Zavrieť

Porady

Výdavky v združení

Mala by som viacej otázok v združení, keďže združenie účtujem prvý krát v živote, chcela by som si overiť nasledovné účtovné prípady:

1) poštovné pri uhrádzaní odvodov za každého člena združenia sa účtuje zvlášť alebo sa toto poštovné naúčtuje na člena združenia , ktorý je poverený viesť účtovníctvo. Ja som to naúčtovala na FO ktorý je poverený viesť účtovníctvo s tým, že to vchádza do spoločných výdavkov a potom sa to % podľa podielov rozdelí. Je to tak správne? alebo som mala postupovať ináč.
2) jeden člen v združení si vložil os.auto a vozík bez platne do združenia, ktorý používajú všetci členovia do združenia a mne sa teraz jedná o výdavok za cestnú daň, zákon.poistenie. Mám tieto výdavky účtovať tomu členovi , ktorý si vložil auto , vozík do združenia alebo to mám rozdeliť % podľa podielov?
3) a ako to je pri zásobach, ktoré boli vložené členom do združenia? príjem z predaja znášajú všetci členovia združenia alebo len ten ktorý tieto zásoby v niesol do združenia?
4) a ako to je zo závazkami a pohľadávkami, ktoré vniesol do združenia?

Združenia bolo založené začiatkom januára 2005.

Budem moc vdačná za odpovede.
Usporiadat
domacnost domacnost

domacnost je offline (nepripojený) domacnost

zabudla som napísať, že účtujem v JÚ.
0 0
domacnost domacnost

domacnost je offline (nepripojený) domacnost

prosím vás nikdo neúčtuje združenie FO? neporadíte mi?
0 0
domacnost domacnost

domacnost je offline (nepripojený) domacnost

halóóóóó prosím poraďte mi napísala som to nezrozumiteľne?
0 0
alušik alušik

alušik je offline (nepripojený) alušik

Co sa tyka postovneho... Tam by som to postovne rozdelila na kazdeho clena zdruzenia. Nie je dolezite, kto je povereny vedenim uctovnictva za zdruzenie. Ved bez ohladu na to, ci by to zdruzenie existovalo, kazdy by mal povinnost sam ako SZCO zaplatit si tie odvody. Takze to nie su vydavky zdruzenia, ale konkretnej SZCO.
Ak nieco vlozili SZCO do zdruzenia, uz sa na to pozeraj z pohladu zdruzenia. Cize napr. pri tej cestnej dani - tam ak je to uz majetok zdruzenia, zaradis ju do vydavkov zdruzenia a na kocni roka % rozdelis.
Rovnako tie prijmy. Ak to clen zdruzenia uz raz vlozil do zdruzenia, zasoby su uz potom majetkom zdruzenia a prijem z ich predaja je prijmom zdruzenia. Cize zase to len na konci roka % rozdelis.
0 0
Zita5 Zita5

Zita5 je offline (nepripojený) Zita5

Nech robíme čokoľvek, má nám záležať na tom, čo robíme, nie na tom, či nás niekto vidí. Cicero ...viac
domacnost
Mala by som viacej otázok v združení, keďže združenie účtujem prvý krát v živote, chcela by som si overiť nasledovné účtovné prípady:

1) poštovné pri uhrádzaní odvodov za každého člena združenia sa účtuje zvlášť alebo sa toto poštovné naúčtuje na člena združenia , ktorý je poverený viesť účtovníctvo. Ja som to naúčtovala na FO ktorý je poverený viesť účtovníctvo s tým, že to vchádza do spoločných výdavkov a potom sa to % podľa podielov rozdelí. Je to tak správne? alebo som mala postupovať ináč.

