Zavrieť

Porady

odpisy

Ahojte, ako budem odpisovať auto, ktoré som kúpil v r. 2011?
Do výdavkov r.2011 som dával len poistenie a úrok.
´Dakujem!
Usporiadat
veronikasad veronikasad

veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

Máš auto zaradené v obchodnom majetku a využívaš ho na podnikanie ? Ak ano, splnil si si oznamovaciu povinnosť na DU ?

Auto sa zaraďuje do I. odpisovej skupiny - doba odpisovania 4 roky (ak nejde o leasing).
0 0
spajkinko spajkinko

spajkinko je offline (nepripojený) spajkinko

Áno, toto všetko mám. Auto mám na úver, čiže odpočet DPH som mal jednorázovo.
Môžem si zvoliť rovnomerný odpis na 4 roky a sumu dám do výdavkov? Daňové odpisy môžu byť rovné účtovným?
0 0
marjankaj marjankaj

marjankaj je offline (nepripojený) marjankaj

I am a man
spajkinko Pozri príspevok
Áno, toto všetko mám. Auto mám na úver, čiže odpočet DPH som mal jednorázovo.
Môžem si zvoliť rovnomerný odpis na 4 roky a sumu dám do výdavkov? Daňové odpisy môžu byť rovné účtovným?
Nie nemôžu.
Výšku daňových odpisov určuje zákon o dani z príjmov.
0 0
Ingrid Ondruskova Ingrid Ondruskova

Ingrid Ondruskova je offline (nepripojený) Ingrid Ondruskova

snáď milá osôbka
Firma kúpila 21.12.2011 automobil a zaradila do majetku firmy, je nutné ho zahlásiť na DÚ ešte tento tok, ak si chce firma uplatniť 1/4 odpisu?
Alebo stačí od 1.1.2012??
0 0
Tweety Tweety

Tweety je offline (nepripojený) Tweety

Ingrid Ondruskova Pozri príspevok
Firma kúpila 21.12.2011 automobil a zaradila do majetku firmy, je nutné ho zahlásiť na DÚ ešte tento tok, ak si chce firma uplatniť 1/4 odpisu?
Alebo stačí od 1.1.2012??
Aby si mohla uplatniť odpisy, musí ho aj používať, a ak ho začala používať, musí si splniť oznamovaciu povinnosť.
0 0
Ingrid Ondruskova Ingrid Ondruskova

Ingrid Ondruskova je offline (nepripojený) Ingrid Ondruskova

snáď milá osôbka
Ďakujem...
0 0
Ingrid Ondruskova Ingrid Ondruskova

Ingrid Ondruskova je offline (nepripojený) Ingrid Ondruskova

snáď milá osôbka
...ešte ma napadlo...pokiaľ sa nechcem dnes-zajtra motať na DÚ, niečo sa mi marí, že oznamovacia povinnosť
voči DÚ je do 30 dní od používania vozidla....t.j. stačí mi napr. ísť na DÚ 10.1.2012, a vyplním v tlačive, že auto
sa používa od 21.12.2011?
0 0
Ninna Ninna

Ninna je offline (nepripojený) Ninna

Ingrid Ondruskova Pozri príspevok
...ešte ma napadlo...pokiaľ sa nechcem dnes-zajtra motať na DÚ, niečo sa mi marí, že oznamovacia povinnosť
voči DÚ je do 30 dní od používania vozidla....t.j. stačí mi napr. ísť na DÚ 10.1.2012, a vyplním v tlačive, že auto
sa používa od 21.12.2011?
§ 90
2) Daňovník, ktorému vznikne alebo zanikne daňová povinnosť, je povinný oznámiť túto skutočnosť správcovi dane miestne príslušnému podľa miesta evidencie vozidla do 30 dní odo dňa vzniku alebo zániku daňovej povinnosti, okrem daňovníka podľa § 85 ods. 2 písm. a). /podľa zákona 582/2004/
§ 89
...
(1) Daňová povinnosť vzniká nasledujúcim dňom po dni použitia vozidla na podnikanie, ak tento zákon neustanovuje inak.


0 0
Ninna Ninna

Ninna je offline (nepripojený) Ninna

môžeš aj poštou...
0 0
ENEN ENEN

ENEN je offline (nepripojený) ENEN

Tweety Pozri príspevok
Aby si mohla uplatniť odpisy, musí ho aj používať, a ak ho začala používať, musí si splniť oznamovaciu povinnosť.
Mám podobný problem auto kúpené 27.12.2011 ale bude prihlásené na DI v januári 2012 a pridelená ŠPZ. Môžem uplatniť odpis v r.2011 ak sa auto používa už teraz?
0 0
marjankaj marjankaj

marjankaj je offline (nepripojený) marjankaj

I am a man
ENEN Pozri príspevok
Mám podobný problem auto kúpené 27.12.2011 ale bude prihlásené na DI v januári 2012 a pridelená ŠPZ. Môžem uplatniť odpis v r.2011 ak sa auto používa už teraz?
Ty jazdíš bez ŠPZky?

Nie memôžeš
Pozri postupy účtovania JU
§ 10
Dlhodobý nehmotný majetok a dlhodobý hmotný majetok


(1) Za dlhodobý nehmotný majetok a dlhodobý hmotný majetok sa na účely účtovania považuje majetok v obstarávaní. Účtuje sa v knihe dlhodobého majetku a jeho úhrada podľa § 4 ods. 6 písm. g).

