Zavrieť

Porady

Kontrola pokladne

Dobrý deň,
po včerajšom rozhovore s jedným múdrym pánom, ktorý je jediným konateľom s. r. o. som sa dozvedela, že niekedy vyberie peniaze z účtu ako dotáciu pokladne, ale fyzicky ich do tej pokladne nedá. Preto by ma zaujímalo, keďže nemá povinnosť auditu, kto (napr. aký orgán alebo kontrola) môže skontrolovať hotovosť v pokladni.

Ďakujem.
Usporiadat
IvetaH IvetaH

IvetaH je offline (nepripojený) IvetaH

mondes Pozri príspevok
Tak takýto problém mám aj ja. A výsledok? V v účt. pokladni mám cca. 10 000 a v skut. pár centov. Rozmýšľala som, že mu to budem dávať po častiach, ako odmenu podnikateľa, ale tu ma napadá, že to sa asi zdaňuje. Či? A tiež ma zaujíma, ak by som mu to dala ako pôžičku z banky, tak tam sa to zrejme tiež zdaňuje. Nie? Alebo ako to je? A aké je najlepšie riešenie s tou hotovosťou? Vďaka.
No tak mu to daj ako pôžičku, tá sa nezdaňuje. A budeš mať vyrovnanú pokladňu. A keď má toho viac, tak zas dám vrátil pôžičku a o pár dní znovu berie. No čo s nimi. Ale odmeny a také veci sa mi nezdajú. A prečo?
0 0
Talabova Talabova

Talabova je offline (nepripojený) Talabova

Pôžička sa nezdaňuje???
0 0
mondes mondes

mondes je offline (nepripojený) mondes

Teraz neviem, či sa tá pôžička zdaňuje, alebo nie. V jednom príspevku je tak, a v druhom inak. Ešte by som Vás poprosila, že tú pôžičku (v prípade, že sa nezdaňuje) môžem dať aj z pokladne? Alebo len vtedy, ak je výber z BU tak to dám ako pôžičku, aby mi to nešlo do pokladne? Pýtam sa preto, že ja už som urobila dotácie pokladne a mám (účtovne) tých cca. 10 000 v pokladni. Ďakujem.
0 0
Talabova Talabova

Talabova je offline (nepripojený) Talabova

Tak daj pôžičku z pokladne
0 0
Talabova Talabova

Talabova je offline (nepripojený) Talabova

Ja myslím, že ak mu poskytneš nenávratnú bezúročnú pôžičku, tak by to on mal uviesť vo svojom daňovom priznaní
0 0
KEJKA KEJKA

KEJKA je offline (nepripojený) KEJKA

audítor, účtovník, odborný poradca ...viac
a výdavkový pokl.doklad, nech ti podpíše.
0 0
IvetaH IvetaH

IvetaH je offline (nepripojený) IvetaH

Pôžička sa nezdaňuje, môže sa dať z pokladne a môže sa dať aj z BU.
0 0
vilob vilob

vilob je offline (nepripojený) vilob

Konatelia sro ktorú účtujem, si z účtu ťahajú každý mesiac po 300 eur. Nakoľko majú pomerne vysoký nerozdelený zisk z minulých rokov, účtujem to ako rozdelenie zisku. Je to správne? Nerozdelený zisk z minulých rokov by sa nemal ani zdaňovať..(?)
0 0
vilob vilob

vilob je offline (nepripojený) vilob

.. ešte by ma zaujímala jedna otázka ohľadom dotácie pokladne. Pokiaľ konateľ ťahá v priebehu mesiaca napr. 4x po 100 eur z účtu, riadne to fyzicky vkladá do pokladne, môžem dotáciu pokladne zaúčtovať k poslednému dňu v mesiaci a jednou sumou? Napr. k 31.10.2011 - 400 eur.
0 0
Dáša_ Dáša_