Odvody do ZP a SP za členov združenia včetne poštovného sú výdavky jednotlivých členov združenia . Ak ich máš zaúčtované vo výdavkoch ovplyvňujúcich ZD , tak v uzávierkových operáciach interným dokladom prevedieš storno . Celkovú sumu za rok 2005 každému členovi takto spočítané platby včetne poštovného zaúčtuješ do ich osobného peňažného denníka tiež interným dokladom do výdavkov ovplyvňujúcich základ dane a prilož si fotokópie poštových poukážok s poznámkou , že to bolo hradené zo spoločných financií zo združenia .




2) jeden člen v združení si vložil os.auto a vozík bez platne do združenia, ktorý používajú všetci členovia do združenia a mne sa teraz jedná o výdavok za cestnú daň, zákon.poistenie. Mám tieto výdavky účtovať tomu členovi , ktorý si vložil auto , vozík do združenia alebo to mám rozdeliť % podľa podielov?

Pokiaľ jeden člen združenia vloži pre spoločnú činnosť do združenia majetok , o tomto vklade musí pojednávať aj Zmluva o združení .Presne menovite aj s číslo ŠPZ a TP . Treba uviesť , že uvedený predmet je vkladom do združenia toho a toho člena k spoločnému užívaniu členov a spoločnéhu dosahovaniu príjmov .

Zo spoločného užívania predmetu im vyplývajú aj spoločné výdavky . Čiže cestnú daň ,zákonné poistenie uplatni v účtovníctve združenia . Na konci roka im rozdelíš výdavky celkom podľa pomeru dohodnutom v zmluve o združení .


3) a ako to je pri zásobach, ktoré boli vložené členom do združenia? príjem z predaja znášajú všetci členovia združenia alebo len ten ktorý tieto zásoby v niesol do združenia?


Ja by som zásoby riešila tak , že by som ich predala združeniu - čiže faktúru by som vystavila na povereného člena združenia . Tým pádom by mali spoločné výdavky a taktiež aj dosahovaný príjem z tohto predaja , ktorý by sa tiež delil v dohodnutom pomere v zmluve .

Ak to nebolo tak , tak to treba doriešiť tiež v zmluve . Ešte vyvstáva otázka , neviem či sú plátcovia DPH . Od toho sa bude odvíjať aj vyriešenie tohto problému .




4) a ako to je zo závazkami a pohľadávkami, ktoré vniesol do združenia ?

Tak neviem o čo konkrétne sa jedná o aké záväzky a pohľadávky sa jedná . Najlepšie je keď , sa pri vstupe do združenia tieto veci vyčistia , pretože za tieto položky nesie aj niekto zodpovednosť . Takže o tomto bode popíš bližšie , z akého dôvodu by malo združenia prevziať pohľadávky a záväzky za iného člena ?

Združenia bolo založené začiatkom januára 2005.

Budem moc vdačná za odpovede.

Asi zatiaľ toľko .

Poznámka ak som niekde napísala účtovníctvo združenia , myslené je to tak , že sa zaúčtuje v účtovníctve povereného člena vedením účtovníctva pre združenie .
Naposledy upravil Zita5 : 30.01.06 at 18:34
0 0
Zita5 Zita5

Zita5 je offline (nepripojený) Zita5

Nech robíme čokoľvek, má nám záležať na tom, čo robíme, nie na tom, či nás niekto vidí. Cicero ...viac
Ešte by bolo dobré , že či Ti je jasná zmluva o združení a vlastne forma takéhoto podnikania . Združenie nie je právny subjekt . Ak budeš mať nejasno , tak napíš.
Naposledy upravil Zita5 : 30.01.06 at 11:49
0 0
domacnost domacnost

