Zavrieť

Porady

Ako zaúčtovať finančnú zábezpeku?

Ahojte,
chcem sa opytat uctovnikov profikov.. nastal mi taky pripad, s jednou firmou som uzavrel spolupracu, dovolil som im pouzit ich chladice na vodu na mojej akcii, bez financneho plnenia.. pri dovoze chladicov som im zaplatil zabezpeku na ich zariadenie v sume 15.000 Sk (PPD, VPD), pri ich odvoze mi tych 15.000 Sk vratili (PPD, VPD). Ako to mam spravne zauctovat v penaznom denniku? Zatial to mam tak, ze to bol vyber a nasledne vklad do pokladnice, ale uz v dalsich stlpcoch to zahrnute nemam.

Vopred dakujem,

s pozdravom
matisek77 :-)
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    matisek77 je offline (nepripojený) matisek77

    matisek77
    Kedze sa mi nikto neozval, zauctujem to tak, ze prijem (zaloha - zabezpeka) je prijem nezahrnuty do zakladu dane, vydavok (vratenie zalohy - zabezpeky) je vydavok nezahrnuty do zakladu dane. Nie som profik v uctovnictve, vychadza mi to tak logicky, nakolko zaloha nie je moj prijem suvisiaci s podnikanim. Ak sa mylim, opravte ma.

    ondrejvla je offline (nepripojený) ondrejvla

    Podstatné, že zatiaľ to viem... Ale zajtra už možno bude inak. ...viac ondrejvla
    matisek77
    Kedze sa mi nikto neozval, zauctujem to tak, ze prijem (zaloha - zabezpeka) je prijem nezahrnuty do zakladu dane, vydavok (vratenie zalohy - zabezpeky) je vydavok nezahrnuty do zakladu dane. Nie som profik v uctovnictve, vychadza mi to tak logicky, nakolko zaloha nie je moj prijem suvisiaci s podnikanim. Ak sa mylim, opravte ma.
    matisek77, nevidela som predtým tvoju otázku, podľa toho čo píšeš, sa jedná o krátkodobú zábezpeku, a prevdepodobne ide o JÚ, tak je tvoje logické uvažovanie správne.
    Nabudúce ak zadáš otázku, musíš napísať o aké účtovníctvo sa jedná, ale úplne najlepšie urobíš, ak si dáš hľadaj: zábezpeka* a určite tu bude viac tém s týmto problémom.

    Soňula je offline (nepripojený) Soňula

    Soňula
    Mám jednu otázku ohľadom zabezpeky. V roku 2005 sme poskytli finančnú zabezpeku firme, ktorá nám fakturuje pohonné hmoty. Táto zabezpeka je dlhodobá, nemáne na ňu doklad, je to podmienka uvedená v zmluve. Ako mala byť zaučtovaná v JÚ táto zabezpeka? Doteraz nebola použitá, je to vlastne zabezpeka pre prípad, že by sme fa za pohonné hmoty neuhradili.
    Ďakujem za odpoveď , nechcela som zadávať novú tému, dúfam, že si moju otázku všimnete..../

    ormika je offline (nepripojený) ormika

    ormika
    Soňula
    Mám jednu otázku ohľadom zabezpeky. V roku 2005 sme poskytli finančnú zabezpeku firme, ktorá nám fakturuje pohonné hmoty. Táto zabezpeka je dlhodobá, nemáne na ňu doklad, je to podmienka uvedená v zmluve. Ako mala byť zaučtovaná v JÚ táto zabezpeka? Doteraz nebola použitá, je to vlastne zabezpeka pre prípad, že by sme fa za pohonné hmoty neuhradili.
    Ďakujem za odpoveď , nechcela som zadávať novú tému, dúfam, že si moju otázku všimnete..../
    A to akože nemáte doklad ? Hoci je tvoja podmienka uvedená v zmluve, tak si ju predsa musela vyplatiť z pokladne alebo z BÚ, takže doklad musíš mať. A zábezpeka v JÚ sa zapisuje do knihy záväzkov ako záväzok voči firme, následnej jej úhrada v peňažnom denníku a zároveň do knihy pohľadávok, lebo zase tebe tá firma v podstate dlhuje vrátiť zábezpeku. Takže v pohľadávkach ti bude stále vykazovať ako neuhradnú pohľadávku až dokedy vám ju firma nevráti.

    Soňula je offline (nepripojený) Soňula

    Soňula
    ormika
    A to akože nemáte doklad ? Hoci je tvoja podmienka uvedená v zmluve, tak si ju predsa musela vyplatiť z pokladne alebo z BÚ, takže doklad musíš mať. A zábezpeka v JÚ sa zapisuje do knihy záväzkov ako záväzok voči firme, následnej jej úhrada v peňažnom denníku a zároveň do knihy pohľadávok, lebo zase tebe tá firma v podstate dlhuje vrátiť zábezpeku. Takže v pohľadávkach ti bude stále vykazovať ako neuhradnú pohľadávku až dokedy vám ju firma nevráti.

    Doklad výpis z účtu to samozrejme máme, ja som myslela že nemáme konkrétny doklad, že sme im zabezpeku dali. Ešte by som mala otázku, dá sa niak táto zabezpeka upraviť v tomto roku? Žaevidovať neuhradenú pohľadávku-zabezpeku? Za mynulý rok sa to vo výkazoch za rok 2005
    " žiaľ " zanedbalo.

    ormika je offline (nepripojený) ormika

    ormika
    Soňula
    Doklad výpis z účtu to samozrejme máme, ja som myslela že nemáme konkrétny doklad, že sme im zabezpeku dali. Ešte by som mala otázku, dá sa niak táto zabezpeka upraviť v tomto roku? Žaevidovať neuhradenú pohľadávku-zabezpeku? Za mynulý rok sa to vo výkazoch za rok 2005
    " žiaľ " zanedbalo.
    Soňula, veď konkrétny doklad že ste im zábezpeku dali je výpis z účtu. A zaevidovať do knihy pohľadávok to môžeš aj teraz, aby si mala prehľad. A do textu kľudne poznač že je to finančná zábezpeka na PHM 2005. Ale veď ty vieš čo si tam máš napísať....

    ormika je offline (nepripojený) ormika

    ormika
    Soňula
    Ormika, moc si mi pomohla. To som si myslela, že nik nazareaguje.
    Ďakujem.
    Niet začo.....

    Ako zaúčtovať finančnú zábezpeku?

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.