Zavrieť

Porady

Výpoveď § 63 ods.2 písm.a) ZP a práceneschopnosť

Dobrý deň,
zamestnancovi sme dali výpoveď podľa § 63 ods.2 písm.a)ZP k 31.12.2011 (k tomuto datumu mu skoncila vyp.lehota), pričom 18.12.2011 doniesol PN-ku, ktorá mu trvá dodnes a ja sa chcem opýtať či je platná výpoved k 31.12.2011 aj napriek tomu ze je praceneschopný ?
dakujem
Usporiadat
ivka70 ivka70

ivka70 je offline (nepripojený) ivka70

Vypoved je platna, ale pracovny pomer nadalej trva, az do ukoncenia PN. Posledny den PP bude posledny den PN. Az potom ho odhlasite z poistovni.

Ale 63 a) je zrusenie firmy alebo jej casti. K akemu datumu sa rusi firma?
0 0
janapill janapill

janapill je offline (nepripojený) janapill

Ale veď §63 ods.2 písm a) znie:
(2) Zamestnávateľ môže dať zamestnancovi výpoveď, ak nejde o výpoveď pre neuspokojivé plnenie pracovných úloh, pre menej závažné porušenie pracovnej disciplíny alebo z dôvodu, pre ktorý možno okamžite skončiť pracovný pomer, iba vtedy, ak

a) zamestnávateľ nemá <STRIKE>možnosť </STRIKE>zamestnanca ďalej zamestnávať, a to ani na kratší pracovný čas v mieste, ktoré bolo dohodnuté ako miesto výkonu práce,

tak ako teraz??? Treba ho odhlásiť zo soc.poist. a má sa prihlásiť na úrad práce, alebo až po ukončení PN?
0 0
mataxx mataxx

mataxx je offline (nepripojený) mataxx

firma sa neruší....
0 0
mimosin mimosin

mimosin je offline (nepripojený) mimosin

Takáto výpoveď , ako uvádzate to je nepodarok - výpoveď § 63 ods.2 písm.a) ZP

Správne výpoveď zo strany zamestnávateľa mala znieť:
výpoveď v súlade s ustanovením § 63 ods.1 písm. b) ZP a ustanovením § 63 ods.2 písm. a) ZP, čo znamená, že
zamestnávateľ nemá možnosť zamestnanca ďalej zamestnávať, a to ani na kratší pracovný čas v mieste, ktoré bolo dohodnuté ako miesto výkonu práce, </SPAN>

Pretože platnosť výpovede z nadbytočnosti je podmienená ponukou povinnosťou voľného miesta.
5 0
ivka70 ivka70

ivka70 je offline (nepripojený) ivka70

tu 2 som prehliadla, myslela som, ze ide o vypoved podla 63 1a)
mimosin ma pravdu.
0 0
janapill janapill

janapill je offline (nepripojený) janapill

no áno, ale oni asi zrejme dali takú výpoveď, lebo ten zamestnanec sa stal nadbytočný a na jeho miesto nikoho nepríjmu, možno až niekedy v apríli (po zime).
Len teraz ide o to čo s tým, ak doniesol tú PN, tak ho máme nechať v evidencii a neodhlasovať ho z poisťovní keďže výpovedná lehota, ktorú mal 2mesačnú mu uplynula k 31.12.2011 ???
0 0
ivka70 ivka70

ivka70 je offline (nepripojený) ivka70

janapill Pozri príspevok
no áno, ale oni asi zrejme dali takú výpoveď, lebo ten zamestnanec sa stal nadbytočný a na jeho miesto nikoho nepríjmu, možno až niekedy v apríli (po zime).
Len teraz ide o to čo s tým, ak doniesol tú PN, tak ho máme nechať v evidencii a neodhlasovať ho z poisťovní keďže výpovedná lehota, ktorú mal 2mesačnú mu uplynula k 31.12.2011 ???
Musis ho nechat v evidencii az do ukoncenia PN.
Ak on taky vypoved nenapadne ako neplatnu, a ak by to bola vypoved podla par. 63 1 b), tak jeho PP skonci az ukoncenim PN.
Hovori o tom Zakonnik prace.
0 0
veronikasad veronikasad

veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

janapill Pozri príspevok
no áno, ale oni asi zrejme dali takú výpoveď, lebo ten zamestnanec sa stal nadbytočný a na jeho miesto nikoho nepríjmu, možno až niekedy v apríli (po zime).
Len teraz ide o to čo s tým, ak doniesol tú PN, tak ho máme nechať v evidencii a neodhlasovať ho z poisťovní keďže výpovedná lehota, ktorú mal 2mesačnú mu uplynula k 31.12.2011 ???
Janka, odpoveď si dostala v prísp. č. 2. Pracovný pomer nekončí 31.12.2011, ale skončením PN-ky. Potom ho odhlásiš zo ZP a SP.

Len neviem či reaguješ na prvý príspevok alebo riešiš vlastný problém.
0 0
janapill janapill

janapill je offline (nepripojený) janapill

veronikasad Pozri príspevok
Janka, odpoveď si dostala v prísp. č. 2. Pracovný pomer nekončí 31.12.2011, ale skončením PN-ky. Potom ho odhlásiš zo ZP a SP.

Len neviem či reaguješ na prvý príspevok alebo riešiš vlastný problém.
Ďakujem Ti aj ostatným veľmi pekne, ale mám taký istý prípad, preto som na to reagovala ))
A tiež som dala výpoveĎ podľa tohto §63 ods.2 písm a) ZP
0 0
veronikasad veronikasad

veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

janapill Pozri príspevok
Ďakujem Ti aj ostatným veľmi pekne, ale mám taký istý prípad, preto som na to reagovala ))
A tiež som dala výpoveĎ podľa tohto §63 ods.2 písm a) ZP
Výpovedné dôvody zamestnávatela sú uvedené v § 63 odst. 1) Zámestnanec (a možno aj Inšpekcia) práce, môže napadnúť neplatnosť výpovede, lebo výpovedný dôvod nie je definovaný.
0 0
mimosin mimosin

mimosin je offline (nepripojený) mimosin

janaoill

Ešte raz pozrite, aká výpoveď bola zamestnancovi doručená. V prípade, že je tam uvedený §, ako Vy uvádzate, výpoveď je</SPAN></SPAN>
neplatná. </SPAN>Treba konať, je potrebné písomne odvolať neplatnú výpoveď zo strany zamestnávateľa. Počas dočasnej pracovnej neschopnosti mu nemôžete dať novú správnu platnú výpoveď, ale môžete sa so zamestnancom dohodnúť na skončení pracovného pomeru dohodou v nadväznosti na § 63 ods. 1/ písm. b/.</SPAN></SPAN>
Zamestnanec aj počas dočasnej pracovnej neschopnosti môže skončiť pracovný pomer dohodou, samozrejme potom mu musíte vyplatiť odstupné v zmysle § 76 ods. 2. </SPAN></SPAN>
§ 76 ZP</SPAN></SPAN>
(2) Ak bola zamestnancovi daná výpoveď z dôvodov uvedených v odseku 1, zamestnanec má právo pred začatím plynutia výpovednej doby požiadať zamestnávateľa, aby sa pracovný pomer skončil dohodou. Tejto žiadosti je zamestnávateľ povinný vyhovieť. Zamestnancovi patrí odstupné najmenej v sume, ktorá je násobkom jeho priemerného mesačného zárobku a počtu mesiacov, počas ktorých by trvala výpovedná doba podľa § 62.</SPAN>
0 0
VERONIKA6 VERONIKA6

VERONIKA6 je offline (nepripojený) VERONIKA6

Zamestnanec dostal v decembri 2011 výpoveď v zmysle § 63 odst. 1, písm.b). s výpovednou dobou 2 mesiace. 22.12. priniesol DPN, ktorá mu skončila 25.1.2012. V ten istý deň priniesol ukončenie DPN spolu so žiadosťou o skončenie pracovného pomeru dohodou s vyplatením odstupného.
V akej výške mu patrí odstupné? Sú to dva mesiace, alebo sa vypočíta alikvotná časť. Nie sú to prekážky na strane zamestnanca o ktoré sa výpovedná doba predlžuje?
0 0
Mila123 Mila123

Mila123 je offline (nepripojený) Mila123

VERONIKA6 Pozri príspevok
Zamestnanec dostal v decembri 2011 výpoveď v zmysle § 63 odst. 1, písm.b). s výpovednou dobou 2 mesiace. 22.12. priniesol DPN, ktorá mu skončila 25.1.2012. V ten istý deň priniesol ukončenie DPN spolu so žiadosťou o skončenie pracovného pomeru dohodou s vyplatením odstupného.
V akej výške mu patrí odstupné? Sú to dva mesiace, alebo sa vypočíta alikvotná časť. Nie sú to prekážky na strane zamestnanca o ktoré sa výpovedná doba predlžuje?
kedy mu bola doručená výpoveď, resp. kedy ju prevzal?
0 0
Tweety Tweety

Tweety je offline (nepripojený) Tweety

VERONIKA6 Pozri príspevok
Zamestnanec dostal v decembri 2011 výpoveď v zmysle § 63 odst. 1, písm.b). s výpovednou dobou 2 mesiace. 22.12. priniesol DPN, ktorá mu skončila 25.1.2012. V ten istý deň priniesol ukončenie DPN spolu so žiadosťou o skončenie pracovného pomeru dohodou s vyplatením odstupného.
V akej výške mu patrí odstupné? Sú to dva mesiace, alebo sa vypočíta alikvotná časť. Nie sú to prekážky na strane zamestnanca o ktoré sa výpovedná doba predlžuje?
O skončenie pp dohodou musí požiadať pred začiatkom VD, a on požiadal už neskoro, kedže výpoveď dostal už v dec.. Nárok mu týmto nevznikol.
1 0
VERONIKA6 VERONIKA6

VERONIKA6 je offline (nepripojený) VERONIKA6

A v tomto prípade mu výpovedná lehota nezačína plynúť až po skončení DPN?
0 0
Tweety Tweety

Tweety je offline (nepripojený) Tweety

VERONIKA6 Pozri príspevok
A v tomto prípade mu výpovedná lehota nezačína plynúť až po skončení DPN?
Nenapísala si, či ju dostal pred, alebo po PN, prosím dopíš.Ale išlo by len o výpoved. lehotu, nie o samotnú možnosť podania žiadosti o dohodu.
(2) Ak je zamestnancovi daná výpoveď pred začiatkom ochrannej doby tak, že by výpovedná doba mala uplynúť v ochrannej dobe, pracovný pomer sa skončí uplynutím posledného dňa ochrannej doby okrem prípadov, keď zamestnanec oznámi, že na predĺžení pracovného pomeru netrvá.
0 0
VERONIKA6 VERONIKA6

VERONIKA6 je offline (nepripojený) VERONIKA6

Pred začiatkom DPN.
0 0
Tweety Tweety

Tweety je offline (nepripojený) Tweety

Bohužiaľ, ale prešvihol termín na podanie žiadosti, platí prísp.č 15.
1 0
Mila123 Mila123

Mila123 je offline (nepripojený) Mila123

tak mu VD plynula aj cez PN.....ak bude ZĽ ochotný môžu skrátiť VD, ak nie musí odpracovať dobu, ukončí pomer podľa § 63 bez nároku na odstupné......
1 0
Sany Sany

Sany je offline (nepripojený) Sany

Prosím o radu...pracovníčka ukončila PP dohodou k 29.2.2012 s tým, že dohoda nasledovala po výpovedi podľa § 63 ods. 1 písm. b), dohodli sme sa na dvojmesačnom odstupnom podľa § 62, ktoré sme jej aj vyplatili spolu so mzdou za mesiac 02/2012. Je odhlásená zo SP aj z ZP...Dnes mi bola doručená od pracovníčky PN od 6.3.2012, nakoľko nastúpila na liečenie, o ktorom vedela, len nevedela vopred presný termín...Liečenie potrvá do 27.3.2012...čiže spadá do ochrannej lehoty...to jej mám vyplatiť normálne náhradu príjmu za 10 dní a potom postúpiť do SP?...choré, nie?
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať