Zavrieť

Porady

platobný rozkaz - výpočet úrokov z omeškania

Dobrý deň,

vie mi prosím Vás niekto pomôcť, nemám stým skúsenosti a neviem si dať rady s platobným rozkazom, ktorý nám prišiel do firmy, kde nám uložili zaplatiť určitú sumu plus úroky z omeškania. Celkom presne nerozumiem ako mám tie úroky vypočítať.

Text znie: " ..aby zaplatil sumu vo výške 300 € s 9% úrokom z omeškania ročne zo sumy 1725,37 € od 02.09.2009 do 06.10.2009, zo sumy 1283,89 € od 07.10.2009 do 07.09.2010, zo sumy 300 € od 08.09.2010 do zaplatenia..."

Ďakujem za pomoc a vysvetlenie.
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Mária27 je offline (nepripojený) Mária27

    Mária27
    Pozri nariadenie vlády 87/1995 § 3:

    staré = Výška úrokov z omeškania je dvojnásobok diskontnej sadzby určenej Národnou bankou Slovenska 2) platnej k prvému dňu omeškania s plnením peňažného dlhu.

    nové =
    (1) Výška úrokov z omeškania je o 8 percentuálnych bodov vyššia ako základná úroková sadzba Európskej centrálnej banky2) platná k prvému dňu omeškania s plnením peňažného dlhu.
    (2) Ak sa počas trvania omeškania zmení základná úroková sadzba Európskej centrálnej banky a ak je to pre veriteľa výhodnejšie, výška úrokov z omeškania je o 7 percentuálnych bodov vyššia ako základná úroková sadzba Európskej centrálnej banky platná k prvému dňu príslušného kalendárneho polroka, v ktorom trvá omeškanie; táto základná úroková sadzba Európskej centrálnej banky sa použije počas celého tohto polroka.

    § 10a
    Ak došlo k omeškaniu pred 1. januárom 2009, výška úrokov z omeškania sa riadi podľa predpisov účinných do 31. decembra 2008.

    Mária27 je offline (nepripojený) Mária27

    Mária27
    Ano, to je to staré znenie nariadenia vlády.

    Mila123 je offline (nepripojený) Mila123

    Mila123
    výpočet úrokov.....
    02 09 2009- 06 10 2009 35 dní
    ročný úrok 9% = (zo sumy 1 725,37 ) 155,2833 € /365*35 = 14,890176 €
    a tak budeš pokračovať ďalej...pozri si zaokrúhľovanie.....

    Mária27 je offline (nepripojený) Mária27

    Mária27
    To ste už vtedy faktúrovali eurá?

    Keď počítam od 28.6.2005 dodnes je to 2446 dní a úrok 51055,87 eur.

    luckkka je offline (nepripojený) luckkka

    luckkka
    Mila123 Pozri príspevok
    výpočet úrokov.....
    02 09 2009- 06 10 2009 35 dní
    ročný úrok 9% = (zo sumy 1 725,37 ) 155,2833 € /365*35 = 14,890176 €
    a tak budeš pokračovať ďalej...pozri si zaokrúhľovanie.....
    dakujem, myslela som si, ze sa to tak pocita, ale chcela som sa uistit.

    lubka0907 je offline (nepripojený) lubka0907

    lubka0907
    Dobré ránko,
    ako mám vypočítať úroky z omeškania ak splatnosť bola v 11.4.2011. FA bola čiastočne uhradená 14.06.2011 a 14.07.2011. Dlžná suma k dnešnému dňu je 6 000. Som na stránke NBS ale neviem aký kurz mám použiť. Prosím pomôžte mi.
    Ďakujem

    nnanii je offline (nepripojený) nnanii

    nnanii
    ahoj lubka0907....http://www.kenderes.sk/advok/index.p...sult#...klikni si túto stránku a tam mám potom nižšie dole..že úrokové sadzby nbs...klikni a tam si to nájdeš...

    nnanii je offline (nepripojený) nnanii

    nnanii
    Zdravím...a viete aj mne poradiť?...v roku 2005 nám neuhradili faktúru v sume:54.419.44 €, splatnosť mala 27.6.2005...čo s tým?...čítala som veľa článkou a vyšlo mi z toho toto: (2437/365) x 14%*54.419,44=50.868,01 €...tých 14 % (4% základná úroková sadzba nbs+10% sankčná prirážka)...???...prosím poraďte či je to správne...

    nnanii je offline (nepripojený) nnanii

    nnanii
    nie nefakturovali sme už vtedy eurá len teraz túto pohľadávku evidujeme už v eurách...niesom si istá tými percentami..vychádzala som zo zákona, ktorý platil vtedy a neviem či nemám ísť podľa nového kde sa píše že sa povišuje iba o 1 % a nie o 10%...

    nnanii je offline (nepripojený) nnanii

    nnanii
    Zdravím...takže ak som to správne pochopila budem sa riadiť nariadením vlády..staré = Výška úrokov z omeškania je dvojnásobok diskontnej sadzby určenej Národnou bankou Slovenska 2) platnej k prvému dňu omeškania s plnením peňažného dlhu.....vyzerať do bude takto...(počet dní/365) * 8 %*suma= úroky z omeškania

    dobreee?

    mlisa je offline (nepripojený) mlisa

    mlisa
    nnanii Pozri príspevok
    Zdravím...takže ak som to správne pochopila budem sa riadiť nariadením vlády..staré = Výška úrokov z omeškania je dvojnásobok diskontnej sadzby určenej Národnou bankou Slovenska 2) platnej k prvému dňu omeškania s plnením peňažného dlhu.....vyzerať do bude takto...(počet dní/365) * 8 %*suma= úroky z omeškania

    dobreee?
    zalezi ci sa dany pravny vztah, z ktoreho pohladavka vznikla riadil obchodnym alebo obcianskym pravom. Ak obchodnym, plati diskontna sadzba + 10 %, ak obcianskym tak dvojnasobok diskontnej.
    Btw, uprimne nevidim velky zmysel v tom pocitat akykolvek urok z omeskania, pretoze kazdy trochu znaly dlznik namietne prelmcanie a je po istine aj urokoch...

    nnanii je offline (nepripojený) nnanii

    nnanii
    ide o obchodného partnera takže tam bude po správnosti 4%+10%=14% úroková ročná sadzba....a ak sa smiem spýtať o aký zákon sa v tomto prípade budem opierať...viem, že o obch. zákonník ale keďže sa jedná o faktúru z roku 2005 tak si s tým neviem rady.

    mlisa je offline (nepripojený) mlisa

    mlisa
    Obchodný zákonník v znení účinnom v roku 2005
    § 369, ods. 1
    " Ak je dlžník v omeškaní so splnením peňažného záväzku alebo jeho časti, je povinný platiť z nezaplatenej sumy úroky z omeškania určené v zmluve, inak o 10 % vyššie, než je základná úroková sadzba Národnej banky Slovenska uplatňovaná pred prvým kalendárnym dňom kalendárneho polroka, v ktorom došlo k omeškaniu. Základná úroková sadzba Národnej banky Slovenska platná v prvý kalendárny deň kalendárneho polroka, v ktorom došlo k omeškaniu, sa použije počas celého tohto polroka."

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.