Zavrieť

Porady

finančny prenajom / uver

Prosím rada by som si utvrdila:

v zákone o dani príjmu:
finančným prenájmom obstaranie hmotného majetku na základe nájomnej zmluvy s dojednaným právom kúpy prenajatej veci, pri ktorom cena, za ktorú prechádza vlastnícke právo k prenajatému majetku z prenajímateľa na nájomcu, je súčasťou celkovej sumy dohodnutých platieb, ak
1. vlastnícke právo má prejsť bez zbytočného odkladu po skončení nájmu na nájomcu a
2. doba trvania nájmu je najmenej 60 % doby odpisovania podľa § 26 ods. 1 a nie menej ako tri roky alebo ak je predmetom prenájmu pozemok, doba trvania nájmu pozemku je najmenej 60 % doby odpisovania hmotného majetku zaradeného do odpisovej skupiny 4, pričom pri postúpení nájomnej zmluvy bez zmeny podmienok na nového nájomcu táto podmienka platí na nájomnú zmluvu ako celok,

pri leasingu v technickom preukaze:
1. drzitel vozidla - podnikatelsky subjekt
2. majitel vozidla - leasingovka

doposial som sa stretla ze pri uvere v technickom preukaze bolo:
1. drzitel aj majitel vozidla - podnikatelsky subjekt (zabezpečenie uvere najmä vlastnou zmenkou podnikatela)


teraz mam auto na uver, kde je drzitel vozidla podnikatelsky subjekt a na zaklade zmluve o zabezpecovacom prevode vlasnickeho prava v technickom preukaze je ako majitel spolocnost poskytujuca uver. ide vsak o uver nakolko tu nie je dohodnutá kupa prenajetej veci ???? po splatení uveru auto prechádza na podnikatelsky subjekt, spolocnost poskytujuca uver len financuje predmet kupy ?

prosim mohol by ma niekto utvrdit, ci uvazujem spravne a ci teda ide o skutocne uver, aby som vedela zvolit správny postup pri odpisovaní...

dakujem velmi pekne.
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    tictac7 je offline (nepripojený) tictac7

    tictac7
    zmluva má hádam nejaký názov, je v nej uvedené, či sa jedná o úver, sú vyčíslené splátky (úveru alebo leasingu) - vychádzaj z toho. Podľa toho, čo píšeš, je to úver...

    Sarlotka je offline (nepripojený) Sarlotka

    Sarlotka
    dakujem ano je to zmluva o spotrebnom uvere len mi to velmi pripomina skor leasing vsetkymi tymi podmienkami...
    asi je niekedy lepsie nespekulovat... ok odpisujem danovo 4 roky...

    finančny prenajom / uver

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.