Zavrieť

Porady

zdravotne poistenie

Dobry den,
pracovala som 2,5 roka v zahranici, zamestnavatel platil za mna poistenie, a ja som si platila na slovensku zdravotne poistenie do vseobecnej zdravotnej poistovne. Chcela by som sa spytat, ci by mi to na Slovensku mohli vratit, kedze zdravotne poistenie sa plati len v jednom state eu. Za Vase odpovede vopred dakujem
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    avalik je offline (nepripojený) avalik

    avalik
    vi-ki Pozri príspevok
    Dobry den,
    pracovala som 2,5 roka v zahranici, zamestnavatel platil za mna poistenie, a ja som si platila na slovensku zdravotne poistenie do vseobecnej zdravotnej poistovne. Chcela by som sa spytat, ci by mi to na Slovensku mohli vratit, kedze zdravotne poistenie sa plati len v jednom state eu. Za Vase odpovede vopred dakujem

    Čo na to zákon, môžeme byť potrestaní, keď budeme poistenci v obidvoch krajinách?
    Ak sa poistenec neodhlási zo zdravotného poistenia, neoprávnene používa preukaz poistenca, alebo EPZP, zdravotná poisťovňa bude od neho vymáhať náklady za takto poskytnutú zdravotnú starostlivosť. Neukončením poistenia v SR sa uhrádzajú lekárom prvého kontaktu aj kapitačné platby, čiže náklady vznikajú bez ohľadu na skutočnosť, či poistenec reálne lekára navštívi.

    ...

    Hovorí zákon vôbec niečo o poistení v dvoch krajinách EU a o sankcionovaní za poistenie v dvoch krajinách?
    Hovorí o tom Nariadenie Rady EHS č. 1408/71, ktoré dvojitému poisteniu v rámci členských štátov zamedzuje, no zároveň neurčuje sankcie za porušenie. Toto porušenie následne rieši národná legislatíva, ktorá udeľuje sankcie za nesplnenie oznamovacích povinností, a to sankciou až do výšky 331 eur.

    Zdroj: http://www.exil.sk/site/irsko.php?p=...ore=1&c=1&pg=1

    takze odporucam zobrat vsetky doklady, naklusat do poistovne a so smutnymi ocami sa to snazit dat do poriadku ... tetusky zvyknu byt ustretove a poradia co robit. drzim palce

    misoft je offline (nepripojený) misoft

    misoft
    Skús konzultovať priamo vo VZP. Zásada je však, že zdravotne poistená môžeš byť len v jednom štáte EÚ. Zároveň skús požiadať, aby suma poistného vyplatená na Slovensku, bola považovaná za preplatok poistného. Myslím, že na poistné v inom štáte sa používa nejaký formulár E101 alebo E106 (niečo som letkom zaregistroval).

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.