Zavrieť

Porady

začínam -pomožte mi

ahojte, vie mi niekto poradit? FO zacala podnikat k 1.9.2005. Unimobunku kupil este pred 1.9. ale nema ziadny doklad o kupe. Moze ju zacat odpisovat, aj ked nema doklad o kupe alebo nie. V septembri a oktobri unimobunku poopravoval (v sume 60000,-) - ma blocky na nakupy.Co si moze dat do uctovnictva a do nakladov a ako to zaradit? Uctujem v JU. Dakujem pekne za odpovede!!!
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Marianna01 je offline (nepripojený) Marianna01

    Marianna01
    Odpisovať v žiadnom prípade nemôže niečo, čo nemá v účtovníctve- resp. v podnikaní. Ja by som unimobunku dala do podnikania ako nepeňažný vklad podnikateľa. Potom by som uplatnila výdavky na opravu unimobunky - to už bude priechodné, lebo to má v účte.

    durisovad je offline (nepripojený) durisovad

    uctovnicka na dochodku durisovad
    Podla mojho nazoru unimobunku moze zaradit do majetku aj v nulovej hodnote. Odpisovat nebude, ale naklady na opravy mozu byt danovymi nakladmi. Dolezite je, aby opravoval ZARADENY majetok.

    chudaska je offline (nepripojený) chudaska

    chudaska
    cize vsetky tie bloky asi v sume 60.000 mozem uctovat ako rezia pri nakupe v hotovosti alebo ich mam vsetky spocitat a dat ako TZ k unimobunke a odpisovat? Co je spravnejsie. Velmi pekne vam dakujem za rady

    liba2 je offline (nepripojený) liba2

    liba2
    chudaska
    cize vsetky tie bloky asi v sume 60.000 mozem uctovat ako rezia pri nakupe v hotovosti alebo ich mam vsetky spocitat a dat ako TZ k unimobunke a odpisovat? Co je spravnejsie. Velmi pekne vam dakujem za rady
    Vzhľadom na sumu treba najskôr posúdiť, či ide skutočne len o opravu, alebo či ide o technické zhodnotenie. Výklad tohto pojmu je v zákone o DP. Až potom sa rozhodnúť, ako zaúčtovať.

    Alenaa je offline (nepripojený) Alenaa

    Alenaa
    Nemôže si kúpiť Chudaska /vlastne jej FO/ tú unimobunku od súkromnej osoby na kúpnopredajnú zmluvu? Potom by ju mohla aj odpisovať?
    Alena

    Marianna01 je offline (nepripojený) Marianna01

    Marianna01
    Potom by dotyčná FO musela podať DP, ak by to nebol jednorazový, náhodilý príjem... Ja nie som zástancom takýchto zmlúv, len ak to už ináč vyriešiť nejde. A tu sa to evidentne dá vyriešiť aj ináč. A tiež by som dala pozor, či nejde o technické zhodnotenie.

    Muška je offline (nepripojený) Muška

    Muška
    Marianna01
    Potom by dotyčná FO musela podať DP, ak by to nebol jednorazový, náhodilý príjem... Ja nie som zástancom takýchto zmlúv, len ak to už ináč vyriešiť nejde. A tu sa to evidentne dá vyriešiť aj ináč. A tiež by som dala pozor, či nejde o technické zhodnotenie.
    Marianna,
    dotyčnou FO myslíš predávajúceho ?? Ak áno, prečo by musel občan podať DP, ak predáva svoj vlastný majetok /a nie je to byt, nehnuteľnosť/ a nepoužíval to na podnikanie.

    Marianna01 je offline (nepripojený) Marianna01

    Marianna01
    Každý príjem je predsa zdaniteľným príjomom. Od dane z príjomv sú oslobodené niektoré príjmy, ktoré bližšie definuje zákon o dani z príjmov. Tzn., že ak presiahne daňovník /v tomto prípade aj FO/ 5násobok živ. minima. Iba ak by to bol hnuteľný majetok - ako je to v Tvojom prípade? Je pripevnený pevne k zemi, alebo nie?

    Muška je offline (nepripojený) Muška

    Muška
    Mariannka, to je unimobunka /nie je to nehnuteľnosť/ . A ak to predáva občan a neúčtoval o unimobunke v podnikaní, tak nemusí príjem z takéhoto predaja priznať.
    Veď ak predáš svoj vlastný majetok /a nie je to nehnuteľnosť/ napr. sedačku, pračku, TV , unimobunku, tak to DU neoznamuješ.

    Marianna01 je offline (nepripojený) Marianna01

    Marianna01
    OK, to je v poriadku - predaj hnuteľného majetku FO je oslobodený od dane. Mimochodom aj unimobunka môže nadobudnúť "titul" nehnutelnosť. Preto som sa pýtala, či má alebo nemá pevné základy. Ak nie, nie je ďalej o čom...

    sara-ke je offline (nepripojený) sara-ke

    sara-ke
    Dobry den,prosim poradte mi: sme autoservis, mame aj predajnu a chcem sa opytat,ked niekomu poskytneme sluzbu (opravu...a pod.) najprv vystavime zakaznicky list a potom FA, ale nie kazdy FA potrebuje-chcela by som vediet ci mi do uctovnictva staci len PPD a nemusi byt FA alebo musim vystavit kazdemu FA? ked budem mat len PPD je to v poriadku?
    A este, ked mam na FA aj predaj nahradnych dielov vlastne je to v ramci opravy, ale niekedy je to aj tovar z predajne a + tam je aj sluzba napr. geometria, diagnostika a pod ako to mam uctovat cez 604 alebo 602 ?? dakujem velmi prosim o radu

    Manual je offline (nepripojený) Manual

    Manual
    sara-ke
    Dobry den,prosim poradte mi: sme autoservis, mame aj predajnu a chcem sa opytat,ked niekomu poskytneme sluzbu (opravu...a pod.) najprv vystavime zakaznicky list a potom FA, ale nie kazdy FA potrebuje-chcela by som vediet ci mi do uctovnictva staci len PPD a nemusi byt FA alebo musim vystavit kazdemu FA? ked budem mat len PPD je to v poriadku?
    A este, ked mam na FA aj predaj nahradnych dielov vlastne je to v ramci opravy, ale niekedy je to aj tovar z predajne a + tam je aj sluzba napr. geometria, diagnostika a pod ako to mam uctovat cez 604 alebo 602 ?? dakujem velmi prosim o radu
    Vyjadrím sa k prvej časti. Fa nemusí byť, ale ako doklad od teba = servisu by mal zákazník dostať bloček z ERP. Takto to bežne robia v servisoch a ty zaúčtuješ prakticky dennú tržbu do príjmu aj za predaj náhradných dielov aj za servisné práce, pokiaľ pôjdu cez pokladňu.

    chudaska je offline (nepripojený) chudaska

    chudaska
    Ahojte všetci,ktori ste mi radili ohľadom tej unimobunky, vyriešili sme to cez kupno-predajnu zmluvu, dali sme to ze mama jej tu unimobunku preda za 40000,-Sk, je to jednorazovy prijem a kedze mama je dochodkyna, iny prijem nema, tak nemusi podat ani danove priznanie, len teraz sa este neviem rozhodnut ako vyriesit tie ostatne opravy - malovanie,komplet sa v unimobunke robili el. rozvody -26000,-, odpad, kupovalo sa umyvadlo + bojler, nakolko tam prevadzkuje potraviny a tam to hygienici vyzaduju, kupovali sa zaluzie, rozne skrutky, stetce.... a neviem ci to mam dat opravy alebo TZ. Komplet ho to vyslo na 48000,- Sk.Poradte!!! Vopred dakujem.
    Naposledy upravil chudaska : 30.01.06 at 11:31

    sara-ke je offline (nepripojený) sara-ke

    sara-ke
    A este, ked mam na FA aj predaj nahradnych dielov vlastne je to v ramci opravy, ale niekedy je to aj tovar z predajne a + tam je aj sluzba napr. geometria, diagnostika a pod ako to mam uctovat cez 604 alebo 602 ?? dakujem velmi prosim o radu

    prosim odpovedzte mi aj na toto

    Marianna01 je offline (nepripojený) Marianna01

    Marianna01
    Teraz to tu máme pekne pomotané s dvomi témami...
    Chudaska, tak to je na 100% technické zhodnotenie. Dávali ste tam veci, ktoré tam neboli, tým ste zvýšili hodnotu majetku. Maľovanie by mohli byť v rámci opráv. Skrutky, štetce a podobný drobný materiál hneď do spotreby, Bojler, umývadlo, rozvody ... na technické zhodnotenie.

    Marianna01 je offline (nepripojený) Marianna01

    Marianna01
    Sara-ke
    Faktúru si rozdeľ, keď ju účtuješ na časť, kde predávaš služby a časť, kde predávaš tovar. Jednotlivé sumy potom zaúčtuj na 602 a 604 tam, kam patria. Faktúru nemusíš mať (a nemôžeš v tomto prípade) zaúčtovanú jednou sumou - potom by účtovníctvo nepodávalo komplexný obraz o firme. V neposlednom rade by Ti nesedel tovar na sklade...

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.