľ sa to darí , lebo bolo aj obdobie , kedy by nemal z čoho uhrádzať svoje záväzky .Vzhľadom k tomu, že bankový výpis príde raz mesačne a pokladňu účtujem priebežne, som sa dohodla, že emailom mi oznámi deň výberu resp.deň vkladu na BU , aby som sa nemusela v pokladni vracať spätne k dátumom vkladu či výberu ,aby som nemusela opravovať VPD alebo PPD .Ale to všetko záleží od vzájomnej dohody .Tak skúste aj Vy sa dohodnúť , možno to pôjde.
Vždy koncom mesiaca pošlem emailom stav pokladne konateľovi .
0 0
Talabova Talabova

Talabova je offline (nepripojený) Talabova

Ďakujem, toto som chcela vedieť. A v prípade tej pôžičky - môže byť aj nenávratná, ale potom je to zase príjem, ktorý musí zdaniť, ak sa nemýlim.
0 0
KEJKA KEJKA

KEJKA je offline (nepripojený) KEJKA

audítor, účtovník, odborný poradca ...viac
Ja som mala raz na audite pokladnicu so 6 miliónmi, inak veľká firma. nepustila som to ďalej, chcela som tú hotovosť vidieť.
Dlhé rozhovory a výsledok? Hotovosť v tej výške bola. Nie v ten deň, ale bola.
0 0
Zita5 Zita5

Zita5 je offline (nepripojený) Zita5

Nech robíme čokoľvek, má nám záležať na tom, čo robíme, nie na tom, či nás niekto vidí. Cicero ...viac
Talabova Pozri príspevok
Ďakujem, toto som chcela vedieť. A v prípade tej pôžičky - môže byť aj nenávratná, ale potom je to zase príjem, ktorý musí zdaniť, ak sa nemýlim.
Ja sa zatiaľ pôžičkam vyhýbam pokiaľ sa mi to dá takto riešiť takto dohodou a nie manévrovaním .
0 0
KEJKA KEJKA

KEJKA je offline (nepripojený) KEJKA

audítor, účtovník, odborný poradca ...viac
akou dohodou?
0 0
Zita5 Zita5

Zita5 je offline (nepripojený) Zita5

Nech robíme čokoľvek, má nám záležať na tom, čo robíme, nie na tom, či nás niekto vidí. Cicero ...viac
Zita5 Pozri príspevok
Presne tak . Ja tiež mám klienta, ktorý si už zopár krát vybral z účtu .Účtovala som dotácia pokladne.Po pohovore s konateľom sme sa dohodli , že treba stav pokladne znižovať , či už nákupmi ale vložením vyššej čiastky na BU , ako vklad z pokladne na bežný účet .Zatiaľ sa to darí , lebo bolo aj obdobie , kedy by nemal z čoho uhrádzať svoje záväzky .Vzhľadom k tomu, že bankový výpis príde raz mesačne a pokladňu účtujem priebežne, som sa dohodla, že emailom mi oznámi deň výberu resp.deň vkladu na BU , aby som sa nemusela v pokladni vracať spätne k dátumom vkladu či výberu ,aby som nemusela opravovať VPD alebo PPD .Ale to všetko záleží od vzájomnej dohody .Tak skúste aj Vy sa dohodnúť , možno to pôjde.
Vždy koncom mesiaca pošlem emailom stav pokladne konateľovi .
Tu popisujem ako sme sa dohodli .
0 0
Talabova Talabova

Talabova je offline (nepripojený) Talabova

A ešte by som mala jednu otázočku - súkromný byt vo vlastníctve firmy - napr. môj prípad je ten, že som aj s priateľom štatutárnym zástupcom jednej akciovky. On je jediným akcionárom. Mohli by sme dať do majetku firmy súkromný byt?
0 0
KEJKA KEJKA

KEJKA je offline (nepripojený) KEJKA

audítor, účtovník, odborný poradca ...viac
môžete, ale čo potom? Vyvstáva hromada povinností okolo nepeňažného príjmu, ktorý je v podobe užívania predmetného bytu. a.s. ho vlastne bude využívať na podnikanie=prenájom vám ako spriaznenej osobe, t.j. treba použiť obvyklú cenu, energie a daň za byt, ktorý je predmetom podnikania sú vyššie ceny, atd atd..........
ak ho budete chcieť predávať, a a.s. je platiteľom DPH - tak DPH bude za určitých podmienok musieť odviesť...................
ak by a.s. šla do krachu, byt môže riešiť správca konkurznej podstaty.........................
0 0
Talabova Talabova

Talabova je offline (nepripojený) Talabova

KEJKA, čiže v podstate sa to asi neoplatí riešiť tak, že by bol majetkom firmy, ale ÁNO, dá sa to...
0 0
mondes mondes

mondes je offline (nepripojený) mondes

Talabova Pozri príspevok
KEJKA, vie a vie to veľmi dobre - pán to totiž robí vedome a dokonca je to aj účtovník - napr. pri mzdách - dá si malú mzdu (kvôli odvodom a daniam) ale kompenzuje si ju tým, že vyberie z účtu a proste dá do vačku. Napr. si vyberie 2000 €, predloží bloky do účtovníctva v hodnote 500 € a to ostatné je jeho. Kto mu to dokáže, že tie peniaze v pokladnici skutočne fyzicky nemá? Toto je to, čo mňa zaujíma
Tak takýto problém mám aj ja. A výsledok? V v účt. pokladni mám cca. 10 000 a v skut. pár centov. Rozmýšľala som, že mu to budem dávať po častiach, ako odmenu podnikateľa, ale tu ma napadá, že to sa asi zdaňuje. Či? A tiež ma zaujíma, ak by som mu to dala ako pôžičku z banky, tak tam sa to zrejme tiež zdaňuje. Nie? Alebo ako to je? A aké je najlepšie riešenie s tou hotovosťou? Vďaka.
0 0
Talabova Talabova

Talabova je offline (nepripojený) Talabova

No my sme to nakoniec vyriešili, resp. budeme to riešiť tak, že sa dá jedna veľká mzda a ostatné sa budú v priebehu roka dávať úplné minimum - čiže zaplatí len raz odvody aj dane z tej vysokej sumy a vlastne si to musí ako keby šetriť aj na tie ďalšie mesiace. Odmena sa zdaňuje, aj pôžička. Môžeš to vyriešiť tak, že buď teda nech si dá veľkú mzdu a nech tie peniaze postupne dáva do pokladne z tej svojej mzdy a + ešte robiť cesťáky a postupne sa to vyrovná. To záleží už konkrétne na tej účtovnej jednotke, aké sú možnosti. Ja som napríklad 1700 € cesťákmi vyrovnávala až 9 mesiacov a to som ešte mala v používaní súkromné vozidlo, čo mi mesačne robilo cca 300 €...
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať