Zavrieť

Porady

odpisová skupina

Do ktorej odpis. skupiny zaradiť okna a dvere, ktoré boli vymenené na prenajatých priestoroch?
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Tweety je offline (nepripojený) Tweety

    Tweety
    Kvietok1976
    Do ktorej odpis. skupiny zaradiť okna a dvere, ktoré boli vymenené na prenajatých priestoroch?
    AK máš súhlas od prenajímateľa, tak to odpisuješ ako iný majetok.

    Lenuška je offline (nepripojený) Lenuška

    Lenuška
    Ja si myslím, ak boli vymenené, že je to oprava. Prečo do odpisovej skupiny - to nie je technické zhodnotenie.

    Tweety je offline (nepripojený) Tweety

    Tweety
    Kvietok1976
    súhlas mám len neviem do ktoej odpisovej skupiny to zaradiť
    No jasné, nedávali sa úplne nové, len sa staré vymenili. Teda oprava.Ale ak ste sa rozhodli to odpisovať, tak môžete.

    andrej_rv je offline (nepripojený) andrej_rv

    andrej_rv
    Kvietok1976
    takže to môžem rovno fuknuť naraz do nakladov?
    Neviem, či tu nebude trošku problém. Ak aj má nájomca zmluvu s prenajímateľom, že bežné opravy a údržbu hradí nájomca, výmenu okien veľmi za bežnú údržbu (podľa mňa) považovať nemožno. Dať to do daňových nákladov nájomcu sa mi to preto zdá byť dosť rizikové. A pre prenajímateľa by to mal byť nepeňažný príjem.
    Podľa mňa by to mal nájomca vyfakturovať prenajímateľovi, u ktorého to bude bez diskusie daňový výdavok, a uvedenú sumu faktúry by prenajímateľ mohol započítať s nájomným.

    Kvietok1976 je offline (nepripojený) Kvietok1976

    Kvietok1976
    v zmluve je uvedené že všetky naklady na úpravu znáša najomca.... prenajimateľ je bytový podnik on s tým nebude súhlasiť aby si to dal do svojich nakladov

    Tweety je offline (nepripojený) Tweety

    Tweety
    andrej_rv
    Neviem, či tu nebude trošku problém. Ak aj má nájomca zmluvu s prenajímateľom, že bežné opravy a údržbu hradí nájomca, výmenu okien veľmi za bežnú údržbu (podľa mňa) považovať nemožno. Dať to do daňových nákladov nájomcu sa mi to preto zdá byť dosť rizikové. A pre prenajímateľa by to mal byť nepeňažný príjem.
    Podľa mňa by to mal nájomca vyfakturovať prenajímateľovi, u ktorého to bude bez diskusie daňový výdavok, a uvedenú sumu faktúry by prenajímateľ mohol započítať s nájomným.
    Mala som podobný problém asi v októbri min.roku, dali sme si klímu do prenatých priestorov,konzultovala som s metodičkou na DR a tá mi povedala, že ak splňa hodnotu na odpisovanie,- tak odpisovať ako iný majetok, ak nie tak náklady. Samo, že musí byť súhlas prenajímateľa.

    andrej_rv je offline (nepripojený) andrej_rv

    andrej_rv
    Kvietok1976
    v zmluve je uvedené že všetky naklady na úpravu znáša najomca.... prenajimateľ je bytový podnik on s tým nebude súhlasiť aby si to dal do svojich nakladov
    Treba zvážiť (podľa mňa dosť veľké) riziko. Ak sa v zmluve hovorí o nákladoch na úpravu (nie opravu) priestorov a prenajímateľ s kompenzáciou nebude súhlasiť, tak potom to fakt radšej dať do technického zhodnotenia. Ale nielen dvere a okná, ale všetky náklady súvisiace s ich osadením a výmenou. TZ prenajatého majetku sa odpisuje v rovnakej skupine ako budova (§ 24 ods. 2 ZDP) - 4. skupina - 20 rokov...
    Naposledy upravil andrej_rv : 29.01.06 at 19:02

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.