domacnost je offline (nepripojený) domacnost

k tomu os.autu je presne v zmluve napísané, že vkladá bezplatne do združenia auto v zmluve je rozpísané aj ŠPZ, značka, druh... Je to správne alebo mám zmluvu upraviť ináč, jedná sa mi hlavne o to aby si tieto výdavky delili na trojo tak ako majú v zmluve dojednané.Čo sa týka zásob sú platcami dph a účastník združenia, ktorý vložil tieto zásoby boli v hodnote 20 tis.Jedná sa o malú čiastku. Prečo by mal predávať zásoby do združenia a zasa z nich odvádzať dph? ked pri predaji v združeni zo zásob zasa bude povinný odviesť dph. Do zmluvy ešte pozriem ako je to tam zakotvené po prípade sa ozvem. ČO sa týka pohľadávok, bola pohľadávka vystavená v r.2004 a v 1/05 bola uhradená , príjem išiel do združenia je to tak správne? Pohľadávky a závazky, ktoré zostali všetkým členom v združení pri ich zakladaní všetci sa zmluvne dohodli , že ich do združenia vkladajú. Mám to nejako zmluvne ošetriť? alebo je to tak v poriadku?
0 0
Zita5 Zita5

Zita5 je offline (nepripojený) Zita5

Nech robíme čokoľvek, má nám záležať na tom, čo robíme, nie na tom, či nás niekto vidí. Cicero ...viac
[quote=domacnost]k tomu os.autu je presne v zmluve napísané, že vkladá bezplatne do združenia auto v zmluve je rozpísané aj ŠPZ, značka, druh... Je to správne alebo mám zmluvu upraviť ináč, jedná sa mi hlavne o to aby si tieto výdavky delili na trojo tak ako majú v zmluve dojednané.

Pokiaľ to máš v zmluve uvedené tak by som povedala , že je to v poriadku . Môžeš CD ,ZP uplatniť .



Čo sa týka zásob sú platcami dph a účastník združenia, ktorý vložil tieto zásoby boli v hodnote 20 tis.Jedná sa o malú čiastku. Prečo by mal predávať zásoby do združenia a zasa z nich odvádzať dph? ked pri predaji v združeni zo zásob zasa bude povinný odviesť dph. Do zmluvy ešte pozriem ako je to tam zakotvené po prípade sa ozvem.

Ako ste sa dohodli na finančom vyrovnaní ? No mne sa to nezdá , lebo člen , ktorý vložil zásoby vo výške 20 000 Sk ich mal rok predtým uplatnené vo výdavkoch v celej čiastke , a teraz príjem bude deliť medzi troch ? To je vlastne znižovanie ZD vkladateľa . Preto som navrhla ten spôsob predaja zásob . To sa mi zdá najčistejší spôsob .


ČO sa týka pohľadávok, bola pohľadávka vystavená v r.2004 a v 1/05 bola uhradená , príjem išiel do združenia je to tak správne?

Zasa sa budem opakovať , vyfakturoval jeden a zdaňovať budú traja ?

Pohľadávky a závazky, ktoré zostali všetkým členom v združení pri ich zakladaní všetci sa zmluvne dohodli , že ich do združenia vkladajú. Mám to nejako zmluvne ošetriť? alebo je to tak v poriadku?
Taktiež nevidím , že by to bolo v poriadku . Toto si mali riešiť cez svoje účtovníctva vtedy kedy im vznikli . Veď to neboli príjmy a výdavky dosiahnuté zo spoločnej činnosti združenia, ale jednotlivých SZČO .
Naposledy upravil Zita5 : 30.01.06 at 17:12
0 0
domacnost domacnost

domacnost je offline (nepripojený) domacnost

Ešte pre istotu upresním čo je napísané v zmluve, skorej sa mi nedalo ozvať.
Tak:
1) 1 účastník združenia v niesol do užívania pri výkone spoloč.činnosti osob.autom. typ..., výr.číslo..., preňaž.prostriedky (nebola uvedená suma v zmluve), peňaž.prostriedky na účte ( nebola uvedená suma v zmluve), pohľadáv., záv., ktoré vyplývajú zo živnost.podnikania za r.2004.
Vlastne táto FO nemá uvedené zásoby, najskôr som si myslela , že má. Takže predaj zásob v r.2005 už ako v združení bude zdaňovať len on , mám pravdu?
2) druhý člen združenia poskytol peňaž.prostriedky v hot., (neuvedená suma) , peňaž. prostriedky na účte ( neuvedená suma), pohľadávky, závazky , ktoré vyplývajú zo živnost.podnikania za r.2004

3) bod 2) je presne isté napísané pri treťom členovi združenia

Moja otázka znie už naposledy (ešte pre istotu som napísala aj to čo je zakotvené v zmluve, aby to bolo jednoznačné) bude si teda každý účastník združenia zdaňovať svoje príjmy a výdavky zo svojich pohľad., a závazkov, ktoré vniesli do združenia?
Čo sa týka toho auta v bode 1) som pre istotu presne napísala čo je napísané v zmluve. Budú sa teda deliť výdavky medzi účast.združenia? CD,Poistné, a čo odpisy z auta, tie kdo uplatní? Na odpisy som sa zabudla spýtať. Nehnevaj sa , že sa toľko pýtam , ale chcem mať istotu.
No a posledná otázka, i ked neboli v zmluve presne uvedené peňaž.sumy kdo - koľko vniesol do združenia tak sa dohodli (dúfam, že to nevadí , že sa tak dohodli) , že si budú deliť rovným pomerom čo vychádza 33,33 na každého (33,33 x 3 = 99,99 ) nie je to divný pomer?
Divný pomer mám na mysli 99,99 a to zostávajúci 0,01 čo s tým? To už sú primitívne otázky, ale pre mňa sú moc dôležité.
0 0
Zita5 Zita5

Zita5 je offline (nepripojený) Zita5

Nech robíme čokoľvek, má nám záležať na tom, čo robíme, nie na tom, či nás niekto vidí. Cicero ...viac
[quote=domacnost]Ešte pre istotu upresním čo je napísané v zmluve, skorej sa mi nedalo ozvať.
Tak:
1) 1 účastník združenia v niesol do užívania pri výkone spoloč.činnosti osob.autom. typ..., výr.číslo..., preňaž.prostriedky (nebola uvedená suma v zmluve), peňaž.prostriedky na účte ( nebola uvedená suma v zmluve), pohľadáv., záv., ktoré vyplývajú zo živnost.podnikania za r.2004.
Vlastne táto FO nemá uvedené zásoby, najskôr som si myslela , že má. Takže predaj zásob v r.2005 už ako v združení bude zdaňovať len on , mám pravdu?
2) druhý člen združenia poskytol peňaž.prostriedky v hot., (neuvedená suma) , peňaž. prostriedky na účte ( neuvedená suma), pohľadávky, závazky , ktoré vyplývajú zo živnost.podnikania za r.2004

3) bod 2) je presne isté napísané pri treťom členovi združenia


Zastávam názor , že uzatvorená zmluva o združení v takom znení , ako uvádzaš, nie je platná !!!! Veď predsa nie je možné aby sa tam neuviedli vklady vo finančnom vyjadrení učastníkov združenia .

Už som sa zmienila v prechádzajúcom príspevku o mojom názore, čo sa týka pohľadávok , záväzkov a skladových zásob .Zastávam názor , že uvedené príjmy a výdavky , ktoré sa týkali účastníkov združenia bezprostredne pred začatím resp. zahájením spoločnej činnosti združenia , ktoré bolo vytvorené , si členovia mali vysporiadať v rámci ich podnikania a vo svojich účtovníctvach .Tieto položky nemajú nič spoločné z činnosťou združenia .Nie sú to spoločné príjmy a výdavky členov združenia .

To , že vložili jednotliví členovia finančné čiastky v hotovosti , alebo vkladom na BÚ mali byť v zmluve o združení vyjadrené číslami .

Čo sa týka vloženia MV jedného z účastníkov , to je v poriadku pokiaľ ho budú používať výlučne pre účely podnikania , môžu uplatňovať aj spojené výdavky s uvedeným vozidlom. V odpisoch by mali pokračovať z dôvodu spoločného využívania. Pokračovať myslím tak, že určite už majiteľ ak to bolo firemné MV, už nejaké odpisy uplatnil v jeho osobnom účtovníctve .
0 0
Zita5 Zita5

Zita5 je offline (nepripojený) Zita5

Nech robíme čokoľvek, má nám záležať na tom, čo robíme, nie na tom, či nás niekto vidí. Cicero ...viac
[quote domacnosť

Moja otázka znie už naposledy (ešte pre istotu som napísala aj to čo je zakotvené v zmluve, aby to bolo jednoznačné) bude si teda každý účastník združenia zdaňovať svoje príjmy a výdavky zo svojich pohľad., a závazkov, ktoré vniesli do združenia?

Určite úhrady pohľadávok a záväzkov išli na vytvorený spoločný účet združenia.
Bude v tom síce chaos , ale ja by som im to uviedla do ich účtovníctiev a v účtovníctve združenia by som ponechala čiste len spoločne dosahované príjmy a výdavky vynaložené pre spoločnú činnosť združenia .

Čo sa týka toho auta v bode 1) som pre istotu presne napísala čo je napísané v zmluve. Budú sa teda deliť výdavky medzi účast.združenia? CD,Poistné, a čo odpisy z auta, tie kdo uplatní? Na odpisy som sa zabudla spýtať. Nehnevaj sa , že sa toľko pýtam , ale chcem mať istotu.

K autu som sa vyjadrila v predchádzajúcom príspevku a taktiež vyššie .

No a posledná otázka, i ked neboli v zmluve presne uvedené peňaž.sumy kdo - koľko vniesol do združenia tak sa dohodli (dúfam, že to nevadí , že sa tak dohodli) , že si budú deliť rovným pomerom čo vychádza 33,33 na každého (33,33 x 3 = 99,99 ) nie je to divný pomer?
Divný pomer mám na mysli 99,99 a to zostávajúci 0,01 čo s tým? To už sú primitívne otázky, ale pre mňa sú moc dôležité.[/quote]

Nie je divný pretože je to podiel vo výške 1/3 . Všetko delíš : 3 .

Čiže v tomto prípade účtuje v priebehu účtovného obdobia príjmy a výdavky jeden z daňovníkov , po ročnom vyúčtovaní a rozdelení podielov na ostatných daňovníkov ponechá vo svojom účtovníctve len príjmy a výdavky vo výške na neho pripadajúcej, ostatné stornuje osobitnými uzávierkovými účtovnými operáciami . Ostatní účastníci zas vo svojom účtovníctve uzávierkovými účtovnými operáciami upravia svoj výsledok hospodárenia na hodnotu základu dane z príjmov v súlade so zákonom o dani z príjmov . Pri tomto zúčtovaní budeš účtovať interným dokladom.


Treba dať do súladu zmluvu o združení , pretože tak ako som už písala máte v tom chaos , a zmluva podľa mňa nie je platná .Treba to dať do poriadku , pretože ak by k niečomu medzi členmi v združení prišlo , nebude to nič príjemné .

Ja by som len pripomenula , že nakoľko Tvoji klienti Ti asi pridali kopu starostí , zobrala by som ich pekne aj zo zmluvou k daňovému poradcovi na pohovor .Poistila by som to , ako by sa len dalo .
Naposledy upravil Zita5 : 30.01.06 at 20:31
0 0
domacnost domacnost

domacnost je offline (nepripojený) domacnost

Zitka ďakujem vieš takto stanovená zmluva ako som napísala sa dohodli naschval medzi sebou, pretože ked začali podnikať nevedeli o tom, že existuje aj nejaké to združenie FO. Ide o dvoch súrodencov a švagra, kde ešte pred združením boli nakúpené zo spol.peňazí os.auto, vozík, náradie a viedol ich v účtov.len švagor. Takto to fungovalo rok a po roku zistili , že sa dá aj niečo takéto urobiť, preto je aj tá zmluva takto stanovená naschvál. Čiže pri rozpade združenia by sa vychádzalo a delilo aj s os.autom všetko na trojo.
0 0
domacnost domacnost

domacnost je offline (nepripojený) domacnost

Zita5
Treba dať do súladu zmluvu o združení , pretože tak ako som už písala máte v tom chaos , a zmluva podľa mňa nie je platná .Treba to dať do poriadku , pretože ak by k niečomu medzi členmi v združení prišlo , nebude to nič príjemné .

Ja by som len pripomenula , že nakoľko Tvoji klienti Ti asi pridali kopu starostí , zobrala by som ich pekne aj zo zmluvou k daňovému poradcovi na pohovor .Poistila by som to , ako by sa len dalo .
Takže má sa aj tak upraviť zmluva i ked som túto zmluvu už zdôvodnila v predchádzajúcom príspevku. A v čom je táto zmluva neplatná? dúfam, že účtovne to bude v poriadku (myslím na to ako si rozdelili podieli).
0 0
Zita5 Zita5

Zita5 je offline (nepripojený) Zita5

Nech robíme čokoľvek, má nám záležať na tom, čo robíme, nie na tom, či nás niekto vidí. Cicero ...viac
domacnost
Zitka ďakujem vieš takto stanovená zmluva ako som napísala sa dohodli naschval medzi sebou, pretože ked začali podnikať nevedeli o tom, že existuje aj nejaké to združenie FO. Ide o dvoch súrodencov a švagra, kde ešte pred združením boli nakúpené zo spol.peňazí os.auto, vozík, náradie a viedol ich v účtov.len švagor. Takto to fungovalo rok a po roku zistili , že sa dá aj niečo takéto urobiť, preto je aj tá zmluva takto stanovená naschvál. Čiže pri rozpade združenia by sa vychádzalo a delilo aj s os.autom všetko na trojo.
Čiže bratia financovali tiež a švagor viedol účtovníctvo . Ako sa potom navzájom vyplácali ? Hovoríš , že to trvalo rok ako platili dane ?
Nezabudni na jednu vec , že dňom kedy bola uzatvorená zmluva o združení mali povinnosť do 15 dní oznámiť zmenu podnikania formou združenia a kópiu zmluvy odovzdať na daňový úrad . Vtedy je oprávnenosť príjem a výdaj deliť rovnakým podielom .
0 0
Zita5 Zita5

Zita5 je offline (nepripojený) Zita5

Nech robíme čokoľvek, má nám záležať na tom, čo robíme, nie na tom, či nás niekto vidí. Cicero ...viac
domacnost
Takže má sa aj tak upraviť zmluva i ked som túto zmluvu už zdôvodnila v predchádzajúcom príspevku. A v čom je táto zmluva neplatná? dúfam, že účtovne to bude v poriadku (myslím na to ako si rozdelili podieli).
Mám za to , že je neplatná z dôvodu nekonkretizovania finančných čiastok ktoré vnášajú do združenia . Nie je v tej zmluve čistota , nie je ošetrená vlastne finančnými hodnotou vkladu . Je všeobecná .To že vnesie niekto len finančnú hotovosť bez udania výšky , podľa mňa nie je možné .
Je to dôvod . že pri prípadnej kontrole sa bude ťažko daniarom s touto zmluvou pracovať a taktiež z celým ich účtovníctvom.

To znamená zmluvu musíš prerobiť , že presne vyčísliš kto čo do združenia vniesol : napr.

Janko ..... hotovostný vklad vo výške 100 000 Sk a podobne .
0 0
domacnost domacnost

