Zavrieť

Porady

Opravné položky a kurzové rozdíly

Dobrý den chtěl bych vědět, zda se ve slovenském účetnictví dělají ke konci měsíce opravné položky ke skladům a k pohledávkám a dále kurzové rozdíly k bance a pokladně. Příp prosím odkaz na zákon a příslušný §. Děkuji
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Lila je offline (nepripojený) Lila

    Lila
    Ku dňu 31.12.2005 si musíte všetky zostatky na analyt. účtoch vedené v cudzej mene prepočítať kurzom NBS /platný kurz 30.12.2005/ . Tieto kurzové rozdiely sú riadne daňové náklady alebo výnosy. Ide o §24
    odst.3 opatrenia kde je uvedené, že kurzové rozdiely sa účtujú z ocenenia majetku,záväzkov, rezerv a opravných položiek vyjadrených v cudzej mene ku dňu , ku ktorému sa zostavuje účtovná závierka.
    Tu predpokladám, že Vy budete zostavovať účt. závierku k 31.12.2005.

    Ale ak ste podľa §17 odst.17 Z.o dani z príjmov zaslali na Daň. úrad /v SR/ "Oznámenie o nezahrňovaní vzniknutých kurzových rozdielov z Vašich neuhradených pohľadávok alebo záväzkov", tak konkrétne tieto vzniknuté kurzové rozdiely budú nedaňové. Tieto budú k základu dane pripočitateľné /563/ alebo odpočitateľné /663/.
    Naposledy upravil Lila : 27.01.06 at 09:21

    Slovenka je offline (nepripojený) Slovenka

    Slovenka
    Prosím vás, účtujú sa kurzové rozdiely k 31.12.
    aj k opravným položkám 391 ?

    Mám pohľadávky v cudzej mene, k nim mám
    tvorené opravné položky ostatné /daňovo
    neuznané/. Pohľadávky samozrejme prekurzujem
    a opravné položky tiež? Kurzový rozdiel u týchto
    nedaňových opravných položiek je, dúfam,
    daňovo uznateľný.

    Tweety je offline (nepripojený) Tweety

    Tweety
    Slovenka
    Prosím vás, účtujú sa kurzové rozdiely k 31.12.
    aj k opravným položkám 391 ?

    Mám pohľadávky v cudzej mene, k nim mám
    tvorené opravné položky ostatné /daňovo
    neuznané/. Pohľadávky samozrejme prekurzujem
    a opravné položky tiež? Kurzový rozdiel u týchto
    nedaňových opravných položiek je, dúfam,
    daňovo uznateľný.
    Áno, prepočítajú sa kurzom NBS.

    Lila je offline (nepripojený) Lila

    Lila
    Ja nerozumiem, prečo Vám vznikajú KR?
    Veď ak máte napr. pohľadávku vo výške 50.000 EUR /2,000.000 Skk/,
    a ste sa rozhodli, že k 31.12.2005 spravíte opravnú položku /závisí od Vás v akej výške ju považujete za pochybnú/ napr. na 20.000 EUR -tak to priamo 31.12.05 zaúčtujete kurzom NBS- podľa mňa žiadne KR nevznikajú.
    Túto opr. položku na 20.000 EUR budete raz likvidovať /dávať do nedaň. výnosov na 659/, ktorá bude presne v tej istej výške. A bude riadne odpočitateľná od ZD, nakoľko to teraz musíte k ZD pripočítať ako daň. neuznanú opr. položku.
    Je lepšie vytvoriť opravnú položku vždy na konci roka a nie v priebehu roka. Tu nevzniknú žiadne kurz. rozdiely.

    Slovenka je offline (nepripojený) Slovenka

    Slovenka
    Lila
    Ja nerozumiem, prečo Vám vznikajú KR?
    Veď ak máte napr. pohľadávku vo výške 50.000 EUR /2,000.000 Skk/,
    a ste sa rozhodli, že k 31.12.2005 spravíte opravnú položku /závisí od Vás v akej výške ju považujete za pochybnú/ napr. na 20.000 EUR -tak to priamo 31.12.05 zaúčtujete kurzom NBS- podľa mňa žiadne KR nevznikajú.
    Túto opr. položku na 20.000 EUR budete raz likvidovať /dávať do nedaň. výnosov na 659/, ktorá bude presne v tej istej výške. A bude riadne odpočitateľná od ZD, nakoľko to teraz musíte k ZD pripočítať ako daň. neuznanú opr. položku.
    Je lepšie vytvoriť opravnú položku vždy na konci roka a nie v priebehu roka. Tu nevzniknú žiadne kurz. rozdiely.
    Ja som vytvorila opravnú položku nedaňovú 50 % už k 31.12.2004,
    preto vznikol kurzový rozdiel k 31.12.2005.

    Opravné položky a kurzové rozdíly

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.