Zavrieť

Porady

Odstupné a doba určitá

Ahojte. Potrebovala by som radu. Som zamestnaná v jednej firme na dobu určitú, na zástup počas MD a RD. Keďže sa moje miesto ruší k 31.12.2011, mala by som dostať podľa zákonníka práce odstupné (vo firme pracujem vyše 7 rokov). Avšak dozvedela som sa, že kolegyni (ktorú zastupujem počas MD) volali z práce a ponúkali jej odstupné, keďže sa jej a tým aj moja pozícia ruší. Mám aj v tomto prípade nárok na odstupné, keď ho dostane aj ona? MD jej končí 13.12. 2011 a chce zotrvať aj na RD, takže do práce sa nechystá. Ďakujem za info.
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    ivka70 je offline (nepripojený) ivka70

    ivka70
    Jediny sposob, ako mozete odist bez odstupneho, je taky, ze kolegyna, ktoru zastupujes, sa na jeden den vrati do prace. V takom pripade tvoja zmluva automaticky konci ako zmluva na dobu urcitu a nemas narok na odstupne.
    Kolegyna odstupne dostane tak ci tak.

    Tweety je offline (nepripojený) Tweety

    Tweety
    daianeira Pozri príspevok
    Ahojte. Potrebovala by som radu. Som zamestnaná v jednej firme na dobu určitú, na zástup počas MD a RD. Keďže sa moje miesto ruší k 31.12.2011, mala by som dostať podľa zákonníka práce odstupné (vo firme pracujem vyše 7 rokov). Avšak dozvedela som sa, že kolegyni (ktorú zastupujem počas MD) volali z práce a ponúkali jej odstupné, keďže sa jej a tým aj moja pozícia ruší. Mám aj v tomto prípade nárok na odstupné, keď ho dostane aj ona? MD jej končí 13.12. 2011 a chce zotrvať aj na RD, takže do práce sa nechystá. Ďakujem za info.
    Nárok na odstupné budeš mať, ak dostaneš výpoveď podľa §63 odst.1 ZP a pred začiatkom VD požiadaš o skončenie PP dohodou.
    §76
    (2) Ak bola zamestnancovi daná výpoveď z dôvodov uvedených v odseku 1, zamestnanec má právo pred začatím plynutia výpovednej doby požiadať zamestnávateľa, aby sa pracovný pomer skončil dohodou. Tejto žiadosti je zamestnávateľ povinný vyhovieť. Zamestnancovi patrí odstupné najmenej v sume, ktorá je násobkom jeho priemerného mesačného zárobku a počtu mesiacov, počas ktorých by trvala výpovedná doba podľa § 62.
    Dakujem za odpoved. Viete, moja situacia je tym specificka, ze nie len ja pridem o pracu. Sme viaceri a ostatni, kedze su na dobu neurcitu, obdrzia odstupne (z organizacnych dovodov). Len ja a este jedna kolegyna sme na zastup pocas MD a RD. A tym padom sme boli v pomykove, ci aj my mame nan narok. Zatial nikto z nas neobdrzal ziadnu vypoved, je to len ustna komunikacia. Kedze sme od 01.01.2012 bez prace, predpokladala som, ze sme uz mali nieco obdrzat aj v pisomnej forme, kedze december je za dverami. Ci sa mylim?

    Tweety je offline (nepripojený) Tweety

    Tweety
    daianeira Pozri príspevok
    Dakujem za odpoved. Viete, moja situacia je tym specificka, ze nie len ja pridem o pracu. Sme viaceri a ostatni, kedze su na dobu neurcitu, obdrzia odstupne (z organizacnych dovodov). Len ja a este jedna kolegyna sme na zastup pocas MD a RD. A tym padom sme boli v pomykove, ci aj my mame nan narok. Zatial nikto z nas neobdrzal ziadnu vypoved, je to len ustna komunikacia. Kedze sme od 01.01.2012 bez prace, predpokladala som, ze sme uz mali nieco obdrzat aj v pisomnej forme, kedze december je za dverami. Ci sa mylim?
    ÁNo, mali ste už obdržať, kedže VD je u vás 2mesačná, a ak končí k 31.12., mali ste ich dostať do 31.10..
    a v pripade, ze by to bolo ukoncene dohodou, v akom predstihu by nam mali dat vypoved v pisomnej podobe?

    ivka70 je offline (nepripojený) ivka70

    ivka70
    daianeira Pozri príspevok
    a v pripade, ze by to bolo ukoncene dohodou, v akom predstihu by nam mali dat vypoved v pisomnej podobe?
    Na ukonceni PP dohodou sa mozete dohodnut aj dnes s tym, ze dnesok je posledny pracovny den. tam nemusi byt ziadny predstih, ide o vzajomnu dohodu dvoch stran.

    Odstupné a doba určitá

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.