domacnost je offline (nepripojený) domacnost

Zita5
Čiže bratia financovali tiež a švagor viedol účtovníctvo . Ako sa potom navzájom vyplácali ? Hovoríš , že to trvalo rok ako platili dane ?
Nezabudni na jednu vec , že dňom kedy bola uzatvorená zmluva o združení mali povinnosť do 15 dní oznámiť zmenu podnikania formou združenia a kópiu zmluvy odovzdať na daňový úrad . Vtedy je oprávnenosť príjem a výdaj deliť rovnakým podielom .
Oni dvaja mesačne faktúrovali švagrovi a ich švagor si tento výdaj dal ako ovpl.základ dane, týto dvaja bratia si zasa príjem zdanili. Zmenu od 1.1.2006 oznámili na DÚ, dokonca sa museli zareg.ako platcovia dph. TAkže mám to v poriadku? asi áno A k tej druhej odpovedi , môžem urobiť dodatok k zmluve spätne a rozpíšem tam vklady k 1.1.2006, ved mi to vlastne nič neovplyvní len sa mi navýši pokladňa. Tento dodatok treba dať na DÚ? lebo oni majú prvú pôvodnú zmluvu, kde tieto vklady v číslach nie sú rozpísané.
0 0
Zita5 Zita5

Zita5 je offline (nepripojený) Zita5

Nech robíme čokoľvek, má nám záležať na tom, čo robíme, nie na tom, či nás niekto vidí. Cicero ...viac
Takže zhrňme to

V prípade , že sú nahlásené zmeny a na príslušnom daňovom úrade , že podnikajú formou združenia od 1.1.2005 by som ja osobne spravila nasledovné :

Doplnila zmluvu o združení o ich vkladoch finančým vyjadrením /nestačí text ...vložil hotovosť / ... teraz neviem akú zmluvu odovzdali na DÚ a či vôbec to ohlásili .
Pohľadávky a záväzky z roku pred uzatvorením združenia, toto by som ponechala vo osobnom švagorvom účtovníctve .
Otvorila by som nové účtovnítvo pre združenie na meno poverenej osoby / táto má byť nahlásená na DÚ / a v tomto účtovníctve by som účtovala len a len príjmy a výdavky z ich spoločnej činnosti v združení . Pohľadávky a záväzky by som viedla len pre toto združenie. Taktiež majetok , skladové zásoby , DM,HIM /včetne odpisov zo spoločne nadobudnutého majetku .... a mám na mysli aj vklad toho auta /

Na konci roka v rámci uzávierkových operácii odúčtovala podiely dvoch členov a v peňažnom denníku by zostal podiel len povereného člena .
Už o týchto uzávierkových operáciách som sa zmieňovala . Spomínala si odvody do fondov +poštovné , na to som už odpoveď dávala , vystornovať v rámci uzávierkových operácii , a taktiež v rámci uzávierkových operácii zaúčtovať do účtovníctva jednotlivým členom .
0 0
Zita5 Zita5

Zita5 je offline (nepripojený) Zita5

Nech robíme čokoľvek, má nám záležať na tom, čo robíme, nie na tom, či nás niekto vidí. Cicero ...viac
domacnost
Oni dvaja mesačne faktúrovali švagrovi a ich švagor si tento výdaj dal ako ovpl.základ dane, týto dvaja bratia si zasa príjem zdanili. Zmenu od 1.1.2006 oznámili na DÚ, dokonca sa museli zareg.ako platcovia dph. TAkže mám to v poriadku? asi áno A k tej druhej odpovedi , môžem urobiť dodatok k zmluve spätne a rozpíšem tam vklady k 1.1.2006, ved mi to vlastne nič neovplyvní len sa mi navýši pokladňa. Tento dodatok treba dať na DÚ? lebo oni majú prvú pôvodnú zmluvu, kde tieto vklady v číslach nie sú rozpísané.
Takže teraz si napísla novinku združenie je v platnosti od 1.1.2006. Áno, sprav dodatok a tento odovzdaj na DÚ . Vieš daniari si to ani nevšimli , že akú zmluvu ste odovzdali .


V zadaní témy píšeš , že združenie vzniklo 1.1.2005 , tak ako to je ?
0 0
domacnost domacnost

domacnost je offline (nepripojený) domacnost

Zita5
Takže zhrňme to

V prípade , že sú nahlásené zmeny a na príslušnom daňovom úrade , že podnikajú formou združenia od 1.1.2005 by som ja osobne spravila nasledovné :

Doplnila zmluvu o združení o ich vkladoch finančým vyjadrením /nestačí text ...vložil hotovosť / ... teraz neviem akú zmluvu odovzdali na DÚ a či vôbec to ohlásili .

Áno ohlásili a zmluva bola v takomto znení uvádzam časť zmluvy:

1) 1 účastník združenia v niesol do užívania pri výkone spoloč.činnosti osob.autom. typ..., výr.číslo..., preňaž.prostriedky (nebola uvedená suma v zmluve), peňaž.prostriedky na účte ( nebola uvedená suma v zmluve), pohľadáv., záv., ktoré vyplývajú zo živnost.podnikania za r.2004.
Vlastne táto FO nemá uvedené zásoby, najskôr som si myslela , že má. Takže predaj zásob v r.2005 už ako v združení bude zdaňovať len on , mám pravdu?
2) druhý člen združenia poskytol peňaž.prostriedky v hot., (neuvedená suma) , peňaž. prostriedky na účte ( neuvedená suma), pohľadávky, závazky , ktoré vyplývajú zo živnost.podnikania za r.2004

3) bod 2) je presne isté napísané pri treťom členovi združenia

Teraz ako urobím dodatok k zmluve
( s rozpísanými finanč.vkladmi...vložil 100 tis., druhý vložil 100 tis.) mám tento dodatok odovzdať na DÚ?

Pohľadávky a záväzky z roku pred uzatvorením združenia, toto by som ponechala vo osobnom švagorvom účtovníctve .

Čiže príjem a výdaj peňazí z pohľad. a závazkov budem účtovať v peň.denníku švagrovi. To mi je jasné.

Otvorila by som nové účtovnítvo pre združenie na meno poverenej osoby / táto má byť nahlásená na DÚ / a v tomto účtovníctve by som účtovala len a len príjmy a výdavky z ich spoločnej činnosti v združení . Pohľadávky a záväzky by som viedla len pre toto združenie. Taktiež majetok, skladové zásoby, DM,HIM /včetne odpisov zo spoločne nadobudnutého majetku.... a mám na mysli aj vklad toho auta /

Účtovníctvo je otvorené od začatia združenia na pover.osobu a aj je nahlasený na DÚ a pohľad., závaz., zásoby od začatia združenia sa vedú pod pover.osobou a ku koncu roka preúčt.cez ID podiel pripadajúci na každého z nich . Každému z nich pôjde podiel z príjmu a výdavku 33,33%.
Takže vložené auto do združenia odpisy z tohto auta tiež podľa podielu?


Na konci roka v rámci uzávierkových operácii odúčtovala podiely dvoch členov a v peňažnom denníku by zostal podiel len povereného člena .
Už o týchto uzávierkových operáciách som sa zmieňovala . Spomínala si odvody do fondov +poštovné , na to som už odpoveď dávala , vystornovať v rámci uzávierkových operácii , a taktiež v rámci uzávierkových operácii zaúčtovať do účtovníctva jednotlivým členom .
Toto mi je jasné.


Teraz ma však napadlo, ako naúčtujem do peň.denníka fin.vklad ked už mám naúčtovaný celý rok, ako to mám spatne urobiť?
napr.:
na základe dodatku k zmluve bude rozpísané:
Janko.........vložil fin.vklad 100 tis.
Ferko.........vložil fin.vklad 100 tis.

0 0
domacnost domacnost

domacnost je offline (nepripojený) domacnost

Zita5
Takže teraz si napísla novinku združenie je v platnosti od 1.1.2006. Áno, sprav dodatok a tento odovzdaj na DÚ . Vieš daniari si to ani nevšimli , že akú zmluvu ste odovzdali .


V zadaní témy píšeš , že združenie vzniklo 1.1.2005 , tak ako to je ?
vznikli 1.1.2005, asi som sa zbadala dosť neskoro , teraz som si chcela odsúhl.nejaké veci a prišli sme na to načo sme prišli.
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať