Zavrieť

Porady

Nezdaniteľné minimum a hnuteľný majetok.

V roku 2011 sa bude suma nezdaniteľného minima uplatňovať len na aktívne príjmy čím sa u živnostníkov myslí § 6 ods. 1 a 2 ZoDP. Ak živnostník predá v roku 2011 akýkoľvek hnuteľný majetok bude sa tento príjem zdaňovať samostatne bez uplatnenia odpočtu nezdaniteľného minima, keďže príjem z akéhokoľvek nakladania s obchodným majetkom je § 6 ods. 5?
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    betka je offline (nepripojený) betka

    betka
    Ester plus Pozri príspevok
    V roku 2011 sa bude suma nezdaniteľného minima uplatňovať len na aktívne príjmy čím sa u živnostníkov myslí § 6 ods. 1 a 2 ZoDP. Ak živnostník predá v roku 2011 akýkoľvek hnuteľný majetok bude sa tento príjem zdaňovať samostatne bez uplatnenia odpočtu nezdaniteľného minima, keďže príjem z akéhokoľvek nakladania s obchodným majetkom je § 6 ods. 5?
    OM definuje ZDP.
    1. par. 6/5 definuje príjem z akéhokoľvek naj´kladania s OM.
    Mám PC, auto ..., ktoré mám vo svojom OM, mám knihu DHM, z nej jasne vyplýva, že uvedený OM bol zaradený v OM. Tento môj DHM predám, príjem z predaja spadá do par. 6/1,2. To znamená, že ide o aktívny príjem.

    2. Ak SZČO predá PC, auto, kt. nebolo zahrnuté do OM, a tento majetok predá, ide o príjem podľa par. 8/1/c, tento príjem je vždy oslobodený v zmysle 9/1/c

    3. Ak SZČO predá auto, PC, ktorý bol predtým zaradený v OM, následne vyradený, potom predaný, ide o príjem 8/1/c, pričom už pôjde o pasívny príjem z predaja, kt. nie je od dane oslobodený

    Ester plus je offline (nepripojený) Ester plus

    Ester plus
    Takže zhrniem svoju úvahu o nezdaniteľnom minime a príjmoch z predaja hnuteľného majetku.
    Vo všetkých príspevkoch, ktoré som si našla na googli sa píše že medzi tzv. pasívne príjmy bude patriť aj príjem z predaja hnuteľných vecí. Nič bližšie. Tak rozmýšľam, kto ak bude mať príjmy z predaja hnuteľných vecí nebude môcť uplatniť sumu nezdaniteľného minima? O občana predávajúceho hnuteľný majetok asi nepôjde, nakoľko on ho nemal v obchodnom majetku a takýto príjem je podľa § 9 ods.1 písm. c) ZoDP oslobodený od zdanenia. Podnikatelia a iné SZČO ( § 6 ods. 1 a 2 ZoDP), zdaňujú príjem z predaja hnuteľného majetku v rámci účtovníctva nakoľko príjmy z akéhokoľvek nakladania s obchodným majetkom sú príjmami z podnikania(§6 ods. 5) a príjmy podľa § 6 ods. 1 a 2 sú aktívne príjmy. Ostáva mi potom už len ten prípad, že podnikateľ vyradí majetok z obchodného majetku a do 5 rokov od vyradenia ho predá (§ 8 ods. 1 písm. c) a v tomto prípade si sumu nezdaniteľného minima neuplatní.

    Negoti je offline (nepripojený) Negoti

    Negoti
    už je na webe (neviem ho nájsť)..........chcela som si ho pozrieť, ako je riešené.....

    Ester plus je offline (nepripojený) Ester plus

    Ester plus
    Akékoľvek nakladanie s obchodným majetkom je dosť široký pojem. Môžem si pod ním predstaviť predaj DHM-hnuteľného aj nehnuteľného, DNM, drobného majetku a taktiež klasický predaj zásob zákazníkovi.

    optimistka je offline (nepripojený) optimistka

    optimistka optimistka
    myslíš, že ak podnikateľ predá auto zaradené v obchodnom majetku, tak príjem z jeho predaja, ktorý je súčasťou základu dane SZČO sa bude vyberať kvôli nemožnosti uplatnenia odpočitateľnej položky ??

    Ester plus je offline (nepripojený) Ester plus

    Ester plus
    Tak nejako mi to vychádza keď čítam § 11 ods. 1. Ale neviem či tomu správne rozumiem, tak som to hodila na poradu. K tomu predaju auta by sa podľa mňa mala uplatniť ešte zostatková cena ak nejaká bude.

    optimistka je offline (nepripojený) optimistka

    optimistka optimistka
    čítam komentár v poradcovi 6-7/2011, vychádza mi to tak, že ak auto má szčo zaradenév majetku a toto auto predá, je to jeho príjem podľa 6/1 ZDP, takže nezdaniteľná suma áno

    optimistka je offline (nepripojený) optimistka

    optimistka optimistka
    ak to dobre chápem, ten § 6/5 vysvetľuje čo je tiež príjmom z podnikania alebo inej szč, teda bude patriť a zdaňovať v rámci príjmov patriacich do 6/1,2
    následne mi z toho vyplýva, že ak príjmy uvedené v §6/5 bude poberať daňovník s príjmami podľa § 6/3, tak tam sa to bude vyberať a zdaňoavť cez § 7 a § 8 a teda nezdaniteľná suma nie, samozrejme ani pri príjmoch z prenájmu NČ

    Ester plus je offline (nepripojený) Ester plus

    Ester plus
    Presne som nad tým rozmýšľala či ten § 6 ods. 5 len spresňuje čo patrí pod príjmy podľa § 6 ods. 1 a 2 alebo podľa § 11 ods. 1 je to samostatný druh príjmu a na to by sa teda nezdaniteľné minimum nevzťahovalo.

    Ester plus je offline (nepripojený) Ester plus

    Ester plus
    Ďakujem betka, myslím že moja úvaha v príspevku 11 je zhodná s tým čo si napísala.

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.