Zavrieť

Porady

vklad spoločníka (auto) a ukončenie používania

Dobrý večer, prosila by som o radu: Spoločník vložil v roku 2010 nepenažným vkladom do spoločnosti automobil v reprod.cene 5900 eur. Auto bolo prepísané na s.r.o. a následne som ho zaradila do používania a odpisovala. V roku 2011 začalo byť kazové a nepojazdné. Spoločník sa rozhodol auto odhlásiť z používania na DU. Predať sa nedá, kedže je nepojazdné. Môže si spoločník znovu "vziať" ten nepenažný vklad späť? čo s odpismi. Ako to zaúčtovať. Ďakujem za pomoc a každú radu
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    a_je_to je offline (nepripojený) a_je_to

    a_je_to
    Prípad treba najprv vecne posúdiť podľa § 59, ods. 3, obch.zákonníka. Ak bol dodržaný, tak auto ako vecný vklad treba považovať za dobromyseľne splatený. Nevzniká povinnosť vrátenia nepeňažného vkladu a jeho nahradenia peniazmi. Ak bolo auto v roku 2010 aj 2011 používané v činnosti, tak uplatnené odpisy sú oprávnené, zostávajú. Ostatné je iba vec predaja auta a jeho vyradenia z účtovníctva. Najprv treba odúčtovať zostatkovú cenu 541/082 a následne auto vyradiť 082/022. Z 541 ide do daňových výdavkov iba suma = 641 z predaja auta, teda tých 1000 Eur /bez DPH/, ostatná časť 541 bude nedaňový náklad, pripočítateľná položka.

    Renikee je offline (nepripojený) Renikee

    Renikee
    tak, že práve som sa dozvedela, že ho spoločník predal, za nejakých 1000 eur. Tak to normálne zaúčtujem, na základe kúpno-predajnej zmluvy. a ako s odpismi? poradí mi niekto?

    Renikee je offline (nepripojený) Renikee

    Renikee
    skúste mi niekto pomôcť. Predal ho veľmi pod cenu a neviem ako to správne zaúčtovať, už aj tým že je to vklad spoločníka

    vklad spoločníka (auto) a ukončenie používania

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.