Zavrieť

Porady

Odpočitateľná položka na manžela

Dobrý deň

Chcem sa opýtať či je možné si uplatniť celú odpočitateľnú položku na manžela, ktorý má zrušenú živnosť, nepoberá žiadne príspevky zo SP, nie je prihlásený ani na úrade práce - proste nemá vôbec žiadne príjmy.

ďakujem za odpoveď
Usporiadat
Mila123 Mila123

Mila123 je offline (nepripojený) Mila123

nič ti nebráni.....
kedy ukončil živnosť?
0 0
manus manus

manus je offline (nepripojený) manus

Som kto som :-)
Ak za celý kalendárny rok 2011 nemal žiadny príjem, potom môžeš uplatniť celú nezdaniteľnú čiastku 3559,20 eur (samozrejme musela by si krátiť, ak je tvoj základ dane vysoký)
0 0
Sarlotka Sarlotka

Sarlotka je offline (nepripojený) Sarlotka

zrejme omylom preklep 3559,30 Eur takze dobra sprava este o 10 centov viac...
0 0
driver100 driver100

driver100 je offline (nepripojený) driver100

muž
Ja pridám poznámku k predchádzajúcim odpovediam.Ak náhodou tvoje príjmy patria medzi tzv.pasívne,napríklad ich máš z prenájmu, nemôžeš uplatniť odp.položku 3559,30 nielen na manžela,ale ani na seba.To je môj prípad.
4 0
Marína Marína

Marína je offline (nepripojený) Marína

driver100 Pozri príspevok
Ja pridám poznámku k predchádzajúcim odpovediam.Ak náhodou tvoje príjmy patria medzi tzv.pasívne,napríklad ich máš z prenájmu, nemôžeš uplatniť odp.položku 3559,30 nielen na manžela,ale ani na seba.To je môj prípad.
Okrem iných veličín zoznam pasívnych príjmov nájdeš v tejto http://www.porada.sk/t155511-p3-veli...ml#post1892944 tabuľke.
6 0
Sarlotka Sarlotka

Sarlotka je offline (nepripojený) Sarlotka

§11

(3) Ak daňovník v príslušnom zdaňovacom období dosiahne základ dane
a) rovnajúci sa alebo nižší ako 176, 8-násobok platného životného minima a jeho manželka (manžel) žijúca s daňovníkom v domácnosti57) v tomto zdaňovacom období
1. nemá vlastný príjem, nezdaniteľná časť základu dane ročne na manželku (manžela) je suma zodpovedajúca 19, 2-násobku platného životného minima,
2. má vlastný príjem nepresahujúci sumu zodpovedajúcu 19, 2-násobku platného životného minima, nezdaniteľná časť základu dane ročne na manželku (manžela) je rozdiel medzi sumou zodpovedajúcou 19, 2-násobku platného životného minima a vlastným príjmom manželky (manžela),
3. má vlastný príjem presahujúci sumu zodpovedajúcu 19, 2-násobku platného životného minima, nezdaniteľná časť základu dane na manželku (manžela) sa rovná nule,

b) vyšší ako 176, 8-násobok platného životného minima a jeho manželka (manžel) žijúca s daňovníkom v domácnosti57) v tomto zdaňovacom období
1. nemá vlastný príjem, nezdaniteľná časť základu dane ročne na manželku (manžela) je suma zodpovedajúca rozdielu 63, 4-násobku platného životného minima a jednej štvrtiny základu dane tohto daňovníka; ak táto suma je nižšia ako nula, nezdaniteľná časť základu dane na manželku (manžela) sa rovná nule,
2. má vlastný príjem, nezdaniteľná časť základu dane ročne na manželku (manžela) je suma vypočítaná podľa prvého bodu, znížená o vlastný príjem manželky (manžela); ak táto suma je nižšia ako nula, nezdaniteľná časť základu dane na manželku (manžela) sa rovná nule.
1 0
Mila123 Mila123

Mila123 je offline (nepripojený) Mila123

Dobrý deň, chcela by som vedieť ako posudzujete príjem manželky/ manžela na odpočet podľa § 11 daň. zákona....

za mesiac 12/2010 mala manželka vyplatenú mzdu (výplata 08 01 2011) vo výške 4000 € - (dohoda)

je tento príjem na posudzovanie manželky na daň. odpočet týkajúci sa roka 2010 ? či 2011???? zapochybovala som kam presne patrí....
ďakujem....
0 0
zk24 zk24

zk24 je offline (nepripojený) zk24

ja by som povedala ze za rok 2010. Manželka na konci roka asi tiež dostala potvrdenie o zdanitelnej mzde a podla mna ta mzda patri do roku 2010. Aspon ja by som si tak myslela.
0 0
Mila123 Mila123

Mila123 je offline (nepripojený) Mila123

do včera by som sa hádala do krvi, že za rok 2010....ale bola som na školení......

a tam nám metodička vyvrátila naše tvrdenia .....príjem pre tento prípad sa posudzuje kedy je vyplatený....tak správne je to príjem (na odpočet manželky za rok 2011, manžel v tomto prípade nemá nárok si uplatňovať svoju manželku....

