Zavrieť

Porady

Leasing - finančná činnosť

Ahojte,

chcem sa len uistiť, či dobre chápem pojmy. Ak mám na leasingovej zmluve vyčíslenu finančnú činnosť ( nie je uvedený leasingový úrok),
a potom mám samostatne z finančnej činnosti vyčíslené poistné, to znamená že od celkovej čiastky finančnej činnosti odpočítam čiastku za poistné a dostatnem leasingový úrok?
Chápem to správne? Poraďte. Díky
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Maya1 je offline (nepripojený) Maya1

    Maya1
    Ja si myslím, že finančný prenájom - lízing je forma obstarania majetku. Lízingová spoločnosť si za takéto obstaranie účtuje úrok, teda finančný výnos. Pri splácaní sa nám v mesačnej splátke objaví:
    - mesačná časť istiny + finančný výnos + DPH + povinné zmluvné poistenie + havarijné poistenie (individuálne) . Podľa mňa je potrebné preštudovať zmluvu, či sa to vôbec volá zmluva o finančnom lízingu.
    Lebo: už som sa stretla aj so zmluvou o úvere na nákup vozidla a záložnou zmluvou. Vtedy sa ku splátke istiny napočíta úrok a náklady na poistenie, ale to už nie je lízing - podľa daňového poradcu.

    4326 je offline (nepripojený) 4326

    4326
    Ide o riadnu leasingovú zmluvu - VB leasing. Je to taká zvláštna zmluva - začatie leasingu je v roku 2004.
    Zadam otázku ináč - čo je súčasťou istiny?

    Maya1 je offline (nepripojený) Maya1

    Maya1
    istina je celková suma dohodnutých platieb znížená o nerealizované finančné výnosy, o ktorých sa účtuje v okamihu platby.

    apo je offline (nepripojený) apo

    apo
    4326
    Ide o riadnu leasingovú zmluvu - VB leasing. Je to taká zvláštna zmluva - začatie leasingu je v roku 2004.
    Zadam otázku ináč - čo je súčasťou istiny?
    Poďme postupne:
    riadok splátkového kalendára obsahuje:
    1. istina
    2. urok
    3. poistenie ak je súčasťou splátky splátkovom kalendári
    4. DPH
    5. iné položky napríklad koncesionárke poplatky za autorádio
    6. spolu.

    položka č. 1 je zahrnutá do celkovej istiny do ktorej je zahrnutá aj suma z 0-tej splátky plus odkupná cena. Do nákladov sa istina dostáva vo forme vypočítaného mesačného odpisu. (istina / počet mesiacov zo splátkového kalendára)
    položka č. 2 je úrok ide do nákladov tak ako je predpísaný v riadku splátkového kalendára. V decembri interným dokladom časovo rozlíšime úrok 568 / 383. V januári splátku zaúčtujeme 568,383 / 474. uROBíME TAK PRETO, žE 5. JANUáARA PLATíME úROK OD 5. DECEMBRA DO 31 DECEMBRA A OD 1. JANIáRA DO 5. JANUáRA -> V PODVOJNOM účTOVNíCTVE-

    položka č. 3 poistenie. V splátku decembri časovo rozlíšime v poistnom 568,381 / 474 a v januári interným dokladom 568 / 381. DôVOD OBDOBNý AKO PRI úROKU.

    DPH účtujeme podľa toho čo je predmetom lízingu. Môže sa stať, že v jednom mesiaci budeme odpočítavať DPH 2x. Stane sa to vtedy ak deň daňovej povinnosti je 1. deň v mesiaci. Klient platil splátky tak, že vložil v pokladni banky hotovosť priamo na účet lizingovej spoločnosti. Keďže 1.1.2006 bol sviatok tak 30.12.2005 bola uhradená splátka za január a lízingová spoločnosť poslala faktúru na základe priatej úhrady s dňom daňovej povinnosti 30.12.2002, ale len vo vzťahu k DPH. Ostatné položky splátkového kalendára v januári 2006 sa budú účtovať ako patria podľa termínu splátkového kalendára.

    Tento postup je ale obecný, neplatí len pre VB lízing.

    Ku Tvojej prvej otázke, v zásade to chápeš správne. Ale mám čas a tak som trochu obšírnejšie rozpísal čo je istina z ktorej ide odpis a všetko ostatné sú v podstate finančné náklady a nech sú pomenované ako úrok, alebo poistné účtujeme ich rovnako. Považoval som za dôležité upozorniť na časové rozlíšenie lízingu na prelome rokov.

    apo
    Naposledy upravil apo : 28.01.06 at 18:12

    adus je offline (nepripojený) adus

    adus
    Ahojte, mám rovnaký prípad, ako zakladateľ tejto témy. Účtujem v PU. Prvýkrát sa mi dostal do ruky splátkový kalendár (úžitkový automobil), ktorý obsahuje tieto položky:
    1.Istina - 2.DPH - 3.Finančná činnosť - 4.DPH - 5.z toho FČ(za poist.PL) - 6.Suma bez DPH - 7.DPH spolu - 8.Suma s DPH - 9.Suma s DPH na úhradu
    Neviem prísť na to, čo všetko zahŕňa tá Finančná činnosť okrem havarijného poistenia... neviete mi poradiť? Vedel by mi niekto poradiť aj s účtovaním 1.zvýšenej splátky?
    Ja som to účtovala takto:
    úhrada 1.zvýšenej splátky 221/474
    obstaranie 042/474
    zaradenie 022/042
    DPH z 1.zvýš.splátky 343/474
    poistné 568/474
    čo s istinou a ostatnou finančnou činnosťou?

    Martinella je offline (nepripojený) Martinella

    Martinella
    Skúste cez vyhľadávanie *leasing*.-Bolo to rozoberané veľmi dopodrobna.
    V prílohe Vám posielam o finanč.prenájme od Ing.Cenigovej.

    Leasing - finančná činnosť

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.