Zavrieť

Porady

účtovanie faktúr prelom rokov

prosím Vás ako mám zaúčtovať faktúru t-mobil

dátum vyhotovenia 03.01.2012
dátum dodania 31.12.2011

100e + 20edph ?

mám to zaúčtovať do roku 2012 a v roku 2011 cez účet 326? a čo dph?

Ďakujem
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    tweedle je offline (nepripojený) tweedle

    tweedle
    dátum dodania je 31.12.2011 takže zaúčtovať do roku 2011.
    100e 518/321 + 20 e 343/321

    jacekova je offline (nepripojený) jacekova

    účtovník telom i dušou jacekova
    tinkas Pozri príspevok
    a nebude problem ze dátum vyhotovenia je v roku 2012?
    dátum dodania je podstatný. 31.12. treba narokovat DPH aj dat fa do uctovnictva

    Adiks je offline (nepripojený) Adiks

    účtovník Adiks
    Nebude žiadny problém, veď veľa faktúr s dátumom dodania 31.12. má dátum vyhotovenia v ďalšom účt.období.

    jacekova je offline (nepripojený) jacekova

    účtovník telom i dušou jacekova
    ak ide o fakturu na prelome rokov, tak MUSIS narokovat DPH max. v decembri

    §51 Zákona o DPH

    (2) Platiteľ vykoná odpočítanie dane podľa § 49 ods. 2 písm. a), c) alebo písm. d) najskôr v zdaňovacom období, v ktorom právo na odpočítanie dane vzniklo, a najneskôr v poslednom zdaňovacom období kalendárneho roka, v ktorom právo na odpočítanie dane vzniklo, ak do uplynutia lehoty na podanie daňového priznania za zdaňovacie obdobie, v ktorom uplatňuje právo na odpočítanie dane, má doklad podľa odseku 1 písm. a), c) alebo písm. d). Ak platiteľ nemá doklad podľa odseku 1 písm. a), c) alebo písm. d) do uplynutia lehoty na podanie daňového priznania za posledné zdaňovacie obdobie kalendárneho roka, v ktorom právo na odpočítanie dane vzniklo, vykoná odpočítanie dane v tom zdaňovacom období, v ktorom dostane doklad podľa odseku 1 písm. a), c) alebo písm. d). Platiteľ vykoná odpočítanie dane podľa § 49 ods. 2 písm. b) najskôr v zdaňovacom období, v ktorom právo na odpočítanie dane vzniklo, a najneskôr v poslednom zdaňovacom období kalendárneho roka, v ktorom právo na odpočítanie dane vzniklo.

    Adiks je offline (nepripojený) Adiks

    účtovník Adiks
    Tweedle, nie som s tebou v rozpore, v príspevku 5 som povedal, že bez ohľadu na dátum vyhotovenia faktúry, pre zaúčtovanie je rozhodujúci dátum dodania. Ale na upresnenie treba ešte povedať, že dátum dodania je pojem zo zákona o DPH, ak hovoríme o účtovaní, namiesto pojmu dátum dodania by sme mali hovoriť o pojme dátum uskutočnenia účtovného prípadu.
    ucetni_fantozzi
    DPH treba uplatnit este v roku 2011 tak, ako uz pisu kolegovia. co sa tyka uctovania, treba sa pozriet na detailny rozpis poloziek - pri telekomunikacnych fakturach moze byt cast poplatkov platena dopredu a cast vyuctovana dozadu - tie patriace do roku 2011 uctovat cez 326 ostatne budu nakladom roku 2012...

    AnnaK je offline (nepripojený) AnnaK

    AnnaK
    tweedle Pozri príspevok
    dátum dodania je 31.12.2011 takže zaúčtovať do roku 2011.
    100e 518/321 + 20 e 343/321
    Tu treba rozlíšiť 100 e na náklady roka 2011, vtedy účet 518/321 a náklady roka 2012 vtedy 381/321.

    Kristina27 je offline (nepripojený) Kristina27

    Kristina27
    áno, zaúčtovať 31.12.2011. Pozri si za aké obdobie je to vyúčtovanie, ak je december 2011, tak účet 518, ak je aj január 2012, treba si to prepočítať a účtovať na 381 - NBO. T-Mobile má väčšinou obdobie vyúčtovania spätne a Orange a T-COM dopredu.

    seda je offline (nepripojený) seda

    seda
    tinkas Pozri príspevok
    prosím Vás ako mám zaúčtovať faktúru t-mobil

    dátum vyhotovenia 03.01.2012
    dátum dodania 31.12.2011

    100e + 20edph ?

    mám to zaúčtovať do roku 2012 a v roku 2011 cez účet 326? a čo dph?

    Ďakujem
    Ja to robím takto: Ak DF za rok 2011 dôjde v r.2012 a je to náklad roku 2011, ja DF účtujem v roku, v ktorom došla. Predpis MD: 326 ND tel.+DPH 120 a D: 321 120 Eur, následne v roku 2011 vytvorím Interný doklad MD: 518 Tel. 100 + 343 DPH 20 Eur a na stranu Dal 326 120 Eur. Nie je to správny postup? Ďakujem.

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.