Zavrieť

Porady

Odpisovaný majetok

Dobrý deň, opäť sa obraciam o radu k Vám poraďáci. Chcem Vás poprosiť o radu v oblasti odpisovaného majetku. Podnikateľ , FO má v majetku firmy budovu. V r. 2011 sa rozhodol
nainštalovať kamerový systém. Spolu náklady vyšli 1036,12€, je to menej ako 1700,-€, ale podnikateľ chce kamerový systém aj napriek tomu zaradiť do odpisovaného majetku – to si myslím, že môže?!
Otázka pre mňa znie, či ho môže odpisovať ako samostatno technologické zariadenie, i keď je pevne namontované so stavbou?
  1. či sa má ako súčasť stavby odpisovať spolu so stavbou v rovnakej odpisovej skupine? Pretože §26 ods.2 v poslednej vete odvoláva na uplatnenie postupu podľa §22 ods.15..... s výnimkou oddeliteľných súčastí budov a stavieb, ktoré sú zaradené v prílohe č. 1 zákona o dani z príjmov. V prílohe sú v položke KP 3-33 „Jednotlivé oddeliteľné súčastí .....atď., konkrétne uvedené len klimatizačné zariadenia, osobné a nákladné výťahy a eskalátory...
  2. Na druhej strane sú v pokyne MFSR k uplatňovaniu § 26 ods. 2 a § 33 zákona č. 286/1992 ZB. o daniach z príjmov v znení neskorších prepisov (dúfam, že už nie je neplatný tento pokyn )v bode 2.uvedené, citujem : Ďalej uvádzame príklady výrobných zariadení, ktoré sú samostatnými technologickými zariadeniami a v zmysle § 26 ods.2 zákona č. 286/1992 ZB. o daniach z príjmov aj samostatnými hnuteľnými vecami (resp. súbormi hnuteľných vecí ) odpisovanými oddelene od stavieb podľa §31 resp. §32 cit. Zákona, a to i napriek ich pevnému spojeniu zo stavbou“ a v podbode 2.5 sú špecifikované : Spoje , telekomunikácie a rádiokomunikácie (samotné zariadenia na prenos informácií pripojené na rozvodné siete, audiovizuálne zariadenia, telef. ústredne...atď) – nemohol by uvedený kamerový systém zaradený ako audiovizálne zariadenie??? A potom by som ho mohla zaradiť samostatne pod položku 26.3 –komunikačné zariadenia a odpisovať v 1. odpisovej skupine??
Som zmätená, prosím Vás poradťe mi čo najkôr. Vopred ďakujem.
Naposledy upravil Dav : 09.01.12 at 06:22
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    jiva je offline (nepripojený) jiva

    jiva
    Prosím Vás poradte mi. Moc ďakujem. Hlavne či to mám zaradiť spolu s budovou, alebo kamer. systém môžem odpisovať zvlášť?

    jiva je offline (nepripojený) jiva

    jiva
    A ešte sa opýtam, keďže kamerový systém nemá hodnotu vyššiu ako 1700,-€, môžem sa rozhodnúť a zaradiť to ako súbor v drobnom hmotnom majetku? NIč s tým nepokazím? Ale počas roka sa aj relizovala vonkajšia fasáda budovy (konkrétne sa stihlo dať obloženie-fasáda sa bude realizovať až na jar r.2012)Tieto náklady zaúčtujem v r. 2011 ako nedaňový výdaj a až keď sa fasáda dorobí, tento rok (2012), ich pripočítam k ZC budovy a budem spoločne odpisovať?
    Mohla by som poprosiť trošku vysvetliť prečo kamerový systém nemôžem ako súbor odpispvať zvlásť v 1. odp. skupine pod položkou 26.3 - komunikačné zariadenia? Moc ďakujem.

    Nana22 je offline (nepripojený) Nana22

    Nana22
    Ja odpisujem kamerový systém samostatne. Je možné ho odmontovať a kedykoľvek presunúť niekde inde. Neznamená to, že pri každom KS by som postupovala ako v tomto prípade.

    Katarina je offline (nepripojený) Katarina

    Katarina
    jiva Pozri príspevok
    Prosím Vás poradte mi. Moc ďakujem. Hlavne či to mám zaradiť spolu s budovou, alebo kamer. systém môžem odpisovať zvlášť?
    Ja odpisujem zvlášť.

    jiva je offline (nepripojený) jiva

    jiva
    Ďakujem , zrovna včera mi to bolo tak podané, že pokiaľ sa dá odmontovať , čiže káble nie sú "zamurované " v stenách budovy (asi takto doslovne), môžem ho odpisovať zvlášť, teda i keď nemá požadovanú sumu 1700.-€. A ešte ak môžem potvrďte mi prosím Vás či som vybrala aj správne zaradenie -1. odp. skupine pod položkou 26.3 - komunikačné zariadenia? Ešte raz moc ďakujem.

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.