Zavrieť

Porady

Príjem mimo závislej činnosti a zdaňovanie

Dobrý deň,
som zamestnanec v hlavnom pracovnom pomere a popri tom vykonám prácu pre nemeckú nadáciu. Uzatvárame Zmluvu o dielo a potreboval by som vedieť, či a ako by mal byť tento príjem zdanený.
1. Mám im účtovať prácu s DPH alebo bez?
2. Môže byť práca do zahraničia oslobodená od DPH?
3. Môže DPH odviesť zamestnávateľ a mňa sa potom už DPH netýka?
4. Ak by som DPH mal odviesť ja, ako to ovplyvní moje daňové priznanie? (musím informovať účtovníka u môjho zamestnávateľa)

Ďakujem za akúkoľvek pomoc.

S pozdravom
Martin
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času
    Dobrý deň,

    pri uzatvorení zmluvy o dielo by ste v zásade mali byť držiteľkou živnostenského oprávnenia. Ak by však išlo iba o jednorázovú činnosť, v takom prípade by ste nenaplnili definíciu živnosti podľa § 2 zákona č. 455/1991 Zb. o živnostenskom podnikaní, ktorý definuje živnosť nasledovne:

    Živnosťou je sústavná činnosť prevádzkovaná samostatne, vo vlastnom mene, na vlastnú zodpovednosť, za účelom dosiahnutia zisku a za podmienok ustanovených týmto zákonom.

    Ak by vo vašom prípade išlo o opakovanú činnosť, ste povinná si požiadať o živnostenské oprávnenie. Do úvahy pripadá ešte dohoda o vykonaní práce práce podľa §226 Zákonníka práce. Dohoda sa oproti zmluve o dielo líši v tom, že ide o zavislu činnosť, kde by ste sa riadili pokynmi zamestnávateľa, avšak pri zmluve o dielo toto obmedzenie nemáte.

    martin_p je offline (nepripojený) martin_p

    martin_p
    Mila123 Pozri príspevok
    tak ťa DPH nezaujíma,,,,,,,,
    To znamená, že im účtujem prácu bez DPH, a DPH musia riešiť oni? A ak budem v DP priznávať tento príjem, nebude už zdanený? Vyvstávajú mi z tohoto príjmu nejaké odvodové povinnosti (napr. zdravotné)?

    Daňovej problematike sa nerozumiem, tak možno to sú "blbé" otázky.

    Mila123 je offline (nepripojený) Mila123

    Mila123
    zmluvu o dielo si môžeš ponížiť , resp. uplatniť oslobodených 500 € sumu a ostatnú zdaníš podľa § 8 daň. zákona.....budeš podávať DP typ B, a tvoja ZP ti dopočíta cez RZZP fondy k 30 06 2012, ktoré doplatíš do 30 09 2012......
    zdaňuješ spolu s dohodou aj príjem zo zamestnania (aj napriek tomu, že ti ho tam zdaňujú...ale neobávaj sa 2krát zdanený nebude)
    SP a DPH sa ťa netýka.....
    DPH si porieši nemec, bolo by to tu hypoteticky, netušíme či nenec je platcom alebo nie je platcom DPH v D.....

    martin_p je offline (nepripojený) martin_p

    martin_p
    Mila123 Pozri príspevok
    zmluvu o dielo si môžeš ponížiť , resp. uplatniť oslobodených 500 € sumu a ostatnú zdaníš podľa § 8 daň. zákona.....budeš podávať DP typ B, a tvoja ZP ti dopočíta cez RZZP fondy k 30 06 2012, ktoré doplatíš do 30 09 2012......
    zdaňuješ spolu s dohodou aj príjem zo zamestnania (aj napriek tomu, že ti ho tam zdaňujú...ale neobávaj sa 2krát zdanený nebude)
    SP a DPH sa ťa netýka.....
    DPH si porieši nemec, bolo by to tu hypoteticky, netušíme či nenec je platcom alebo nie je platcom DPH v D.....
    Ďakujem za rýchlu pomoc, už v tom začínam mať jasnejšie.

    martin_p je offline (nepripojený) martin_p

    martin_p
    Mila123 Pozri príspevok
    zmluvu o dielo si môžeš ponížiť , resp. uplatniť oslobodených 500 € sumu a ostatnú zdaníš podľa § 8 daň. zákona.....budeš podávať DP typ B, a tvoja ZP ti dopočíta cez RZZP fondy k 30 06 2012, ktoré doplatíš do 30 09 2012......
    zdaňuješ spolu s dohodou aj príjem zo zamestnania (aj napriek tomu, že ti ho tam zdaňujú...ale neobávaj sa 2krát zdanený nebude)
    SP a DPH sa ťa netýka.....
    DPH si porieši nemec, bolo by to tu hypoteticky, netušíme či nenec je platcom alebo nie je platcom DPH v D.....
    Môžem im faktúrovať svoju prácu aj bez toho aby sme uzavreli zluvu a nie som živnostník? A potom tento svoj príjem dať do DP typ B?

    Príjem mimo závislej činnosti a zdaňovanie

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.