Zavrieť

Porady

Daň z motorových vozidiel

Mam prosbičku:
Predávame auto a ešte sme nezaplatili daň, treba ju zaplatiť v celej výške a zvyšok vrátia, alebo len zaplatiť pomernú časť? A namiesto neho kupujeme 2 nové autá. Treba to daňovému úradu oznámiť do 15 dní?
Ďaaaaaaaakujem.
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Tweety je offline (nepripojený) Tweety

    Tweety
    moke
    Mam prosbičku:
    Predávame auto a ešte sme nezaplatili daň, treba ju zaplatiť v celej výške a zvyšok vrátia, alebo len zaplatiť pomernú časť? A namiesto neho kupujeme 2 nové autá. Treba to daňovému úradu oznámiť do 15 dní?
    Ďaaaaaaaakujem.
    Ak ste nenahlásili zmenu, tak celú,do 15 dní treba nahlásiť DU každú zmenu, potom požiadať o vrátenie pomernej časti dane, ak kúpite nové, taisto treba nahlásiť zmenu. Pomernú časť dane za to staré auto, ktoré predáte môžete potom použiť aj na zaplatenie novej dane.

    Zita5 je offline (nepripojený) Zita5

    Nech robíme čokoľvek, má nám záležať na tom, čo robíme, nie na tom, či nás niekto vidí. Cicero ...viac Zita5
    Ešte by som dodala , ak ste nemali zaplatenú daň za MV za vozidlo ktoré predávate, treba doplatiť , aby ste mohli uplatňovať do výdavkov PHM a všetky výdaje okolo MV .

    Slovenka je offline (nepripojený) Slovenka

    Slovenka
    V majetku máme auto, ktoré má evidenčné číslo, ale sa nepoužíva a už je
    odpísané.
    V r. 2006 nebudeme auto používať, nebudeme naň mať účtované žiadne
    náklady, bude len príjem z predaja /ak sa nám ho podarí predať/.

    Je možné oznámiť už teraz zánik daňovej povinnosti k dani z MV?

    Tweety je offline (nepripojený) Tweety

    Tweety
    Slovenka
    V majetku máme auto, ktoré má evidenčné číslo, ale sa nepoužíva a už je
    odpísané.
    V r. 2006 nebudeme auto používať, nebudeme naň mať účtované žiadne
    náklady, bude len príjem z predaja /ak sa nám ho podarí predať/.

    Je možné oznámiť už teraz zánik daňovej povinnosti k dani z MV?
    Ak vozidlo nepoužívate na podnikanie, nie je povinnosť platenia dane z MV. Odpis auta s tým nesúvisí.

    Slovenka je offline (nepripojený) Slovenka

    Slovenka
    Je niekde vysvetlený pojem "používanie na podnikanie" vyskytujúci sa
    v § 84, 85 a 89 v zákone o miestnych daniach?
    Ak auto stojí v garáži 3 mesiace, ale účtujeme naň napr. odpisy DHM,
    používa sa na podnikanie alebo nie?

    Tweety je offline (nepripojený) Tweety

    Tweety
    Slovenka
    Je niekde vysvetlený pojem "používanie na podnikanie" vyskytujúci sa
    v § 84, 85 a 89 v zákone o miestnych daniach?
    Ak auto stojí v garáži 3 mesiace, ale účtujeme naň napr. odpisy DHM,
    používa sa na podnikanie alebo nie?
    Ak ho nepoužívaš na podnikanie nemôžeš si uplatniť daňový odpis.

    Slovenka je offline (nepripojený) Slovenka

    Slovenka
    Odpis je ročný a nesúvisí s používaním, ale s evidovaním majetku
    k 31. 12., nie?
    Aj keď auto 3 mesiace nejde na cesty, uplatním si do nákladov ročný
    odpis, ale podľa môjho názoru ho môžem na 3 mesiace odhlásiť z daňovej povinnosti z mot. vozidiel.

    Tak ešte raz prosím vysvetliť, čo znamená pojem "používať
    na podnikanie" v súvislosti s daňou z MV?

    Tweety je offline (nepripojený) Tweety

    Tweety
    Slovenka
    Odpis je ročný a nesúvisí s používaním, ale s evidovaním majetku
    k 31. 12., nie?
    Aj keď auto 3 mesiace nejde na cesty, uplatním si do nákladov ročný
    odpis, ale podľa môjho názoru ho môžem na 3 mesiace odhlásiť z daňovej povinnosti z mot. vozidiel.
    Tak ešte raz prosím vysvetliť, čo znamená pojem "používať
    na podnikanie" v súvislosti s daňou z MV?
    §20 Daň z príjmov: Odpisovaním sa na účely zákona rozumie....,ktorý je účtovaný alebo evidovaný a je používaný na zabezpečenie zdaniteľných príjmov.
    Na daň z MV môžeš nepoužívané vozidlo odhlásiť.

