Zavrieť

Porady

Dan z predaja nehnutelnosti

Dobry den,

mama so svojou sestrou vlastnili pozemok s rodinným domom, v ktorom mala jej sestra trvalý pobyt. Po smrti jej sestry zdedila mama tento majetok. Vlastníkom je cca rok, trvalý pobyt tam mama nemá. Chcel by som od nej tento pozemok s domom kupit. Aká by v tomto prípade bola dan ?
vdaka
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Ice dive je offline (nepripojený) Ice dive

    Ice dive
    keďže sa nejedná o dedenie v priamom rade, predaj podlieha dani z príjmu....

    ak mama vlastnila polovicu domu dlhšie ako 5 rokov je táto od dane oslobodená a druhá polovica podlieha dani z príjmu 19 % t.j. ak daný dom kúpite za 100 000 € - polovica t.j. 50 000 maminá časť je oslobodená z titulu vlastnenia dlhšie ako 5 rokov, z druhej polovice zaplatí 19 % daň z príjmu t.j. 9500 €

    caasey je offline (nepripojený) caasey

    caasey
    vdaka za rychlu odpoved
    este jedna otazka.. ako by to bolo v prípade, ze by mi tento pozemok s domom darovala ? platili by sa nejake dane ?

    Kvaka je offline (nepripojený) Kvaka

    Kvaka
    Ešte by som pridala, že mama si môže uplatniť aj výdavky, teda v prípade predaja zdedenej nehnuteľnosti si môže uplatniť cenu, určenú znalcom pri dedičskom konaní.

    Kvaka je offline (nepripojený) Kvaka

    Kvaka
    caasey Pozri príspevok
    vdaka za rychlu odpoved
    este jedna otazka.. ako by to bolo v prípade, ze by mi tento pozemok s domom darovala ? platili by sa nejake dane ?
    Daň z darovania bola už dávno zrušená.

    caasey je offline (nepripojený) caasey

    caasey
    Kvaka Pozri príspevok
    Daň z darovania bola už dávno zrušená.
    dakujem za odpovede, nasiel som to takto aj na webe, ale chcel som sa uistit, ci sa v novom roku nieco nejakou novelou zase nemenilo..

    Dan z predaja nehnutelnosti

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.