Zavrieť

Porady

Odpisy nehnutelnosti

ekin ekin

ekin je offline (nepripojený) ekin

..a teraz sa pytam ja
- je potrebne v roku 2004 po zmene rokov odpisovania nehnutelnosti urobit čosi s odpismi? Minuly rok som menila odpis.tabulku zo 40 na 30 rokov a prepocitavala odpisy. Podla noveho zakona sa odpisy nemaju prepocitavat - tento rok, ale budovy sa maju odpisovat 20 rokov a nie 30.. Tak ako to urobit? Kto ma viac budov alebo skusenosti? - ja sama sa neviem rozhodnut...
Usporiadat
ekin ekin

ekin je offline (nepripojený) ekin

to sa este nikto nenasiel, co by sa zacal venovat tejto problematike? Nechate ma luskat zakon??
0 0
Jozef Mihál Jozef Mihál

Jozef Mihál je offline (nepripojený) Jozef Mihál

Lektor - dane, mzdy a odvody a poslanec NRSR (SaS) ...viac
ekin, keby ja tomu rozumel, hneď odpovedám,
spýtam sa zajtra kolegu.
0 0
Heni Heni

Heni je offline (nepripojený) Heni

Ja som sice zaciatocnik, ale mam take nutkanie napisat, ze ak sa tento rok nemaju odpisy prepocitavat, neda sa to tak, ze tento rok sa odpise dalsi odpis ako za 30 r, ale v roku 2005 sa prepocitaju? Asi som naivna, ale neda sa tak? Ci potom vymyslia a znovelizuju este nieco ine...
0 0
ekin ekin

ekin je offline (nepripojený) ekin

heni, problem je v tom, ze..... text zakona je jeden a vysvetlivky k nemu...to je uz o inom
a stava sa aj to, ze si 3x precitam zakon..a ujde mi slovičko či pismenko...a potom spekulujem uplne zbytočne
preto sa tesim, ze na porade su ludia, ktorí musia pri praci tiez pouzivat hlavičky makovičky, alebo maju zuzenu potrebu študovania na konkr. situacie - a tí budu vediet viac :-)
0 0
Katarina Katarina

Katarina je offline (nepripojený) Katarina

Pozri ZZ 595/2003 § 52 ods.15 daňovník je povinný vykonať zneny odpisov, pričom už uplatnené odpisy sa spätne neupravujú. A podľa môjho vedomia sa spätne ani nikdy neupravovali.
Naposledy upravil Katarina : 04.06.04 at 01:01
0 0
bea bea

bea je offline (nepripojený) bea

Súhlasím s Katarínou. Aj doteraz to bolo podobne, uplatnené odpisy sa spätne neupravovali a ani neupravujú (viď § 52 ods.15)
0 0
iva iva

iva je offline (nepripojený) iva

Ja som to pri nehnuteľnostiach už prepočítala a opravila, dúfam, že sa to teda malo (odpisy pekne vzrástli).
0 0
iva iva

iva je offline (nepripojený) iva

upresním - prepočítala a upravila som to samozrejme až od roku 2004, nie spätne
0 0
ekin ekin

ekin je offline (nepripojený) ekin

katarina-bea
v minulom roku som "upravou" dopocitala sa k vyssim odpisom za nehnutelnost, lebo som to musela prepocitavat a bolo to v zakone dost jasne (alebo vo vysvetlivkach?), ze je potrebne urobit prepocet.. Tak som z toho "jelenica"
a tento rok?
ako to vlastne prepocitat? rozdelit ZC nehnutelnosti na zvysne roky - co urcite pekne zdvihne hodnotu odpisov... nehovoriac o tom, ze budovu prave rekonstruuju, teda dochadza k techn. zhodnocovaniu... Asi predsa budem musiet sa ist poradit k metodicke na drsr..Istota je istota
0 0
Ingrid Ingrid

Ingrid je offline (nepripojený) Ingrid

Treba rozlišovať daňové a účtovné odpisy. Účtovné odpisy si máte?! určiť pri kúpe majetku a tie by sa za celú dobu odpisovania nemali meniť( čiže ani doba odpisovania). Tie si môže každá spoločnosť určiť individuálne. Nemusia sa rovnať daňovým. Daňové odpisy sa menia každú chvíľu. Pri kúpe majetku si vlastne určíte, že daňovo odpisujete buď rovnomerne alebo zrýchlene a uplatňujete odpis podľa zákona o dani z príjmov. Čiže pri daňových odpisoch sa môže meniť doba odpisovania podľa aktuálneho zákona. Rozdiel, ktorý vznikne pri daňových a účtovných odpisoch sa vždy na konci roka zaúčtuje ako daňová pohľadávka alebo záväzok.
0 0
ekin ekin

ekin je offline (nepripojený) ekin

Ingrid, stale hovorime o dan.odpisoch, ale vidim, ze studium ma neminie :-))
0 0
Ingrid Ingrid

Ingrid je offline (nepripojený) Ingrid

Čiže daňové podľa zákona o dani z prímov. Doba odpisovania sa skrátila. Inak väčšina firiem sa nezaťažuje tým, že by rozlišovala daňové a účtovné odpisy. Napíše, že účtovné sa zhodujú z daňovými a pokiaľ nemá povinnosť auditu, tak to býva akceptované, lebo štát o nič neukrátite, len si zjednodušíte prácu.
0 0
ekin ekin

ekin je offline (nepripojený) ekin

ved o to ide, nevyrabat si zbytocnu pracu...ale vdaka za suvisle info, urcite pomohlo aj inym :-)
0 0
bea bea

bea je offline (nepripojený) bea

Ja odpisujem budovu uz od r. 1997 a postupne pri zmenách sa menilo % odpisu zo ZC, odpisy boli vždy vyššie a vyššie. Dozadu som odpisy neprepočítavala. Veď tie už boli uplatnené v daňových priznaniach. Tento rok je to tak isto. "Čo bolo - bolo, terazky" sa od 1.1.2004 ide podľa nového a odpisujem ZC 5 %.
0 0
Mária Mária

Mária je offline (nepripojený) Mária

Určite má bea pravdu len podľa mňa nie zo ZC 5 % ale zo vstupnej ceny.
Staré roky neprepočitávam ale v roku 2004 odpisujem 1/20 zo vstupnej ceny čo je
(5 %) zo vstupnej ceny a to je všetko.
0 0
bea bea

bea je offline (nepripojený) bea

Uf! Až mi zle prišlo, keď som si vďaka Márii uvedomila, čo som to napísala. Jasné, že zo vstupnej ceny. Sorry!!!
0 0
Milka Milka

Milka je offline (nepripojený) Milka

Ekin, neviem v čom máš problém, veď je to teraz jednoduchšie. Napríklad:
Budova - OC hodnota SK 1200000,-

výpočet odpisov pre rok 2003 bol: 1200000x0,01x3,4 /druhý rok odpisovania/, celkom ročný odpis Sk 40800,-

výpočet odpisov pre rok 2004 je: 1200000:20 - ročný odpis Sk 60000,- . Samozrejme dĺžka odpisov sa nedá presne vypočítať pri už odpísovanom majetku, ale s tým si hlavu nelám, veď možno nás znovu budú čakať legislatívne zmeny, ale ak už nie, tak to rozdielom doopisuješ v poslednom roku, alebo o určité obdobie predĺžiš odpisovanie, nakoľko dozadu opravovať odpisy už nemôžeš.

Ale pre moju istotu skús mi vysvetliť po svojom § 26 zákona 595, keď zaradím dlhodobý hmotný majetok v priebehu roka, napr. tezaz v máji, môžem uplatniť ročný odpis, keď budem mať majetok k 31.12.2004 v evidencii? Ďakujem.
0 0
IvoM IvoM

IvoM je offline (nepripojený) IvoM

Práve to je podľa §22 ods.11 podmienkou na uplatnenie daňového odpisu za príslušný rok. Čiže ak kúpim hmotný majetok spĺňajúci §22 ods. 2 napríklad v 05/2004 môžem podľa §22 ods.11 uplatniť odpisy podľa §27 alebo §28 len vtedy ak je evidovaný v majetku firmy /§6 ods.11/ k poslednému dňu zdaňovacieho obdobia, teda v tomto prípade k 31.12.2004. Podľa mňa z toho vyplýva že nie je dôležité z daňového pohľadu kedy v danom zdaňovacom období je HM obstaraný ale či je k 31.12. daného zdaňovacieho obdobia evidovaný.
0 0
Marína Marína

Marína je offline (nepripojený) Marína

ekin
..a teraz sa pytam ja
- je potrebne v roku 2004 po zmene rokov odpisovania nehnutelnosti urobit čosi s odpismi? Minuly rok som menila odpis.tabulku zo 40 na 30 rokov a prepocitavala odpisy. Podla noveho zakona sa odpisy nemaju prepocitavat - tento rok, ale budovy sa maju odpisovat 20 rokov a nie 30.. Tak ako to urobit? Kto ma viac budov alebo skusenosti? - ja sama sa neviem rozhodnut...
Nezdá sa mi to až taký problém. Veď už sme prechádzali a z 50 rokov na 40, zo 40 na 30 a šlo to.
Napr.: 9 rok odpisovania=r.2002 zost.cena=57300,-

Výpočet pre r. 2003/odpisovanie 30 rokov/
10 rok odpisovania 57300x2/22=5210 zost.cena=52090

Výpočet pre r. 2004/odpisovanie 20 rokov/
11 rok odpisovania 52090*2/11=9471 zost.cena=42619

To znamená, že ak sa mení počet rokov odpisovania a mali by ste násobiť v r.2004 koef. 21 odpočítate od neho 10 rokov.

Mne sa zdá väčší problém s rovnomernými odpismi. Som v druhom roku odpisovania I.odpis.skupiny.
V roku 2003 z NC=55000 odpis=7810 ZC=47190
V roku 2004 1/4 z 55000=13750 zost.cena=33440
V roku 2005 1/4 z 55000=13750 zost.cena=19690
v roku 2006 1/4 z 55000=13750 zost.cena=5940 Čo s tým? PORAĎTE, PROSÍM.
0 0
Janca Janca

Janca je offline (nepripojený) Janca

Nejdem teraz s Vami ratat odpisy. Ale ked napr. zaradim HM v 11/2004 do majetku ide o velky rozdiel medzi UO a DO, aj ked sa stat neokrada. Porusuju sa ustanovenia zakona o uctovnictve, za ktore Vas uz moze DU pokutovat. Porusuje sa zasada pravdiveho zobrazenia vysledkov firmy. Tzn. ze UO je len za 2 mesiace a maju sa uctovat pravidelne mesacne a DO su odpisy, ktore si uplatnujeme raz do roka. Navyse tie DO si mozeme podla potreby prerusit aj na niekolko rokov. Nerada si pridavam pracu naviac ale tiez budem musiet robit medzi odpismy rozdiely. Uz nam celkom neprejde vyhlasenie, ze DO = UO.
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať