Zavrieť

Porady

Výdavky v združení

Mala by som viacej otázok v združení, keďže združenie účtujem prvý krát v živote, chcela by som si overiť nasledovné účtovné prípady:

1) poštovné pri uhrádzaní odvodov za každého člena združenia sa účtuje zvlášť alebo sa toto poštovné naúčtuje na člena združenia , ktorý je poverený viesť účtovníctvo. Ja som to naúčtovala na FO ktorý je poverený viesť účtovníctvo s tým, že to vchádza do spoločných výdavkov a potom sa to % podľa podielov rozdelí. Je to tak správne? alebo som mala postupovať ináč.
2) jeden člen v združení si vložil os.auto a vozík bez platne do združenia, ktorý používajú všetci členovia do združenia a mne sa teraz jedná o výdavok za cestnú daň, zákon.poistenie. Mám tieto výdavky účtovať tomu členovi , ktorý si vložil auto , vozík do združenia alebo to mám rozdeliť % podľa podielov?
3) a ako to je pri zásobach, ktoré boli vložené členom do združenia? príjem z predaja znášajú všetci členovia združenia alebo len ten ktorý tieto zásoby v niesol do združenia?
4) a ako to je zo závazkami a pohľadávkami, ktoré vniesol do združenia?

Združenia bolo založené začiatkom januára 2005.

Budem moc vdačná za odpovede.
Usporiadat
Zita5 Zita5

Zita5 je offline (nepripojený) Zita5

Nech robíme čokoľvek, má nám záležať na tom, čo robíme, nie na tom, či nás niekto vidí. Cicero ...viac
domacnost
Toto mi je jasné.


Teraz ma však napadlo, ako naúčtujem do peň.denníka fin.vklad ked už mám naúčtovaný celý rok, ako to mám spatne urobiť?
napr.:
na základe dodatku k zmluve bude rozpísané:
Janko.........vložil fin.vklad 100 tis.
Ferko.........vložil fin.vklad 100 tis.
Neviem či účtuješ SW alebo ručne . Ak by si to se SW opravila , tak Ti poprepisuje čísla všetkých PD . Ale mala si vystaviť PPD na meno a sumu vkladateľa .Vložiť do pokladne príjem - osobný vklad podnikateľa . To môžeš spraviť dodatočne aj teraz len s dátumom 1.1.2005 , len záleží od toho ako máš očíslované PPD , lebo sa Ti to automaticky poposúva .Nejako to tam vsuň .
0 0
domacnost domacnost

domacnost je offline (nepripojený) domacnost

ďakujem za ochotu a vyčerpávajúce odpovede.Skúsim sa s tým nejako popasovať.
0 0
Zita5 Zita5

Zita5 je offline (nepripojený) Zita5

Nech robíme čokoľvek, má nám záležať na tom, čo robíme, nie na tom, či nás niekto vidí. Cicero ...viac
Dúfam , že som Ti aspoň trošinku pomohla , myslela som , že sa zapojí do témy viac poraďákov , ale asi je veľa práce .
0 0
Zita5 Zita5

Zita5 je offline (nepripojený) Zita5

Nech robíme čokoľvek, má nám záležať na tom, čo robíme, nie na tom, či nás niekto vidí. Cicero ...viac
Zita5
Neviem či účtuješ SW alebo ručne . Ak by si to se SW opravila , tak Ti poprepisuje čísla všetkých PD . Ale mala si vystaviť PPD na meno a sumu vkladateľa .Vložiť do pokladne príjem - osobný vklad podnikateľa . To môžeš spraviť dodatočne aj teraz len s dátumom 1.1.2005 , len záleží od toho ako máš očíslované PPD , lebo sa Ti to automaticky poposúva .Nejako to tam vsuň .
Nezabudni túto finančnú hotovosť zapísať aj do záväzkov , bude to tam síce vysieť , ale treba zachovať verný obraz účtovníctva . V prípade rozpadu združenie sa členom musia vrátiť ich vnesené vklady .
0 0
domacnost domacnost

domacnost je offline (nepripojený) domacnost

Ja už neviem ako mám dalej pokračovať, písala som ešte do poradcovi a odpísali mi pravýopak, ako som sa dozvedela na porade. Prosím vás ako mám účtovať?

Otázka č. 1)
poštovné, pri uhrádzaní odvodov za každého člena združenia sa účtuje
zvlášť alebo sa toto poštovné naúčtuje na člena združenia , ktorý je
poverený viesť účtovníctvo?

Odpoveď:
Odvody do sociálnej a zdravotnej poisťovne sú výdavkami jednotlivých členov združenia. Následne z toho vyplýva, že aj poštovné platené v súvislosti s platením odvodov do poisťovní sú daňovým výdavkom každého člena

Otázka č. 2)
jeden z členov v združení si vložil os.auto a vozík bez platne do
združenia, ktorý používajú všetci členovia združenia. Moja otázka znie
výdavok za cestnú daň, zákon.poistenie sa účtujú tomu členovi , ktorý si
vložil auto , vozík do združenia alebo to mám naúčtovať na člena združenia,
ktorý je poverený vedením účtovníctva a potom výdavky rozdeliť % podľa
podielov?

Odpoveď:
Ak niektorý z členov združenia vložil do združenia osobný automobil výdavky súvisiace s používaním osobného automobilu v združení sú výdavkami združenia. Výdavky na prevádzku automobilu sa delia na jednotlivých členov združenia podľa zmluvy o združení, alebo rovným dielom. Takýto postup vyplýva z § 10 zákona o dani z príjmov. Automobil zaradený do združenia musí byť vždy napísaný na niektorého z členov združenia, pretože združenie nie je právnym subjektom a nemôže byť zapísané v technickom preukaze ako držiteľ.
Od 1. 12 2005 nastala zmena v daňovníkovi dane z motorových vozidiel. Daňovníkom dane z motorových vozidiel je osoba, ktorá používa vozidlo na podnikanie. Z uvedeného dôvodu odpadnú pochybnosti so zahŕňaním dane z motorových vozidiel do daňových výdavkov združenia v súvislosti s § 22 ods. 2 písm. h) zákona o dani z príjmov.

Otázka č. 3)
a ako to je pri zásobach, ktoré boli vložené jedným členom do združenia?
príjem z predaja znášajú všetci členovia združenia alebo len ten ktorý tieto
zásoby v niesol do združenia?

Odpoveď:
Príjem zo zásob vložených do združenia je zdaniteľným príjmom všetkých členov združenia. Na druhej strane je potrebné pripomenúť že výdavky na obstaranie uvedených zásob nie sú daňovým výdavkom vkladajúceho člena združenia ale združenia ako celku.
Podľa § 833 Občianskeho zákonníka poskytnuté peniaze alebo iné veci určené podľa druhu sú v spoluvlastníctve všetkých účastníkov združenia v pomere k ich výške a to oznámením o ich oddelení od ostatného majetku účastníka alebo odovzdaním poverenému účastníkovi.

Otázka č. 4)
a ako to je zo závazkami a pohľadávkami, ktoré vniesol do združenia?

Odpoveď:
Podľa § 833 Občianskeho zákonníka poskytnuté peniaze alebo iné veci určené podľa druhu sú v spoluvlastníctve všetkých účastníkov združenia v pomere k ich výške a to oznámením o ich oddelení od ostatného majetku účastníka alebo odovzdaním poverenému účastníkovi. V prípade, že účastník vniesol do združenia pohľadávky a záväzky tieto sa stávajú majetkom a záväzkami združenia. Súčasne ak to ostatný členovia združenia akceptovali v zmluve o združení aj záväzok je záväzkom združenia ako celku. Príjem z uhradenej pohľadávky je teda príjmom združenia a úhrada záväzku výdavkom združenia.
Podľa § 835 ods. 2 občianskeho zákonníka zo záväzkov voči tretím osobám sú účastníci zaviazaní voči tretím osobám spoločne a nerozdielne. Vložený záväzok však nevznikol z činnosti združenia. Uvedený odsek však podľa nášho názoru nie je povinný akceptovať veriteľ pôvodného dlžníka a v prípade sporov úhradu záväzku môže požadovať od pôvodného dlžníka.

Zdroj:
Zákon č. 40/1964 Zb. Občiansky zákonník v znení neskorších predpisov,
Zákon č. 595/2003 Z. z. o dani z príjmov v znení neskorších predpisov,
Zákon č. 582/2004 Z. z. o miestnych daniach v znení neskorších predpisov,
0 0
Zita5 Zita5

Zita5 je offline (nepripojený) Zita5

Nech robíme čokoľvek, má nám záležať na tom, čo robíme, nie na tom, či nás niekto vidí. Cicero ...viac
domacnost
Ja už neviem ako mám dalej pokračovať, písala som ešte do poradcovi a odpísali mi pravýopak, ako som sa dozvedela na porade. Prosím vás ako mám účtovať?

Otázka č. 1)
poštovné, pri uhrádzaní odvodov za každého člena združenia sa účtuje
zvlášť alebo sa toto poštovné naúčtuje na člena združenia , ktorý je
poverený viesť účtovníctvo?

Odpoveď:
Odvody do sociálnej a zdravotnej poisťovne sú výdavkami jednotlivých členov združenia. Následne z toho vyplýva, že aj poštovné platené v súvislosti s platením odvodov do poisťovní sú daňovým výdavkom každého člena

Otázka č. 2)
jeden z členov v združení si vložil os.auto a vozík bez platne do
združenia, ktorý používajú všetci členovia združenia. Moja otázka znie
výdavok za cestnú daň, zákon.poistenie sa účtujú tomu členovi , ktorý si
vložil auto , vozík do združenia alebo to mám naúčtovať na člena združenia,
ktorý je poverený vedením účtovníctva a potom výdavky rozdeliť % podľa
podielov?

Odpoveď:
Ak niektorý z členov združenia vložil do združenia osobný automobil výdavky súvisiace s používaním osobného automobilu v združení sú výdavkami združenia. Výdavky na prevádzku automobilu sa delia na jednotlivých členov združenia podľa zmluvy o združení, alebo rovným dielom. Takýto postup vyplýva z § 10 zákona o dani z príjmov. Automobil zaradený do združenia musí byť vždy napísaný na niektorého z členov združenia, pretože združenie nie je právnym subjektom a nemôže byť zapísané v technickom preukaze ako držiteľ.
Od 1. 12 2005 nastala zmena v daňovníkovi dane z motorových vozidiel. Daňovníkom dane z motorových vozidiel je osoba, ktorá používa vozidlo na podnikanie. Z uvedeného dôvodu odpadnú pochybnosti so zahŕňaním dane z motorových vozidiel do daňových výdavkov združenia v súvislosti s § 22 ods. 2 písm. h) zákona o dani z príjmov.

Otázka č. 3)
a ako to je pri zásobach, ktoré boli vložené jedným členom do združenia?
príjem z predaja znášajú všetci členovia združenia alebo len ten ktorý tieto
zásoby v niesol do združenia?

Odpoveď:
Príjem zo zásob vložených do združenia je zdaniteľným príjmom všetkých členov združenia. Na druhej strane je potrebné pripomenúť že výdavky na obstaranie uvedených zásob nie sú daňovým výdavkom vkladajúceho člena združenia ale združenia ako celku.
Podľa § 833 Občianskeho zákonníka poskytnuté peniaze alebo iné veci určené podľa druhu sú v spoluvlastníctve všetkých účastníkov združenia v pomere k ich výške a to oznámením o ich oddelení od ostatného majetku účastníka alebo odovzdaním poverenému účastníkovi.

Otázka č. 4)
a ako to je zo závazkami a pohľadávkami, ktoré vniesol do združenia?

Odpoveď:
Podľa § 833 Občianskeho zákonníka poskytnuté peniaze alebo iné veci určené podľa druhu sú v spoluvlastníctve všetkých účastníkov združenia v pomere k ich výške a to oznámením o ich oddelení od ostatného majetku účastníka alebo odovzdaním poverenému účastníkovi. V prípade, že účastník vniesol do združenia pohľadávky a záväzky tieto sa stávajú majetkom a záväzkami združenia. Súčasne ak to ostatný členovia združenia akceptovali v zmluve o združení aj záväzok je záväzkom združenia ako celku. Príjem z uhradenej pohľadávky je teda príjmom združenia a úhrada záväzku výdavkom združenia.
Podľa § 835 ods. 2 občianskeho zákonníka zo záväzkov voči tretím osobám sú účastníci zaviazaní voči tretím osobám spoločne a nerozdielne. Vložený záväzok však nevznikol z činnosti združenia. Uvedený odsek však podľa nášho názoru nie je povinný akceptovať veriteľ pôvodného dlžníka a v prípade sporov úhradu záväzku môže požadovať od pôvodného dlžníka.

Zdroj:
Zákon č. 40/1964 Zb. Občiansky zákonník v znení neskorších predpisov,
Zákon č. 595/2003 Z. z. o dani z príjmov v znení neskorších predpisov,
Zákon č. 582/2004 Z. z. o miestnych daniach v znení neskorších predpisov,

No nemôžem s tým súhlasiť , že Ti odpísali pravý opak , pokiaľ ma oči neklamú , rozchádzame sa v zásobách , pohľadávkach a záväzkoch .
Ty si zadala otázky , ale odpovedajúci vôbec nepoznali situáciu , ktorá sa medzi podnikateľmi diala v roku 2004 .
Ja som Ti písala , ako by som to robila ja , a za tým si stojím .Určite by som si spravila poriadok . Navrhovala som Ti, aby sa zásoby predali združeniu .
Dala som Ti aj radu , aby si zobrala Tvojich klientov a išla s nimi k daňovému poradcovi . Ten musí poznať všetku pravdu ak sa chceš dopátrať k výsledku ako takému .

Nezabúdaj však na jedno , že si im neuviedla okrem iného , že člen ktorý zásoby vlastnil ich rok pred tým uplatnil vo výdavkoch . A ako vlastne to bolo , že podnikali spolu už pred tým , bez zmluvy o združení a na švagrovo meno . To sú všetko dôvody , keď zisťujem pravdu , tak ju musím aj uviesť , lebo veľa vecí mení určité situácie .

Odpovede považujem za všeobecné a nie sú v duchu usmernenia ako máš čo zaúčtovať . Používajú k odpovediam Občiansky zákonník , ale však to vieš , že čo je ich spoločným majetkom .
0 0
domacnost domacnost

domacnost je offline (nepripojený) domacnost

heja3
Čo sa týka vloženia MV jedného z účastníkov , to je v poriadku pokiaľ ho budú používať výlučne pre účely podnikania , môžu uplatňovať aj spojené výdavky s uvedeným vozidlom. V odpisoch by mali pokračovať z dôvodu spoločného využívania. Pokračovať myslím tak, že určite už majiteľ ak to bolo firemné MV, už nejaké odpisy uplatnil v jeho osobnom účtovníctve .

Čo sa týka auta, ktoré vložil jeden z účastníkov, bolo to súkromné vozidlo toho účastníka alebo ho mal predtým vo svojej firme?
Mal ho už predtým ešte ked nebolo združenie v majetku firmy, uplatňoval si aj odpisy z neho.
0 0
renča1 renča1

renča1 je offline (nepripojený) renča1

:-D
domacnost
Mal ho už predtým ešte ked nebolo združenie v majetku firmy, uplatňoval si aj odpisy z neho.
Pozri si §24 ods.6 zákon o dani z príjmov sa píše , že majetok vložený do združenia môže odpisovať len vlastník os.automobilu a len on si uplatní odpis.
0 0
heja3 heja3

heja3 je offline (nepripojený) heja3

Ja mám opačný prípad: Dvaja v združení od 1.2.2003 jeden vystúpil 31.07.2005 - dohodou, teda združenie bolo rozpustené. Ako sa majú rozdeliť podiely? - Združenie - doprava medzinárodná - za združenia sa nakúpil DHM k 31.12.2004 zostatkové ceny cca 440.000,--. Druhý ďalej podniká vo fachu s tými autami - DHM. Keď zoberiem podiel 220.000,.-- (50%) Ako sa to má alebo malo vysporiadať? Vtedy 31.7.2005 to len všetko odhlásili a účtovne to nechali tak. Podiel sa má vyplatiť v peniazoch - na to DPH? a on to zdaní ako ? Zo Združenia alebo ako FO? Ako to bude u druhého?
Neviem či sa v tom vyznáte, ale pýtajte sa. Sú rodina medzi sebou sú dohodnutí, ale účtovne ako?
0 0
renča1 renča1

renča1 je offline (nepripojený) renča1

:-D
V prípade ukončenia účast.združenia sa vnesené veci do združenia vrátia každému z účastníkov.Čo sa týka závazkov a pohľadávok sa rozdelia v polovič.pomere. Týmto sa nezbavujú zodpovednosti za závazky z činnosti združenia a sú dalej viazaní spoločne a nerozdielne, pričom zmeny je vždy potrebné dohodnúť s jednotlivými veriteľmi. Čo sa týka majetku, ktorý bol získaný pri výkone spoloč.činnosti v zdužení, môže ísť o peniaze, prípade iný hnuteľný alebo nehnuteľ.majetok bol obstaraný za príjmy získané pri výkone spol.činnosti. Vždy ide o majetok v podielovom spoluvlastníctve účastníkov, pričom tento majetok sa nevracia v jeho podobe, ale príslušný podiel sa pri vystúpení vypláca v peniazoch. Tak isto i pri splácaní úveru obidvaja berú zodpovednosť , a budú ho splácať v rovnakom pomere.Ak máš v niečom nejasno tak sa pýtaj.
0 0
renča1 renča1

renča1 je offline (nepripojený) renča1

:-D
heja3
Podiel sa má vyplatiť v peniazoch - na to DPH? a on to zdaní ako ? Zo Združenia alebo ako FO? Ako to bude u druhého?
Neviem či sa v tom vyznáte, ale pýtajte sa. Sú rodina medzi sebou sú dohodnutí, ale účtovne ako?
vyplatený podiel nemá vplyv na dph. Pri rozpustení si mali rozdliť príjmy,výdavky, pohľad.,závazky podľa dohodnutého podielu. Účast.v združení,ktorý viedol účtov. si cez ID vyradí podielovo príjmy,výdavky, a odúčtuje ich u seba a následne druhý účast.združenia si priúčtuje príjmy,výdavky. Rozdelené príjmy,výdavky si zdaní sám u seba pri podaní daň.priznania. Zatiaľ toľko....
0 0
serena serena

serena je offline (nepripojený) serena

Dvaja szco -fo uzatvorili zdruzenie. Kazdi ma vlastne auto, co pouziva na podnikanie (na spolocne). Vediem spolocne uct.(tam su zauctovane spolocne prijmi a spol.vydavky) a kazdemu zvlast (tam zauctujem aj odvody, aj nahradu za phm - spotrebaxcenaphmx0,01+6,2, aj cestnu dan ). Dobre to robim?
0 0
renča1 renča1