Dáša_ je offline (nepripojený) Dáša_

vilob Pozri príspevok
Konatelia sro ktorú účtujem, si z účtu ťahajú každý mesiac po 300 eur. Nakoľko majú pomerne vysoký nerozdelený zisk z minulých rokov, účtujem to ako rozdelenie zisku. Je to správne? Nerozdelený zisk z minulých rokov by sa nemal ani zdaňovať..(?)
A ako rozhodla valná hromada? Čo sa urobí so starým nerozdeleným ziskom? Lebo myslím že o tomto vyplácaní nemôže len tak rozhodnúť účtovník. Minimálne to musí byť po dohovore s konateľom.
0 0
vilob vilob

vilob je offline (nepripojený) vilob

..samozrejme valná hromada to schválila. V podstate to navrhli konatelia. Čo som sa informovala ohľadom zdaňovania, bolo mi povedané, že zdaňovať to nemusia - správne? Môžte sa mi prosím vás vyjadriť aj k môjmu druhému príspevku? Ďakujem.
0 0
Mila123 Mila123

Mila123 je offline (nepripojený) Mila123

vilob Pozri príspevok
..samozrejme valná hromada to schválila. V podstate to navrhli konatelia. Čo som sa informovala ohľadom zdaňovania, bolo mi povedané, že zdaňovať to nemusia - správne? Môžte sa mi prosím vás vyjadriť aj k môjmu druhému príspevku? Ďakujem.
žiadne zdaňovanie vyplatených podielov na zisku ,za staré roky a ani za tento...
jedinná povinnosť bude z toho cestou RZZP uhradiť 10 % ZP (ale z podielov na zisku za rok 2011....)
0 0
vilob vilob

vilob je offline (nepripojený) vilob

vilob Pozri príspevok
.. ešte by ma zaujímala jedna otázka ohľadom dotácie pokladne. Pokiaľ konateľ ťahá v priebehu mesiaca napr. 4x po 100 eur z účtu, riadne to fyzicky vkladá do pokladne, môžem dotáciu pokladne zaúčtovať k poslednému dňu v mesiaci a jednou sumou? Napr. k 31.10.2011 - 400 eur.
viete sa mi prosím vás vyjadriť aj k tomuto?
0 0
vilob vilob

vilob je offline (nepripojený) vilob

..posúvam..
0 0
Tweety Tweety

Tweety je offline (nepripojený) Tweety

vilob Pozri príspevok
viete sa mi prosím vás vyjadriť aj k tomuto?
Ak by si to naúčtoval len jedným dokladom, nemal by si súlad BV s pokladňou, takže príjem do pokladne v rovnaký deň, ako dátum výberu podľa výpisu. Musíš účtovať dátumom, kedy účtovný prípad nastal.
0 0
vilob vilob

vilob je offline (nepripojený) vilob

V poriadku. Ďakujem za vysvetlenie.
0 0
KEJKA KEJKA

KEJKA je offline (nepripojený) KEJKA

audítor, účtovník, odborný poradca ...viac
vilob Pozri príspevok
.. ešte by ma zaujímala jedna otázka ohľadom dotácie pokladne. Pokiaľ konateľ ťahá v priebehu mesiaca napr. 4x po 100 eur z účtu, riadne to fyzicky vkladá do pokladne, môžem dotáciu pokladne zaúčtovať k poslednému dňu v mesiaci a jednou sumou? Napr. k 31.10.2011 - 400 eur.
ak to riadne vkladá, tak riadne vystavíš príjmový doklad.
Ak to riadne nevkladá, vloží napr. až na konci mesiaca, tak stačí jeden príjmový doklad na tebou uvedených 400 EUR.
Musí byť však pokladňa v poriadku, ak máš v priebehu toho mesiaca výdavky, aby hotovosť nešla do mínusu.
Mila123 Pozri príspevok
žiadne zdaňovanie vyplatených podielov na zisku ,za staré roky a ani za tento...
jedinná povinnosť bude z toho cestou RZZP uhradiť 10 % ZP (ale z podielov na zisku za rok 2011....)
ja si myslím, že ak by šlo o staré zisky z r. 2003 a skôr, tak aj tieto sú predmetom dane - ale zdaňuje príjemca.
Tweety Pozri príspevok
Ak by si to naúčtoval len jedným dokladom, nemal by si súlad BV s pokladňou, takže príjem do pokladne v rovnaký deň, ako dátum výberu podľa výpisu. Musíš účtovať dátumom, kedy účtovný prípad nastal.
účtovný prípad "výber" je niečo iné ako účtovný prípad "príjem do pokladne" a nemusí sa zhodovať v dátumoch. Môže to byť kludne ako peniaze na ceste. Viem si predstaviť, že konateľ vyberie peniaze z účtu, nakupuje, potom zasa vyberie peniaze a zasa nakupuje....... a niekedy v lepšom prípade na konci mesiaca donesie bločky. Ideálny prípad, že donesie doklad o výbere a prípadne bločky, čo nakúpil ešte pred nasledujúcim výberom z banky - takých je málo. Ja nemám žiadneho :-)
0 0
zuzugali zuzugali

zuzugali je offline (nepripojený) zuzugali

Ahojte, ja mám podobné problémy o ktorých tu píšete. Konkrétne sú dva. Pokúsim sa Vám ich čo najzrozumiteľnejšie popísať:
1. na konci roka mi vychádza mínusová pokladňa - ide o firmu, do ktorej konateľ vkladá svoje súkr. peniaze pravidelne vkladom na účet - no účtujú tu o tom ako o prevode peňazí z pokladne do banky. Robia síce i opačné prevody, že z účtu peniaze vyberú a vložia do pokladne na úhradu faktúr a pod. v hotovosti. No tých výberov (prevodov) z pokladne je viac a tým pádom sa dostávajú na konci roka s pokladňou do mínusu, cca -180.000 €. Ako riešiť tento mínus? Mám do pokladne urobiť v priebehu roka nejaké dotácie od konateľa 211/365? Tým sa mi bude na účte 365 objaví čiastka cca 180 tis. €. Len pre info: prevode z 211 na 221 sú vo výške cca 415 tis. € a z 221 na 211 vo výške cca 235 tis. €. Z tohto ich postupu mi vychádza to, že sa len dotuje firma súkromnými peniazmi a nie a nie ich dostať z firmy späť, aby sa znížil príp. účet 365. Ako by ste riešili túto situáciu? Ako dostať pokladňu z mínusu na nulu?

2. Druhým mojim problémom je účet 428, na ktorom je už tiež značná čiastka €, cca 300 tis. Firma netvorila rez. fond. Čiže čiastočne by som vedela tento účet znížiť o tvorbu rez. fondu. No čo ďalej. Peniaze vo firme reálne nie sú a na účte 428 stále figurujú. Konateľ ich nechce držať v pasívach, chce tento účet "zrušiť - vynulovať". Ak by som mala peniaze v pokladni v pluse, tak by som mohla ten nerozd. zisk dať ako podiel spoločníkov na 365 a krásne ich z pokladne vybrať cez 365/211. No vôbec netuším, ako sa s týmto účtom vysporiadať, keď reálne peniažky na ňom nie sú.

Neviem, či som Vám to tu napísala dosť podrobne a jasne. Prosím Vás o radu. Ďakujem.
0 0
tictac7 tictac7

tictac7 je offline (nepripojený) tictac7

zuzugali Pozri príspevok
Ahojte, ja mám podobné problémy o ktorých tu píšete. Konkrétne sú dva. Pokúsim sa Vám ich čo najzrozumiteľnejšie popísať:
1. na konci roka mi vychádza mínusová pokladňa - ide o firmu, do ktorej konateľ vkladá svoje súkr. peniaze pravidelne vkladom na účet - no účtujú tu o tom ako o prevode peňazí z pokladne do banky.- tu je pes zakopaný - opraviť účtovanie podľa skutočnosti.... Robia síce i opačné prevody, že z účtu peniaze vyberú a vložia do pokladne na úhradu faktúr a pod. v hotovosti. No tých výberov (prevodov) z pokladne je viac a tým pádom sa dostávajú na konci roka s pokladňou do mínusu, cca -180.000 €. Ako riešiť tento mínus? Mám do pokladne urobiť v priebehu roka nejaké dotácie od konateľa 211/365? - treba urobiť na účte, keď reálne robil vklady 221/365 Tým sa mi bude na účte 365 objaví čiastka cca 180 tis. €. Len pre info: prevode z 211 na 221 sú vo výške cca 415 tis. € a z 221 na 211 vo výške cca 235 tis. € - tu máš ten rozdiel 180 tis. či Ti v kase chýba, keď opravíš účtovanie podľa vyššie uvedeného, bude to O.K.. Z tohto ich postupu mi vychádza to, že sa len dotuje firma súkromnými peniazmi a nie a nie ich dostať z firmy späť, aby sa znížil príp. účet 365. Ako by ste riešili túto situáciu? Ako dostať pokladňu z mínusu na nulu?

2. Druhým mojim problémom je účet 428, na ktorom je už tiež značná čiastka €, cca 300 tis. Firma netvorila rez. fond - a prečo netvorila?! To je prvoradá povinnosť zo 431 najskôr RF až potom iné.... Čiže čiastočne by som vedela tento účet znížiť o tvorbu rez. fondu. No čo ďalej. Peniaze vo firme reálne nie sú a na účte 428 stále figurujú.-a ani byť nemusia... Konateľ ich nechce držať - konateľ nerozhoduje o rozdelení zisku... v pasívach, chce tento účet "zrušiť - vynulovať".- Ak by som mala peniaze v pokladni v pluse, tak by som mohla ten nerozd. zisk dať ako podiel spoločníkov na 365 a krásne ich z pokladne vybrať cez 365/211. No vôbec netuším, ako sa s týmto účtom vysporiadať, keď reálne peniažky na ňom nie sú. počkať keď budú

Neviem, či som Vám to tu napísala dosť podrobne a jasne. Prosím Vás o radu. Ďakujem.
v texte

....inak v celom príspevku operuješ s pojmom konateľ a riešiš veci v kompetencii spoločníka, dúfam teda, že konateľ=spoločník....

dovetok:
v profile máš "účtovník", dúfam, že máš len rekvalifikačný kurz a nie riadnu SŠ...inak vráť, prosím, maturitu - Konateľ ich nechce držať v pasívach, chce tento účet "zrušiť - vynulovať". - túto vetu som akože nevidela - zober si nejakú knižku a pozri si napr. takéto výrazy: aktíva, pasíva, majetok, zdroje krytia....
Naposledy upravil tictac7 : 11.01.12 at 06:24 Dôvod: dovetok
0 0
zuzugali zuzugali

zuzugali je offline (nepripojený) zuzugali

Tictac7 ďakujem za rýchlu odpoveď. Išlo v nej o potvrdenie toho, čo som si myslela. Len pre dovysvetlenie konateľ = spoločník v tejto firme. Ide o firmu jedného starého pána, ktorý si vždy myslel, že jeho účtovníci sú veľmi šikovní a všetko nechával na nich a takto to dopadlo. Pomáham im dať účtovníctvo ako tak do poriadku.
A k tej poznámke o vrátení maturity - snáď len jedno - výrazy aktíva, pasíva, majetok, zdroje krytia a pod. poznám, no nemyslím si, že sila účtovníka by sa mala porovnávať len podľa toho, koľko odborných výrazov dokáže použiť v nejakom príspevku. Napísala som príspevok, bolo mi naň odpísané a za to ďakujem.
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať