Zavrieť

Porady

Odstupné za rok 2009 vyplatené v roku 2011

Dobrý deň, môžte mi prosím poradiť s mojím problémom:
Bývalá zamestnankyňa podala na súd žalobu o vyplatenie odstupného a náhrady za nevyčerpanú dovolenku za rok 2009. Súd rozhodol o vyplatení týchto súm v roku 2011.
Chcem sa opýtať ako mám postupovať, ja by som to urobila takto: zo sumy odstupného odrátam daň a zo sumy náhrady za nevyčerpanú dovolenku odrátam odvody a daň a pošlem jej to spolu s úrokmi s omeškania.
Neviem, či postupujem správne, prosím poraďte mi.
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Mila123 je offline (nepripojený) Mila123

    Mila123
    Ak súd rozhodol o neplatnom skončení PPV ZC k ZĽ, vymeriavací základ za každý kalendárny deň neplatne skončeného vzťahu je časť príjmu plynúceho z neplatne skonč. vzťahu pripadajúca na každý taký kal. mesiac. Aj v takých prípadoch sa v jednotlivých mesiacoch berie do úvahy max. VZ v tom mesiaci.
    Obd. od 01 01 2011 platí aj pre ZP. Zákon ale neurčuje povinnosť z tohto príjmu platiť preddavky a tiež nie je povinnosť kvôli takému to príjmu robiť RZZP.Preto nie je zatiaľ jasné, ako postupovať v zdravotnom poistení. V tomto konkrétnom prípade je potrebné konrňtaktovať príslušnú ZP.

    Pre SP je potrebné po prepočítaní takého príjmu na jednotlivé mesiace , tieto mesiace uviesť do Výkazu poistného za obd. (najskôr od 01/01/2009). Ak by obd. neplatného ukončenia PPV spadalo spred roka 2009, prepočítaný príjem a poistné po mesiacoch v Sk sa uvedie v osobitnom liste príslušnej pobočke SP a jednotlivé poistné sa spočítavajú na € a uvedú do Výkazu poistného do r. 1 , kde bude uvedené obd. 12/2008.

    Mila123 je offline (nepripojený) Mila123

    Mila123
    veď aký je rozdiel v nevyplatenej dovolenke a odstupnom ? iba to, že v roku 2009 z odst. sa nepočítali fondy.....v tomto prípade, ak zamestnanec neodpracoval ani deň tiež by sa neplatili fondy do SP (iba úrazové p.)

    spracuje mzdy za rok 2009,/prepočíta akú by mala mať výšku náhrady a odst.) pošle Výkaz poistného za ten mesiac, v kt. mal mať ZC vyplatené odstupné a dovolenku.....je to veľmi podobné.....
    a pokiaľ viem do ZP prihlási ZC s novým kódom Y v poslednom dni v mesiaci kedy bude vyplácať doplatok, mesačný výkaz do ZP podáva na aktuálnom......doporučujem si moje tvrdenia overiť.....
    a tiež nedáva do SP žiadnu prihlášku ZC , resp. FL FO....cez Výkazy poistného sa riešia doplatky miezd po ukončení PPV...

    tictac7 je offline (nepripojený) tictac7

    tictac7
    podľa môjho názoru jej musíš urobiť riadnu výplatu (teda bude tam len odstupné a nevyčerpaná dovolenka) a odviesť z toho SP, ZP, daň podľa súčasne platných pravidiel, teda ju aj prihlásiť na jeden deň do SP a ZP.

    mimala86 je offline (nepripojený) mimala86

    mimala86
    Ďakujem za odpoveď, ale nevzťahujú sa na to pravidlá pre rok 2009? Teda z odstupného iba daň a z náhrady SP, ZP a daň?

    tictac7 je offline (nepripojený) tictac7

    tictac7
    Mila123 Pozri príspevok
    Ak súd rozhodol o neplatnom skončení PPV ZC k ZĽ, vymeriavací základ za každý kalendárny deň neplatne skončeného vzťahu je časť príjmu plynúceho z neplatne skonč. vzťahu pripadajúca na každý taký kal. mesiac. Aj v takých prípadoch sa v jednotlivých mesiacoch berie do úvahy max. VZ v tom mesiaci.
    Obd. od 01 01 2011 platí aj pre ZP. Zákon ale neurčuje povinnosť z tohto príjmu platiť preddavky a tiež nie je povinnosť kvôli takému to príjmu robiť RZZP.Preto nie je zatiaľ jasné, ako postupovať v zdravotnom poistení. V tomto konkrétnom prípade je potrebné konrňtaktovať príslušnú ZP.

    Pre SP je potrebné po prepočítaní takého príjmu na jednotlivé mesiace , tieto mesiace uviesť do Výkazu poistného za obd. (najskôr od 01/01/2009). Ak by obd. neplatného ukončenia PPV spadalo spred roka 2009, prepočítaný príjem a poistné po mesiacoch v Sk sa uvedie v osobitnom liste príslušnej pobočke SP a jednotlivé poistné sa spočítavajú na € a uvedú do Výkazu poistného do r. 1 , kde bude uvedené obd. 12/2008.

    O.K. Mila123, to čo píšeš je v poriadku, ale zadávateľka nerieši neplatné ukončenie PP a teda príjem za obdobie po neplatnom ukončení PP, ale rieši len dostupné a náhradu za nevyčerpanú dovolenku, ktoré neboli vyplatené. Vieš sa, prosím, vyjadriť aj k tomu?

    mimala86 je offline (nepripojený) mimala86

    mimala86
    volala som na SP a tam mi povedali, že podľa nejakého metodického usmernenia sa príjmy z neplatne skončeného PP od 1.1.2009 teda v eurách majú uvádzať vo výkaze pre nepravidelné príjmy (zelený) a zrazí sa SP z celej sumy, no neviem ako je to zo ZP.

    mimala86 je offline (nepripojený) mimala86

    mimala86
    a v ZP mi povedali, že ju mám prihlásiť v posledný deň mesiaca, v ktorom vyplácam, pod kódom 2 Y a zraziť poistné

    Mila123 je offline (nepripojený) Mila123

    Mila123
    mimala86 Pozri príspevok
    volala som na SP a tam mi povedali, že podľa nejakého metodického usmernenia sa príjmy z neplatne skončeného PP od 1.1.2009 teda v eurách majú uvádzať vo výkaze pre nepravidelné príjmy (zelený) a zrazí sa SP z celej sumy, no neviem ako je to zo ZP.
    napíš si do SP e-mail, reagujú do 24 hodín, pretože ten môj príspevok, je zo školenia (dr. Motyčková).....
    pripájam e-mail......poradna@socpoist.sk
    Naposledy upravil Mila123 : 25.11.11 at 12:26

    Odstupné za rok 2009 vyplatené v roku 2011

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.