renča1 je offline (nepripojený) renča1

:-D
serena
Dvaja szco -fo uzatvorili zdruzenie. Kazdi ma vlastne auto, co pouziva na podnikanie (na spolocne). Vediem spolocne uct.(tam su zauctovane spolocne prijmi a spol.vydavky) a kazdemu zvlast (tam zauctujem aj odvody, aj nahradu za phm - spotrebaxcenaphmx0,01+6,2, aj cestnu dan ). Dobre to robim?
Áno pokiaľ autá nie sú zaradené v majetku ,v združení km náhradu, cestnú daň, odvody ale aj poštovné k odvodom si budú uplatňovať každý zvlášť
0 0
heja3 heja3

heja3 je offline (nepripojený) heja3

Tak poďme poporiadku:
Príklad keby k 31.7.2005 bol zostatok: hotovosť: 100,- účet:200,-
Pohľadávky- Fa 80, Leasing 120 z toho 2004 zaplatené 40, DHM k 31.12.2004
360 (to je len príklad ).
Viem že sa to má deliť na 1/2, ale ako konkrétne: 1 účastník 50 hot, 100 účet pohľ 40 jeho vklad do združenia 100 Leasing 60 DHM 180 zráta sa to takže zhruba 410 (50+100+40+100-60-180) a dá sa to ako vyplatenie podielu.
Účt.JÚ - ako Výd.neovplyv.daň. Druhý takisto - a ako je to potom s vlastníctvom majetku DHM keď mali zo združenia k nemu 1/2 vlastníctvo?
0 0
renča1 renča1

renča1 je offline (nepripojený) renča1

:-D
heja3
Tak poďme poporiadku:
Príklad keby k 31.7.2005 bol zostatok: hotovosť: 100,- účet:200,-
Pohľadávky- Fa 80, Leasing 120 z toho 2004 zaplatené 40, DHM k 31.12.2004
360 (to je len príklad ).
Viem že sa to má deliť na 1/2, ale ako konkrétne: 1 účastník 50 hot, 100 účet pohľ 40 jeho vklad do združenia 100 Leasing 60 DHM 180 zráta sa to takže zhruba 410 (50+100+40+100-60-180) a dá sa to ako vyplatenie podielu.
Účt.JÚ - ako Výd.neovplyv.daň. Druhý takisto - a ako je to potom s vlastníctvom majetku DHM keď mali zo združenia k nemu 1/2 vlastníctvo?
ak si delia pomerom 50:50, teda na polovičku, tak delenie bude nasledovné:
1 účast.združenia si odúčtuje z účtov.
- výdaj v hotovosti 50 000,00
- výdaj z účtu 100 000,00
- zdan.príjmy tiež na polovičku, preúčt. sa to cez ID
- zdan.výdavky tiež na polovičku, preúčt.sa to cez ID
2 účast.ktorý vystúpil z druženia
- príjem v hotov. 50 000,00
- príjem na účet 100 000,00 alebo cez pokladňu
- zdan.príjmy si zahrnie do základu dane podľa členenia cez ID 50%
- zdan.výdavky si zahrnie do základu dane podľa členenia cez ID 50%

pohľadávky a závazky si budú deliť na základe dohody, ak sa nedohodnú budú si ich deliť podľa svojich podielov. Nadobud.majetok v združení sa vysporiada tak,že bud jednému zostane majetok a druhému sa vyplatí finančný podiel z tohto majetku. Ak predajú majetok peniaze z predaja si delia na polovičku, alebo tak ako sú v zmluve dohodnutý. Prečo sa baví k 1.7.2004 , prečo tento rok? Ak nastalo rozpustenie združenia už v roku 2004 tak v tomto roku sa mali účtovne vysporiadať a tak isto aj zdaniť každý zvlášť svoje príjmy.
Naposledy upravil renča1 : 17.02.06 at 11:13
0 0
heja3 heja3

