Zavrieť

Porady

dobropis k FA z 2010 a dopad na DPH a daň z príjmu

Ahojte

Chcem Vás poprosiť o pomoc.
V roku 2010 firma dodala stavebné práce. Bolo to vtedy riadne vyfakturované aj uhradené. Odviedlo sa aj DPH. Teraz nás kontaktoval odberateľ aby sme vystavili dobropis k tým prácam z roku 2010. Odôvodnil požiadavku s tým, že nebolo všetko dodané v tom množstve ako sa fakturovalo.
Ako to mám vystaviť? Aký to má dopad na DPH a na Daň z príjmu a v ktorom období? Je potrebné podať dodatočné daňové priznania?

Ďakujem
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Ester plus je offline (nepripojený) Ester plus

    Ester plus
    Na DPH to bude mať dopad v roku 2012, keď vystavíte dopropis. Daňová povinnosť pri dobropise vzniká dňom vyhotovenia dobropisu. Čo sa týka dane z príjmov tak účtovné knihy za rok 2010 už máte uzavreté a tie už nemôžte otvoriť, takže vo vašom prípade pôjde o opravu chýb minulých období ktorá sa účtuje v účtovnom období ku ktorému sa oprava vzťahuje. Tu je pre zaúčtovanie v sústave PU potrebné posúdiť významnosť. Opravy nevýznamných nákladov a nevýznamných výnosov minulých účtovných období sa podľa § 5 ods. 1 PÚP účtujú priamo na príslušných účtoch nákladov alebo výnosov z hospodárskej činnosti účtovnej jednotky ako účtovné prípady bežného účtovného obdobia.
    Účtovanie opráv významných nákladov a významných výnosov upravuje § 59 ods. 13 a 14 PÚP. Takéto opravy sa účtujú na účtoch vlastného imania, a to na účte 428 – Nerozdelený zisk minulých rokov alebo na účte 429 – Neuhradená strata minulých rokov

    junior78 je offline (nepripojený) junior78

    junior78
    Ďakujem
    Čo sa týka DPH v tomto konkrétnom prípade, o ktorý paragraf sa môžem oprieť?

    janka.mo je offline (nepripojený) janka.mo

    som zacinajuca uctovnicka, momentalne na materskej dovolenke ...viac janka.mo
    dobry den, potrebovala by som poradit.
    dnes sme zistili, ze od jednej firmy sme neobdrzali dobropis este z roku 2010. zistili sme to po tom, co nam teraz prisli peniazky na ucet a zacali sme patrat odkial su. dobropis je vystaveny v roku 2010 na sumu -592,26. takze sme si ho vyziadali od nich, ale teraz neviem, ci mam podat opravne danove za 11/2010 a aky to bude mat vplyv na dan z prijmu, alebo to mozem dat do danoveho v tomto mesiaci. a budem to riesit ako opravu nevyznamnych vynosov minulych uctovnych obdobi. prosim poradte, stretla som sa s tym prvykrat a som z toho zufala.
    dakujem

    janka.mo je offline (nepripojený) janka.mo

    som zacinajuca uctovnicka, momentalne na materskej dovolenke ...viac janka.mo
    prosim pozriete sa mi na to niekto?
    dakujem

    Ester plus je offline (nepripojený) Ester plus

    Ester plus
    Tým, že ste si v roku 2010 dali viac do nákladov, lebo ste nezohľadnili dobropis, mali by ste podať dodatočné DP.

    dobropis k FA z 2010 a dopad na DPH a daň z príjmu

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.