    Maya1 je offline (nepripojený) Maya1

    Maya1
    moke
    Mam prosbičku:
    Predávame auto a ešte sme nezaplatili daň, treba ju zaplatiť v celej výške a zvyšok vrátia, alebo len zaplatiť pomernú časť? A namiesto neho kupujeme 2 nové autá. Treba to daňovému úradu oznámiť do 15 dní?
    Ďaaaaaaaakujem.
    Ja by som v riadku 10, oddiel III daňového priznania uviedla počet dní v ktorých vozidlo podlieha dani, teda počet dní ku dňu predaja a vyzistila by som tým daňovú povinnosť. A potom by som po kúpe nového auta podala DP do 15 dní od prvého použitia auta na podnikanie, resp. od pridelenia EČV a zápisu majiteľa na Polícii. Môže byť?

    silvia je offline (nepripojený) silvia

    silvia
    Keď ideme auto prehlásiť do iného okresu (medzi pobočkami), čiže sa zmení ŠPZ, je potrebné ho prehlásiť aj na DU a požiadať o vrátenie pomernej časti dane z motorových vozidiel na jednom DU a podať priznanie a zaplatiť daň na inom DU?

    Tweety je offline (nepripojený) Tweety

    Tweety
    silvia
    Keď ideme auto prehlásiť do iného okresu (medzi pobočkami), čiže sa zmení ŠPZ, je potrebné ho prehlásiť aj na DU a požiadať o vrátenie pomernej časti dane z motorových vozidiel na jednom DU a podať priznanie a zaplatiť daň na inom DU?
    Odhlásiť z dane na jednom DU, požiadať o vrátenie alikvotnej časti zaplatenej dane a prihlásiť k dani z MV na inom DU. Sú to miestne dane, DU je iba správcom dane.

    Tweety je offline (nepripojený) Tweety

    Tweety
    silvia
    Vďaka Tweety!
    Obávala som sa takejto odpovede :-))) Takže do 15 dní od zmeny ŠPZ?
    Každú zmenu treba nahlásiť do 15 dní. AK sa jedná o prihlásenie tak aj daň zaplatiť.

    atka4 je offline (nepripojený) atka4

    atka4
    Mám otázočku, poraďte, prosím. Spoločník s súčasne konateľ s.r.o., kt. nemá s s.r.o. uzatvorený žiadny prac. pomer, ale vykonáva v mene s.r.o. činnosti, používal v r. 2005 vlastné ot. vozidlo, uplatňoval náhr. za km + spotr.PHM podľa najazdených km. Bol povinný uhradiť za r. 2005 daň z mot. vozidiel. Auto je v jeho sôkr. vlastníctve.Ďakujem

    Tweety je offline (nepripojený) Tweety

    Tweety
    atka4
    Mám otázočku, poraďte, prosím. Spoločník s súčasne konateľ s.r.o., kt. nemá s s.r.o. uzatvorený žiadny prac. pomer, ale vykonáva v mene s.r.o. činnosti, používal v r. 2005 vlastné ot. vozidlo, uplatňoval náhr. za km + spotr.PHM podľa najazdených km. Bol povinný uhradiť za r. 2005 daň z mot. vozidiel. Auto je v jeho sôkr. vlastníctve.Ďakujem
    Nebol povinný.

    atka4 je offline (nepripojený) atka4

    atka4
    Bavi
    Pokiaľ si uplatňuje do výdavkov náhrady, tak BOL, Tweety.
    Tak "fčuleky jako?"

    môj súkromný názor, že nie, pretože ani zamestnanec nemusí uhradiť daň, ak použije motorové vozidlo v súvislosti s plnením prac. úloh pre zamestnávateľa-samozrejme pri splnení iných podmienok-súhlas zamestnávateľa s použitím súkr. mot. voz. na služ. cestu...
    Sú iné názory???

    AGRO je offline (nepripojený) AGRO

    AGRO
    Odpredali sme vozidlo v roku 2005, cestná daň bola zaplatená na celý rok 2005.Nežiadali sme o vrátenie alikvotnej čiastky. Zmenu mám nahlásiť na DÚ ? Je na to aj tlačivo alebo to môžem formou listu?
    Zmena sa mala spraviť do 15. dní od odpredaja vozidlá ?

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.