heja3 je offline (nepripojený) heja3

Nie k 1.7.2004 ale k 31.7.2005 končilo združenie. Teda musí sa to vysporiadať za rok 2005 V DP.
Majetok si nechal 2 aj s ním podniká ako vyplatí 1 podiel? Sú to autá.
napr. auto 100 vyplatí mu 50 a hotovo - v dohode to spíšu a DHM je 2? Môže takto odkúpiť pohľadávky aj záväzky - niekde som to čítala. Proste, aby ten 1 už z podnikania nič nemal - okrem vyplateného podielu.
A čo odpisy keď je to počas roku? Bude sa vôbec odpisovať v roku 2005?
Mám z toho guláš.
Naposledy upravil heja3 : 20.02.06 at 07:13
0 0
heja3 heja3

heja3 je offline (nepripojený) heja3

Prosím poraďte mi, ako je to s vyplatením podielov pri rozpustení združenia a ako s odpismi, keď je rozpustené počas roka.


Keď prosíš o radu, skús poradu.
0 0
renča1 renča1

renča1 je offline (nepripojený) renča1

:-D
Zatiaľ k odpisom, auto na leasing je napísaný na koho na prvého alebo druhého? Ak je napísaný na toho čo vystupuje , mal sa na leas.zmluve prepísať auto na toho čo zostáva. Odpis má nárok aj vystupujúci, pokiaľ je auto prenajaté formou fin.prenájmu, ponechá sa mesač.odpis za prísluš. počet mesiacov v základe dane. Viď § 26 ods.8
0 0
heja3 heja3

heja3 je offline (nepripojený) heja3

1) Ďakujem Renča1, jedna vec je vybavená. Auto na leasing je napísané na toho, čo pokračuje.On vedie aj JÚ, na neho sú všetky zmluvy.A čo ostatné?Ostatné boli nakúpené v hotovosti.Ako tie? Napíše sa dohoda, že 1/2 podielu z nich odkupuje ten čo pokračuje a môže si potom uplatniť daňový odpis, keď podnikal aj k 31.12.2005 s týmto majetkom?

2) Predtým si mi písala, že vyplatený podiel neovplyvňuje DPH - ako je to, keď mu bude vyplatené za DHM - nákl. automobil, kde si odpočítali daň v združení - nie je to ako predaj druhému v združení? Že by to bola 1/2 a na to DPH? Lebo on bol platca DPH k 31.07.2005. Asi to motám, ale chcem to mať dobre.
On bude mať ale zdaniteľný príjem (okrem príjmov zo združenia) aj za predaj podielu na majetku. Veď na polovicu bol aj jeho. Tak ako je to?
0 0
renča1 renča1

renča1 je offline (nepripojený) renča1

:-D
heja3
1) A čo ostatné?Ostatné boli nakúpené v hotovosti.Ako tie? Napíše sa dohoda, že 1/2 podielu z nich odkupuje ten čo pokračuje a môže si potom uplatniť daňový odpis, keď podnikal aj k 31.12.2005 s týmto majetkom?

Ak sú autá nakúpené v hotovosti, tak vystupujúci účastník nemá nárok na odpis,lebo nebude ho mať v majetku daňovníka k 31.12. príslušného zdaň.obdobia, ak sa hmot.majetok kedykoľvek v priebehu zdaň.obdobia vyradí z používania akýmkoľvek spôsobom, daňovník nemá právo na uplatnenie žiadneho odpisu vid § 22 ods.12 zákon o dani z príjmu.Výnimka je hmot.majetok prenajatý formou fin.prenájmu...


2) Predtým si mi písala, že vyplatený podiel neovplyvňuje DPH - ako je to, keď mu bude vyplatené za DHM - nákl. automobil, kde si odpočítali daň v združení - nie je to ako predaj druhému v združení? Že by to bola 1/2 a na to DPH? Lebo on bol platca DPH k 31.07.2005. Asi to motám, ale chcem to mať dobre.
On bude mať ale zdaniteľný príjem (okrem príjmov zo združenia) aj za predaj podielu na majetku. Veď na polovicu bol aj jeho. Tak ako je to?

K tejto veci sa budem vyjadrovať postupne... momentálne nemôžem a je to na dlho.
Odpoved vyznačená červenou.
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať