Zavrieť

Porady

Princíp tvorby účtovnej rezervy

Zdravím, môže mi prosím niekto "polopatisticky" vysvetliť princíp tvorby účtovných rezerv? Prečo sa to robí aký to má zmysel prípadne kde sa o tom dá niečo nájsť - literatúra ale nech je to tak rozumne popísané....lebo naozaj som sa už pýtal viacerých účtovníkov a poväčšine vedia to zaúčtovať ale nevedia to prakticky vysvetliť...okrem prípadov keď sa jedná o nezaslané faktúry na konci roku - to ešte vedia vysvetliť ale napr. rezervy na likvidáciu odpadu prípadne na opravy to úž vysvetliť nevedia...

Ďakujem za pomoc
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Tweety je offline (nepripojený) Tweety

    Tweety
    Ulbo
    Zdravím, môže mi prosím niekto "polopatisticky" vysvetliť princíp tvorby účtovných rezerv? Prečo sa to robí aký to má zmysel prípadne kde sa o tom dá niečo nájsť - literatúra ale nech je to tak rozumne popísané....lebo naozaj som sa už pýtal viacerých účtovníkov a poväčšine vedia to zaúčtovať ale nevedia to prakticky vysvetliť...okrem prípadov keď sa jedná o nezaslané faktúry na konci roku - to ešte vedia vysvetliť ale napr. rezervy na likvidáciu odpadu prípadne na opravy to úž vysvetliť nevedia...

    Ďakujem za pomoc
    Pozri zákon o účtovníctve. Tam je toho popísaného habadej, aj v postupoch účtovania je o tom teória..
    Ešte je aj zákon o rezervách. Opravujem,takže zákon o rezevách už je zrušený.
    Naposledy upravil Tweety : 26.01.06 at 06:43

    kankai je offline (nepripojený) kankai

    kankai
    Tak ja sa tiez s tym trapim.Zakon o rezervach...ma číslo 368/1999 z.z.,len neviem či ma nejake novely.

    kankai je offline (nepripojený) kankai

    kankai
    P.S.Na Porade som sa dozvedela ,ze zakon o rezervach bol zruseny... Nechcem Ta uplne dopliest....

    KEJKA je offline (nepripojený) KEJKA

    audítor, účtovník, odborný poradca ...viac KEJKA
    pôsobom vyčísliť
    Tweety
    Pozri zákon o účtovníctve. Tam je toho popísaného habadej, aj v postupoch účtovania je o tom teória..
    Ešte je aj zákon o rezervách.
    zákon o rezervách je zrušený !!!
    Daňovo uznané rezervy prešli do zákona o dani z príjmu 595/2003.
    účtovné rezervy sú v postupoch účtovania. Hodila som sem tému, ako udete riešiť problém tvorby rezervy na odstupné - ale nikto nič.
    .................................

    Princíp rezervy spočíva v tom, aby sa do účtovníctva dostali aspoň odhadom náklady súvisiace s výnosmi daného roku, ktoré sa dajú nejakým spôsobom vyčísliť. Tiež inak - v roku 2005 m mám výnosy, a viem že v budúcnosti v súvislosti s tým budem mať povinnosti a snimi aj nejaké náklady. Tie však už nebudem môcť fakturovať - preto si toto riziko zakalkulujem do ceny. Typický prípad - záíručné opravy. Ak sľúbim, že budem niekomu robiť zadarmo 2 roky servis v prípade poruchy, tak logicky si to premietnem do ceny. (už to točím ).
    Len som chcela po lopate vysvetliť princíp.

    Nie všetky rezervy daňový zákon uznáva, ale je to poinné z hľadiska čistoty účtovníctva.
    Problematika je veľmi široká, naozaj si treba prečítať dostupnú literatúru, veľmi dobrá je aj Cenigová.

    Richard je offline (nepripojený) Richard

    admin Richard
    Skúsim po lopate .-)

    Predstavte si, že máte v roku 2005 5 miliónov zisk (pred rezervami). Povedzme, že o rezrevách netušíte a potešíte akcionárov, že ako dobre ste hospodárili.
    Potešení akcionári Vám dajú dobrú odmenu a zisk si rýchlo a s radosťou rozdelia.

    Zrazu príde rok 2006, ktorý vykazuje podobné výnosy ako rok 2005, ale začínajú sa objavovať "nečakané" výdavky, ktoré priamo nesúvisia s prevádzkov, resp. s dosahovaním zisku v roku 2006. Takýmito môžu byť opravy, plnenia z rôznych záväzkov ako napr. reklamácií, dohodnutých zliav, znehodnotenie zásob atď. Zrazu zistíte, že všetok zisk roku 2006 miniete na "oneskorené" výdavky súvisiace s rokom 2005.

    Akcionári Vás možno vyhodia, lebo si myslia že po úspešnom roku ste to asi riadne dovrzali :-)

    Tweety je offline (nepripojený) Tweety

    Tweety
    Lida
    pôsobom vyčísliť
    zákon o rezervách je zrušený !!!
    Daňovo uznané rezervy prešli do zákona o dani z príjmu 595/2003.
    účtovné rezervy sú v postupoch účtovania. Hodila som sem tému, ako udete riešiť problém tvorby rezervy na odstupné - ale nikto nič.
    .................................Princíp rezervy spočíva v tom, aby sa do účtovníctva dostali aspoň odhadom náklady súvisiace s výnosmi daného roku, ktoré sa dajú nejakým spôsobom vyčísliť. Tiež inak - v roku 2005 m mám výnosy, a viem že v budúcnosti v súvislosti s tým budem mať povinnosti a snimi aj nejaké náklady. Tie však už nebudem môcť fakturovať - preto si toto riziko zakalkulujem do ceny. Typický prípad - záíručné opravy. Ak sľúbim, že budem niekomu robiť zadarmo 2 roky servis v prípade poruchy, tak logicky si to premietnem do ceny. (už to točím ).
    Len som chcela po lopate vysvetliť princíp.
    Nie všetky rezervy daňový zákon uznáva, ale je to poinné z hľadiska čistoty účtovníctva.
    Problematika je veľmi široká, naozaj si treba prečítať dostupnú literatúru, veľmi dobrá je aj Cenigová.
    Aj mne sa marilo, že zákon o rezervách už nie je , ale v každom prípade sa treba riadiť zákonom o účtov.-účt.rezervy a zákonom o dani z príjmu, kde sú uvedené rezervy daňovo uznané.

    KEJKA je offline (nepripojený) KEJKA

    audítor, účtovník, odborný poradca ...viac KEJKA
    Tweety
    Aj mne sa marilo, že zákon o rezervách už nie je , ale v každom prípade sa treba riadiť zákonom o účtov.-účt.rezervy a zákonom o dani z príjmu, kde sú uvedené rezervy daňovo uznané.
    ved... zákon o rezervách bol zrušený... platí zákon o dani z príjmu...

    Princíp tvorby účtovnej rezervy

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.