Zavrieť

Porady

má sa registrovať ako platca DPH

Môj syn pracuje v Čechách pre českú firmu. Je SZČO neplatca DPH, poskytuje služby ako stavebný robotník a peniaze dostáva v CZK. Má sa registrovať k DPH?
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    zk24 je offline (nepripojený) zk24

    zk24
    Odporúčam preštudovať český zákon o DPH.

    Ale podľa môjho názrou ak poskytuje služby s miestom dodania v inom ČŠ (trebárs viažúce sa k nehnuteľnosti) a odberateľom je zdaniteľná osoba, tak má nárok na prenos daňovej povinnosti na prijímateľa. Vtedy sa nemusí registrovať pre IČ DPH v CR. Ak by nemal na koho preniest danovu povinnost (napriklad vezme sukromnu zakazku a ceskemu obcanovi prijde vymalovat byt), tak bude povinny registrovať sa pre IC DPH v ČR.

    Už sme to tu vo viacerých témach rozoberali, aj som niekde prikladala výňatky z českého zákona. Dokonca jeden poraďák Čech potvrdil moje úvahy. Neviem presne ktorá je to téma ale.

    Možno ešte otázka - stavebný robotník... to sú služby viažúce sa k nehnuteľnosti?

    zk24 je offline (nepripojený) zk24

    zk24
    Tak to budú teda asi práce podľa §16 - viažúce sa k nehnuteľnosti. V prípade že odberateľom je zdaniteľná osoba, má možnosť prenášať daňovú povinnosť na prijímateľa služby. Musí však na faktúre uvádzať jeho IČ DPH a odkaz na §§ podľa kotrých dochádza k prenosu daňovej povinnosti.

    => nie je povinný registrovať sa pre daň v českej republike. Jeho faktúry však musia obsahovať všetky potrebné náležitosti

    má sa registrovať ako platca DPH

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.