(2) Podmienkou zaradenia dlhodobého nehmotného majetku a dlhodobého hmotného majetku do používania nie je jeho úhrada. Uvedením do používania sa rozumie zabezpečenie všetkých technických funkcií tohto majetku potrebných na jeho používanie a splnenie povinností podľa osobitných predpisov13).
Naposledy upravil marjankaj : 29.12.11 at 11:25
0 0
ENEN ENEN

ENEN je offline (nepripojený) ENEN

Nie nejazdím bez značky, auto ma predsa prevoznú značku ktorá je platná 15 dní tzv.tabulka so zvláštnym evidečným číslom.Preto si myslím že ta pomienka zaradenia je splnená nie?
0 0
Tweety Tweety

Tweety je offline (nepripojený) Tweety

A máš ho zaradené v majetku? Ak nie, odpis uplatniť nie je možné.
0 0
Ingrid Ondruskova Ingrid Ondruskova

Ingrid Ondruskova je offline (nepripojený) Ingrid Ondruskova

snáď milá osôbka
Tweety Pozri príspevok
A máš ho zaradené v majetku? Ak nie, odpis uplatniť nie je možné.
Tak teraz som z toho blbá už aj ja...je na mieste dobrá otázka, čo sa tým myslí..."zaradené do majetku?"
auto bolo zakúpené, tak čo, peniaze odišli z účtu a auto si dám na kartu-do majetku...to je celé...a samozrejme
podchytenie-ohlasovacia povinnosť- voči DÚ /diskutabilný je termín.../ Veď ENEN to auto pre firmu používa, aj keď na prenosných tabuľkách....čo je vlastne podmienkou, aby si firma nárokovala na 1/4
odpis auta?
0 0
Tweety Tweety

Tweety je offline (nepripojený) Tweety

Tweety Pozri príspevok
A máš ho zaradené v majetku? Ak nie, odpis uplatniť nie je možné.
Doplním § 22
Odpisy hmotného majetku a nehmotného majetku
(1) Odpisovaním sa na účely tohto zákona rozumie postupné zahrnovanie odpisov z hmotného majetku a nehmotného majetku do daňových výdavkov, ktorý je účtovaný1) alebo evidovaný podľa § 6 ods. 11 alebo 14 a je používaný na zabezpečenie zdaniteľných príjmov. Postup pri odpisovaní hmotného majetku je určený v § 26 až 28 a nehmotného majetku v odseku 8, ak nejde o hmotný majetok a nehmotný majetok vylúčený z odpisovania podľa § 23.
0 0
ENEN ENEN

ENEN je offline (nepripojený) ENEN

Ano je zaradené, je kúpené na firmu aj sa používa len nemam ešte prihlasene na DI a nema ŠPZ lebo technický príde až v januári,ale má prevoznú značku.Preto sa pýtam či môžem odpis uplatniť v r.2011 alebo až keď bude ŠPZ? Ale myslím že su splnene všetky podmienky na odpis.
0 0
marjankaj marjankaj

marjankaj je offline (nepripojený) marjankaj

I am a man
Ingrid Ondruskova Pozri príspevok
Tak teraz som z toho blbá už aj ja...je na mieste dobrá otázka, čo sa tým myslí..."zaradené do majetku?"
auto bolo zakúpené, tak čo, peniaze odišli z účtu a auto si dám na kartu-do majetku...to je celé...a samozrejme
podchytenie-ohlasovacia povinnosť- voči DÚ /diskutabilný je termín.../ Veď ENEN to auto pre firmu používa, aj keď na prenosných tabuľkách....čo je vlastne podmienkou, aby si firma nárokovala na 1/4
odpis auta?
No zapíšeš ho do knihy dlhodobého majetku.
Pozri postupy účtovania JU §6 ods.6
0 0
marjankaj marjankaj

marjankaj je offline (nepripojený) marjankaj

I am a man
ENEN Pozri príspevok
Ano je zaradené, je kúpené na firmu aj sa používa len nemam ešte prihlasene na DI a nema ŠPZ lebo technický príde až v januári,ale má prevoznú značku.Preto sa pýtam či môžem odpis uplatniť v r.2011 alebo až keď bude ŠPZ? Ale myslím že su splnene všetky podmienky na odpis.
No dá sa aj opýtať takto. Aký príjem ti zabezpečilo použitie auta za posledných 5 dní v tomto roku?

§2 zákona o dani z príjmov.
i) daňovým výdavkom výdavok (náklad) na dosiahnutie, zabezpečenie a udržanie príjmov preukázateľne vynaložený daňovníkom, zaúčtovaný v účtovníctve1) daňovníka alebo zaevidovaný v evidencii daňovníka podľa § 6 ods. 11 alebo 14, ak tento zákon neustanovuje inak,
0 0
renča1 renča1

renča1 je offline (nepripojený) renča1

:-D
ENEN Pozri príspevok
Ano je zaradené, je kúpené na firmu aj sa používa len nemam ešte prihlasene na DI a nema ŠPZ lebo technický príde až v januári,ale má prevoznú značku.Preto sa pýtam či môžem odpis uplatniť v r.2011 alebo až keď bude ŠPZ? Ale myslím že su splnene všetky podmienky na odpis.
Veď prevozná značka slúži, ako ŠPZ, podľa môjho názoru je nárok na odpis k 31.12., pretože sú splnené všetky podmienky.
0 0
renča1 renča1

renča1 je offline (nepripojený) renča1

:-D
marjankaj Pozri príspevok
No dá sa aj opýtať takto. Aký príjem ti zabezpečilo použitie auta za posledných 5 dní v tomto roku?

§2 zákona o dani z príjmov.
i) daňovým výdavkom výdavok (náklad) na dosiahnutie, zabezpečenie a udržanie príjmov preukázateľne vynaložený daňovníkom, zaúčtovaný v účtovníctve1) daňovníka alebo zaevidovaný v evidencii daňovníka podľa § 6 ods. 11 alebo 14, ak tento zákon neustanovuje inak,
Aký príjem?, možno momentálne žiadny , ale na zabezpečenie a udržanie príjmov...
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať