Zavrieť

Porady

Daň z predaja nehnuteľnosti

Dobrý deň,

Chcela by som sa spýtať na DPH z predaja bytu.

Mám v ňom trvalé bydlisko už 10 rokov,ale kúpiť od mesta ho idem až teraz.Kedže to bol byt v prenájme od mesta,cize je to este tzv byt ktory pridelovali este za socializmu,ktorý ešte kedysi dostala pridelený moja mama suma za kúpu predstavovala len 2000eur.Pričom predajná suma rátajme bude nej 60tis eur.Mám rátať že aj keď som tam mala trvalé bydlisko ale nebola som majiteľkou platim 20 perc daň? Čiže napr 60000-2000=58000 cize dan je potom 11600? alebo sa to dá ešte nejako obíst alebo znížiť daň možným darovaním zo strany mojej mamy keď byt odkúpi ona.
Ďakujem
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Johanka je offline (nepripojený) Johanka

    Johanka
    Evka Janikova Pozri príspevok
    Dobrý deň,

    Chcela by som sa spýtať na DPH z predaja bytu.

    Mám v ňom trvalé bydlisko už 10 rokov,ale kúpiť od mesta ho idem až teraz.Kedže to bol byt v prenájme od mesta,cize je to este tzv byt ktory pridelovali este za socializmu,ktorý ešte kedysi dostala pridelený moja mama suma za kúpu predstavovala len 2000eur.Pričom predajná suma rátajme bude nej 60tis eur.Mám rátať že aj keď som tam mala trvalé bydlisko ale nebola som majiteľkou platim 20 perc daň? Čiže napr 60000-2000=58000 cize dan je potom 11600? alebo sa to dá ešte nejako obíst alebo znížiť daň možným darovaním zo strany mojej mamy keď byt odkúpi ona.
    Ďakujem
    Kto je vlastník bytu a koľko rokov nehnuteľnosť vlastní? Je vlastník bytu platiteľ dane z pridanej hodnoty ??
    Myslím, že sa vlastne pýtaš na daň z príjmov. Príjem vlastníka nehnuteľnosti sa zdaňuje pri prevode vlastníctva nehnuteľnosti (pri predaji bytu) daňou z príjmu a tá je 19 %.
    Takze od 1.1.2011 je vlastne jedno aj ked tam mal predtym clovek trvale bydlisko 10 rokov? plati to az po nadobudnuti bytu? aj ked je to este byt od mesta?

    Daň z predaja nehnuteľnosti

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.