Zavrieť

Porady

Odpočet DPH

Dobré ránko poraďáci,
mám otázku ohľadom DPH, čo to som sa tu už dočítala, chcela by som si to skôr ujasniť.

SZČO dostala FA za služby v marci tohto roku, mne nebola upresnené kedy presne, ale nebola evidovaná doteraz v účtovníctve, ani žiadnej pomocnej evidencii. Dočítala som v zákone o DPH v §51 od.2,že platiteľ si môže odpočet DPH uplatniť najneskôr do konca roka. Len mi nie je jasné ako je to so zápisom do peňažného denníka. Celý zápis, teda základ dane + DPH sa zaúčtuje do decembra 2011? Alebo základ dane patrí do marca 2011 a DPH do decembra 2011?

Prosím poraďte!

Ďakujem a pekný zasnežený dník
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    jeso je offline (nepripojený) jeso

    jeso
    s dátumom prijatia faktúry mala byť fa zaevidovaná do knihy záväzkov , neviem aký máš program ,mne program dovoluje vybrať si dátum uplatnenia DPH , čiže sa nemusí zhodovať s dátumom zápisu do knihy záväzkov
    do peňažného denníka budeš účtovať až po úhrade faktúry - predpokladám, že fa ešte nie je uhradená, nakolko píšeš , že nie je nikde evidovaná a keby bola zaplatená nesedí ti pokladna alebo účet

    szivics je offline (nepripojený) szivics

    žena v domácnosti a popri tom pomáham s účtovníctvom ...viac szivics
    SZČO ma proste o tom neinformoval, teraz mi ju hodil na stôl. Chcem to nejako vyriešiť. Zaujímala by ma tá aplikácia zákona na kt. som sa odvolala do praxe.
    Prosím Vás, určite má niekto s tým skúsenosti.

    szivics je offline (nepripojený) szivics

    žena v domácnosti a popri tom pomáham s účtovníctvom ...viac szivics
    spýtala by som sa takto zo strany odberateľa:
    marec 2011 - predfaktúra a následne faktúra s rozpisom DPH
    december 2011 - ostrá faktúra

    Bude problém ak si uplatním odpočet DPH až v decembri?

    "
    latiteľ vykoná odpočítanie dane podľa § 49 ods. 2 písm. a), c) alebo písm. d) najskôr v zdaňovacom období, v ktorom právo na odpočítanie dane vzniklo, a najneskôr v poslednom zdaňovacom období kalendárneho roka, v ktorom právo na odpočítanie dane vzniklo, ak do uplynutia lehoty na podanie daňového priznania za zdaňovacie obdobie, v ktorom uplatňuje právo na odpočítanie dane, má doklad podľa odseku 1 písm. a), c) alebo písm. d). Ak platiteľ nemá doklad podľa odseku 1 písm. a), c) alebo písm. d) do uplynutia lehoty na podanie daňového priznania za posledné zdaňovacie obdobie kalendárneho roka, v ktorom právo na odpočítanie dane vzniklo, vykoná odpočítanie dane v tom zdaňovacom období, v ktorom dostane doklad podľa odseku 1 písm. a), c) alebo písm. d). Platiteľ vykoná odpočítanie dane podľa § 49 ods. 2 písm. b) najskôr v zdaňovacom období, v ktorom právo na odpočítanie dane vzniklo, a najneskôr v poslednom zdaňovacom období kalendárneho roka, v ktorom právo na odpočítanie dane vzniklo."

    Tweety je offline (nepripojený) Tweety

    Tweety
    szivics Pozri príspevok
    spýtala by som sa takto zo strany odberateľa:
    marec 2011 - predfaktúra a následne faktúra s rozpisom DPH
    december 2011 - ostrá faktúra

    Bude problém ak si uplatním odpočet DPH až v decembri?

    "
    latiteľ vykoná odpočítanie dane podľa § 49 ods. 2 písm. a), c) alebo písm. d) najskôr v zdaňovacom období, v ktorom právo na odpočítanie dane vzniklo, a najneskôr v poslednom zdaňovacom období kalendárneho roka, v ktorom právo na odpočítanie dane vzniklo, ak do uplynutia lehoty na podanie daňového priznania za zdaňovacie obdobie, v ktorom uplatňuje právo na odpočítanie dane, má doklad podľa odseku 1 písm. a), c) alebo písm. d). Ak platiteľ nemá doklad podľa odseku 1 písm. a), c) alebo písm. d) do uplynutia lehoty na podanie daňového priznania za posledné zdaňovacie obdobie kalendárneho roka, v ktorom právo na odpočítanie dane vzniklo, vykoná odpočítanie dane v tom zdaňovacom období, v ktorom dostane doklad podľa odseku 1 písm. a), c) alebo písm. d). Platiteľ vykoná odpočítanie dane podľa § 49 ods. 2 písm. b) najskôr v zdaňovacom období, v ktorom právo na odpočítanie dane vzniklo, a najneskôr v poslednom zdaňovacom období kalendárneho roka, v ktorom právo na odpočítanie dane vzniklo."
    Môžeš nárok uplatniť. Ale tento mesiac je zároveň aj posledným na možnosť uplatnenia.

    juskam je offline (nepripojený) juskam

    juskam
    Ak SZČO prepravca platil kreditkou za PHM (suma okolo 700 Eur) v júni, doklad o zaplatení stratil. Zaučtované v PD v júli ale DPH neupaltnené nakoľko nebol doklad. Doklad si vyžiadal a došiel mu v decembri, môžem uplatniť DPH v decembri a ako tom mám zúčtovať v PD?

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.