v daň. zákone , aj v komentári to tak jednoznačne nie je napísané.....ale platí to....

mám pocit, že chodím na školenia , momentálne intenzívne a nič, ničovaté nič neviem.....
1 0
zk24 zk24

zk24 je offline (nepripojený) zk24

a ako postupovala manzelka? za 12/2010 mala prijem 4,000 €. V 03/2011 podavala danove priznanie alebo nie?
0 0
Mila123 Mila123

Mila123 je offline (nepripojený) Mila123

jasne, áno, podávala a vrátili jej daň....
včera som sa osobne pýtala, že či nebude vadiť, že potom "nesedí " DP s odpoč. položkou na manželku- odpoveď nevadí.....
dne s sme sa v kancelárií skoro "pobili" (iba dievčatá) a je to tak, medzi riadkami napísané.....
0 0
zk24 zk24

zk24 je offline (nepripojený) zk24

tak potom tej prijem patri podla mna do roku 2010.

Prosim ta na zaklade ktorych paragrafov sa "bijete", ake argumenty padaju? Si precitam a skusim tiez porozmyslat.
1 0
Mila123 Mila123

Mila123 je offline (nepripojený) Mila123

musím off....práca volá, napíšem stanovisko neskôr.......
0 0
ewita888 ewita888

ewita888 je offline (nepripojený) ewita888

podľa mňa sa takto postupuje, ak napríklad bola manželke vyplatená v januári materská, alebo PN, alebo dávky v nezamestnanosti... mzda sa berie do starého roka, pretože predsa vystavujeme potvrdenie o príjme zamestnancovi, tam sa udávajú príjmy, ktoré mu boli vyplatené do 31.1...
2 0
jeso jeso

jeso je offline (nepripojený) jeso

Mila123 Pozri príspevok
musím off....práca volá, napíšem stanovisko neskôr.......
stanovisko sa zíde...

môj prípad

manželka celý rok poberala rodičovský príspevok - pacovnú zmluvu podpísala 8.12.2011 - mzda / preplatená stará dovolenka + mzda za 12/11 / bude vyplatená v rok 2012
má manžel nárok uplatnovať si OP na manželku za rok 2011 v plnej výške ....
Naposledy upravil jeso : 08.12.11 at 12:35
0 0
ewita888 ewita888

ewita888 je offline (nepripojený) ewita888

jeso Pozri príspevok
stanovisko sa zíde...

môj prípad

manželka celý rok na MD - pacovnú zmluvu podpísala 8.12.2011 - mzda / preplatená stará dovolenka + mzda za 12/11 / bude vyplatená v rok 2012
má manžel nárok uplatnovať si OP na manželku za rok 2011 v plnej výške ....
celý rok materskú?? ak poberala rodičovský príspevok, ten sa tam neráta..
2 0
Kvaka Kvaka

Kvaka je offline (nepripojený) Kvaka

ewita888 Pozri príspevok
podľa mňa sa takto postupuje, ak napríklad bola manželke vyplatená v januári materská, alebo PN, alebo dávky v nezamestnanosti... mzda sa berie do starého roka, pretože predsa vystavujeme potvrdenie o príjme zamestnancovi, tam sa udávajú príjmy, ktoré mu boli vyplatené do 31.1...
presne tak, ako píšeš, ak ide o mzdu, tak to čo je vyplatené za december v januári, ide do starého roku. Platí § 4 ods. 3 zákona o dani z príjmov:
(3) Príjmy zo závislej činnosti (§ 5) plynúce daňovníkovi najdlhšie do 31. januára po skončení zdaňovacieho obdobia, za ktoré sa dosiahli, sú súčasťou základu dane za toto zdaňovacie obdobie.
Všetky ostatné príjmy manželky sa berú za to zdaňovacie obdobie, v ktorom boli vyplatené.
4 0
Mila123 Mila123

Mila123 je offline (nepripojený) Mila123

prikladám stanovisko DRSR....


Dobrý deň,
na základe Vášho dopytu podaného prostredníctvom internetu Vám Daňové riaditeľstvo SR Banská Bystrica oznamuje nasledovné:
Pre účely uplatnenia nezdaniteľnej sumy na manželku je rozhodujúci jej vlastný príjem, ktorý obdržala od 1.1.2011 do 31.12.2011. Teda mzda za mesiac december 2010 vyplatená v januári 2011 je jej vlastným príjmom za rok 2011.

JUDr. Mária Stahovcová
odbor služieb pre verejnosť

Váš dopyt:

Dobrý deň,
rada by som sa Vás opýtala, ako mám posudzovať príjem manželky-žela, aby si mohol uplatniť, podľa § 11 daň. zákona ako vyživovanú osobu. Príjem napr. zo zamestnania za mesiac 12/2010, vyplatený v 01/2011 sa započítava za rok 2010 alebo za rok 2011 ?
Ďakujem Horvathová
4 0
7lienka 7lienka

7lienka je offline (nepripojený) 7lienka


to už je čo?
0 0
Mila123 Mila123

Mila123 je offline (nepripojený) Mila123

aj ja som sa čudovala, je to tak.....potvrdené.....
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať