Zavrieť

Porady

Daň z predaja nehnuteľnosti

Dobry den,vedel by mi niekto poradit ako je to pri predaji domu.Ak som vlastnik domu 5 rokov a chcem ho predat, ale nemam v nom trvaly pobyt. Platim dan z predaja nehnutelnosti, ak ano ako? Musim podat danove priznanie? Kedy? A ake naklady si mozem odpocitat? Co musim zdokladovat daňovemu uradu?Ak ma niekto s tymto skusenost prosim poradte mi.Dakujem.
Pravidlá a tipy
 • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
 • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
 • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
  Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
  Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
  Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
  ❤ Buďte priateľskí ❤
  Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
  Usporiadať podľa času

  slavkaD je offline (nepripojený) slavkaD

  slavkaD
  Janka, dan z prevodu nehnutelnosti platite vzdy, bez ohladu na dlzku vlastnictva a trvaly pobyt - tieto skutocnosti su rozhodujuce pre oslobodenie od dane z prijmu (ak vlastnite dom viac ako 5 rokov, ste od dane z prijmu oslobodena bez ohladu na trvaly pobyt). Dan z prevodu nehnutelnosti: danove priznanie musite podat do 90 dni od vkladu do katastra a v tejto lehote aj zaplatit dan miestne prislusnemu danovemu uradu (to je ten, v ktoreho obvode sa nehnutelnost nachadza). Dan je 3 % zo zakladu dane (zakladom dane je dohodnuta kupna cena, najmenej vsak cena zistena podla znaleckeho posudku). Od zakladu dane si mozete odpocitat naklady na vyhotovenie znaleckeho posudku (vyuctovanie nakladov od znalca prikladate k danovemu priznaniu). Ak este o predaji iba rozmyslate a prilis s tym neponahlate, pockajte do konca roka - ak by bol prevod zavkladovany po 1. 1. 2004, dan z prevodu by ste uz neplatili - dani totiz podiehaju iba prevody zavkladovane do konca tohto roka.

  Jana47 je offline (nepripojený) Jana47

  Jana47
  Ďakujem veľmi pekne. Veľmi ste mi pomohli.Myslela som si, že je to tak, len som sa potrebovala ujistiť. Som vaša dlžnička. Pekny den.Prajem.

  jana je offline (nepripojený) jana

  jana
  ahoj Slavka, kde nájdem, že nebudem platiť daň z prevodu od 01.01.2005/asi tam máš chybu/? Díky

  slavkaD je offline (nepripojený) slavkaD

  slavkaD
  V prechodnych a zaverecnych ustanoveniach zakona c. 554/2003 Z. z. o dani z prevodu a prechodu nehnutelnosti, konkretne § 18: "Ustanovenia tohto zakona sa uplatnia, ak danova povinnost vznikne do konca roku 2004." Danova povinnost vznika v zasade zapisom vlastnickeho prava do katastra, t. j. prevody zavkladovane po 1. 1. 2005 uz nepodliehaju dani z prevodu.

  Daň z predaja nehnuteľnosti

  Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

  Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.