Zavrieť

Porady

Ukoncenie zivnosti v roku 2011 a pausalne vydavky

Dobry den,

prosim o radu. FO ukoncila podnikanie 4.4.2011. Za tento rok mala iba jeden prijem, za neuhradenu pohladavku z roku 2011, tato bola zaplatena 31.3.2011. Okrem toho jej ostala este jedna neuhradena pohladavka. V roku 2010 viedla JU.

Ak to spravne chapem, tak si moze za rok 2011 uplatnit 40% pausalne vydavky na tu fakturu, ktora bola 31.3.2011 uhradena. Neviem ale co urobit s tou pohladavkou, ktora ostala z roku 2010 neuhradena aj po tomto termine. Tiez co urobit s vydavkami na poistne, ktore boli zaplatene 8.4.2011, t.j. v case, ked uz zivnost bola ukoncena.

Zmena 6.1.2012 18:12 (opravene datumy)
Naposledy upravil majovrabel : 06.01.12 at 16:14
Usporiadat
jacekova jacekova

jacekova je offline (nepripojený) jacekova

účtovník telom i dušou
Za rok 2011 moze urobit pausal. Zrataju sa vsetky prijate platby v roku 2011 (aj ak sa za rok 2010 uhradila fa v r.2011). Uplatnia sa pausalne vydavky plus odvody do zp a sp (len uhradene v r.2011). Uplatni sa nezd.ciastka a zdani sa 19%.

Vsetko co bolo prijate a zaplatene v r.2012, sa poriesi v DP za r.2012.
0 0
Mila123 Mila123

Mila123 je offline (nepripojený) Mila123

jacekova Pozri príspevok
Za rok 2011 moze urobit pausal. Zrataju sa vsetky prijate platby v roku 2011 (aj ak sa za rok 2010 uhradila fa v r.2011). Uplatnia sa pausalne vydavky plus odvody do zp a sp (len uhradene v r.2011). Uplatni sa nezd.ciastka a zdani sa 19%.

Vsetko co bolo prijate a zaplatene v r.2012, sa poriesi v DP za r.2012.
Jacekova,Tvoje tvrdenie má oporu v ZDP????

Majko, použi § 17, ods. 8 ZDP.....

a určite nemáš prečo dávať DP za rok 2012 (z dôvodu, že ti skončila živnosť, to určite nie)
pravdepodobne máš preklep roka v zadaní.....
0 0
jacekova jacekova

jacekova je offline (nepripojený) jacekova

účtovník telom i dušou
Mila123 Pozri príspevok
Jacekova,Tvoje tvrdenie má oporu v ZDP????

Majko, použi § 17, ods. 8 ZDP.....

a určite nemáš prečo dávať DP za rok 2012 (z dôvodu, že ti skončila živnosť, to určite nie)
pravdepodobne máš preklep roka v zadaní.....
Vysvetli konkretne.
0 0
jacekova jacekova

jacekova je offline (nepripojený) jacekova

účtovník telom i dušou
majovrabel Pozri príspevok
Dobry den,

prosim o radu. FO ukoncila podnikanie 4.4.2012. Za tento rok mala iba jeden prijem, za neuhradenu pohladavku z roku 2011, tato bola zaplatena 31.3.2011. Okrem toho jej ostala este jedna neuhradena pohladavka. V roku 2010 viedla JU.

Ak to spravne chapem, tak si moze za rok 2011 uplatnit 40% pausalne vydavky na tu fakturu, ktora bola 31.3.2011 uhradena. Neviem ale co urobit s tou pohladavkou, ktora ostala z roku 2010 neuhradena aj po tomto termine. Tiez co urobit s vydavkami na poistne, ktore boli zaplatene 8.4.2012, t.j. v case, ked uz zivnost bola ukoncena.
Moja odpoved sedi konkretne na tento pripad. Neskumala som ci tam ma preklep v rokoch alebo nie
0 0
Mila123 Mila123

Mila123 je offline (nepripojený) Mila123

Prikladám § 17 ods. 8, pís. a zákona o dani z príjmov.....
(8) Základ dane v zdaňovacom období, v ktorom dochádza k zrušeniu daňovníka s likvidáciou (§ 41 ods. 3) alebo v ktorom bol na daňovníka vyhlásený konkurz (§ 41 ods. 5), alebo v ktorom dochádza k skončeniu podnikania daňovníka (§ 6) alebo k skončeniu inej samostatnej zárobkovej činnosti, alebo prenájmu (§ 6), upraví daňovník, ktorý


a) účtuje v sústave jednoduchého účtovníctva alebo ktorý vedie evidenciu podľa § 6 ods. 11 alebo 14, o cenu nespotrebovaných zásob, zostatky vytvorených rezerv podľa § 20 ods. 9 písm. b), d) a e) a opravných položiek k nadobudnutému majetku, výšku záväzkov, ktorých úhrada sa považuje za daňový výdavok podľa § 19, a výšku pohľadávok, ktorých inkaso sa považuje za zdaniteľný príjem, okrem pohľadávok uvedených v § 19 ods. 2 písm. h) prvom až piatom bode a písm. i) a o pomernú výšku nájomného, ktorá pripadá na príslušné zdaňovacie obdobie alebo jeho časť; pri ďalšom predaji nespotrebovaných zásob sa zahrnie do základu dane iba rozdiel, o ktorý prevyšuje cena, za ktorú boli nespotrebované zásoby predané, cenu nespotrebovaných zásob už zahrnutých do základu dane,
1 0
Mila123 Mila123

Mila123 je offline (nepripojený) Mila123

jacekova Pozri príspevok
Moja odpoved sedi konkretne na tento pripad. Neskumala som ci tam ma preklep v rokoch alebo nie
o preklep tu nejde......brala som do úvahy , že je to rok 2011
0 0
jacekova jacekova

jacekova je offline (nepripojený) jacekova

účtovník telom i dušou
Mila123 Pozri príspevok
Prikladám § 17 ods. 8, pís. a zákona o dani z príjmov.....
(8) Základ dane v zdaňovacom období, v ktorom dochádza k zrušeniu daňovníka s likvidáciou (§ 41 ods. 3) alebo v ktorom bol na daňovníka vyhlásený konkurz (§ 41 ods. 5), alebo v ktorom dochádza k skončeniu podnikania daňovníka (§ 6) alebo k skončeniu inej samostatnej zárobkovej činnosti, alebo prenájmu (§ 6), upraví daňovník, ktorý


a) účtuje v sústave jednoduchého účtovníctva alebo ktorý vedie evidenciu podľa § 6 ods. 11 alebo 14, o cenu nespotrebovaných zásob, zostatky vytvorených rezerv podľa § 20 ods. 9 písm. b), d) a e) a opravných položiek k nadobudnutému majetku, výšku záväzkov, ktorých úhrada sa považuje za daňový výdavok podľa § 19, a výšku pohľadávok, ktorých inkaso sa považuje za zdaniteľný príjem, okrem pohľadávok uvedených v § 19 ods. 2 písm. h) prvom až piatom bode a písm. i) a o pomernú výšku nájomného, ktorá pripadá na príslušné zdaňovacie obdobie alebo jeho časť; pri ďalšom predaji nespotrebovaných zásob sa zahrnie do základu dane iba rozdiel, o ktorý prevyšuje cena, za ktorú boli nespotrebované zásoby predané, cenu nespotrebovaných zásob už zahrnutých do základu dane,
A co bolo konkretne zle na mojej odpovedi? V r.2011 by uplatnil pausal a v r.2012 ked zrusi zivnost, upravi zaklad dane dla par.17
0 0
Mila123 Mila123

Mila123 je offline (nepripojený) Mila123

prosim o radu. FO ukoncila podnikanie 4.4.2012. ...toto má v zadaní a obe sme sa dohodli, že tam určite má preklep v roku.....
živnosť bola ukončená 4 4 2011.....tak prečo má zdaňovať v roku 2012?????
0 0
Zita5 Zita5

Zita5 je offline (nepripojený) Zita5

Nech robíme čokoľvek, má nám záležať na tom, čo robíme, nie na tom, či nás niekto vidí. Cicero ...viac
Baby nedoťahujte sa , ja som toho názoru , ak niekto chce riadnu odpoveď, musí dať do súladu dátum ukončenia.Ja si tiež myslím, že správne malo byť 4.4.2011 ....ale nikdy nevieš , ako to básnik myslel.Tak počkajte na rozuzlenie
2 0
jacekova jacekova

jacekova je offline (nepripojený) jacekova

účtovník telom i dušou
Mila123 Pozri príspevok
prosim o radu. FO ukoncila podnikanie 4.4.2012. ...toto má v zadaní a obe sme sa dohodli, že tam určite má preklep v roku.....
živnosť bola ukončená 4 4 2011.....tak prečo má zdaňovať v roku 2012?????
Ale moja odpoved je zodpovedana tak,ze zivnost konci 4.4.2012. Ja nie som telepat aby som vedela ci to je preklep. Ved kludne sa uz teraz da nahlasit,ze zivnost skonci 4.4.2012....
Ked je zla otazka,nemoze byt dobra odpoved,lebo kazdy si to inak vysvetli.... tak to bolo aj v tomto pripade....
Kazda sme to myslela dobre ale ja som myslela,ze zivnost konci 2012 (ako bolo v zadani) a ty ze v 2011...
0 0
Mila123 Mila123

Mila123 je offline (nepripojený) Mila123

no koment
0 0
majovrabel majovrabel

majovrabel je offline (nepripojený) majovrabel

Dakujem za odpovede, ospravedlnujem sa, naozaj tam boli uvedene zle datumy opravil som ich v zadani su teraz spravne. Takze ako to treba urobit?
0 0
majovrabel majovrabel

majovrabel je offline (nepripojený) majovrabel

Takze predpokladam, ze toto je ta odpoved ku mojej situacii... Cize §17, ods 8 c) by mala byt tato situacia... Cize Uhradeny prijem navysim o pohladavku a z celej sumy mozem odpocitat 40% ako naklady, ale uz nemozem odpocitat poistne ktore bolo zaplatene 4 dni po ukonceni zivnosti, spravne?

Mila123 Pozri príspevok
Jacekova,Tvoje tvrdenie má oporu v ZDP????

Majko, použi § 17, ods. 8 ZDP.....

a určite nemáš prečo dávať DP za rok 2012 (z dôvodu, že ti skončila živnosť, to určite nie)
pravdepodobne máš preklep roka v zadaní.....
0 0
Zita5 Zita5

Zita5 je offline (nepripojený) Zita5

Nech robíme čokoľvek, má nám záležať na tom, čo robíme, nie na tom, či nás niekto vidí. Cicero ...viac
Mila123 Pozri príspevok
Prikladám § 17 ods. 8, pís. a zákona o dani z príjmov.....
(8) Základ dane v zdaňovacom období, v ktorom dochádza k zrušeniu daňovníka s likvidáciou (§ 41 ods. 3) alebo v ktorom bol na daňovníka vyhlásený konkurz (§ 41 ods. 5), alebo v ktorom dochádza k skončeniu podnikania daňovníka (§ 6) alebo k skončeniu inej samostatnej zárobkovej činnosti, alebo prenájmu (§ 6), upraví daňovník, ktorý


a) účtuje v sústave jednoduchého účtovníctva alebo ktorý vedie evidenciu podľa § 6 ods. 11 alebo 14, o cenu nespotrebovaných zásob, zostatky vytvorených rezerv podľa § 20 ods. 9 písm. b), d) a e) a opravných položiek k nadobudnutému majetku, výšku záväzkov, ktorých úhrada sa považuje za daňový výdavok podľa § 19, a výšku pohľadávok, ktorých inkaso sa považuje za zdaniteľný príjem, okrem pohľadávok uvedených v § 19 ods. 2 písm. h) prvom až piatom bode a písm. i) a o pomernú výšku nájomného, ktorá pripadá na príslušné zdaňovacie obdobie alebo jeho časť; pri ďalšom predaji nespotrebovaných zásob sa zahrnie do základu dane iba rozdiel, o ktorý prevyšuje cena, za ktorú boli nespotrebované zásoby predané, cenu nespotrebovaných zásob už zahrnutých do základu dane,
Milka dala som síce užitočné pod tento príspevok , ale pri paušálnych výdavkoch platí odst.c)

(8) Základ dane v zdaňovacom období, v ktorom dochádza k zrušeniu daňovníka s likvidáciou (§ 41 ods. 3) alebo v ktorom bol na daňovníka vyhlásený konkurz (§ 41 ods. 5), alebo v ktorom dochádza k skončeniu podnikania daňovníka (§ 6) alebo k skončeniu inej samostatnej zárobkovej činnosti, alebo prenájmu (§ 6), upraví daňovník, ktorý

c) uplatňuje výdavky podľa § 6 ods. 10, o cenu nespotrebovaných zásob a o výšku pohľadávok s výnimkou pohľadávok uvedených v § 19 ods. 2 písm. h) a i).


P.S.Teraz neviem komu si prikladala citáciu zákona , či zadávateľovi, alebo jacekova
0 0
Mila123 Mila123

Mila123 je offline (nepripojený) Mila123

aj poistné môžeš odpočítať všetko aj nezaplatené......

rok 2010 boli tiež paušálne výdavky? ak áno, správne si to pochopil.......
0 0
majovrabel majovrabel

majovrabel je offline (nepripojený) majovrabel

V roku 2010 bolo JU... Meni sa nieco na situacii? A este ma zaujima, ze na zaklade coho mozem to neskor zaplatene poistne odpocitat :-)
0 0
majovrabel majovrabel

majovrabel je offline (nepripojený) majovrabel

Ono to bolo prave kvoli tomu ukoncovane az v roku 2011, ze tam z roku 2010 bola dost velka pohladavka, ktoru dana FO nechcela v tom roku zdanovat, kedze peniaze za to nedostala, ale kedze pohladavka sa uz v roku 2011 zaplatila, tak to mohla ukoncit. Realne firma uz v roku 2011 nic nerobila, len prisla zaplatena jedna pohladavka + tam ostala este jedna mensia nezaplatena...
0 0
majovrabel majovrabel

majovrabel je offline (nepripojený) majovrabel

Tak meni to, ze v r. 2010 viedla JU situaciu?
0 0
jacekova jacekova

jacekova je offline (nepripojený) jacekova

účtovník telom i dušou
takže keď už máme všetci jasno, vraciam sa k tejto téme....

tá veľká fa z roku 2010, ktorá bola uhradená v r.2011 ide klasicky do príjmov.
tá malá neuhradená fa z roku 2010 sa musí tiež dať do príjmov a zdaniť, keďže sa v tomto roku zrušila živnosť.
(o tom hovorí ten §17, ods.8, že treba upraviť základ dane o výšku neuhradených pohľadávok)
k týmto dvom fakturam si môžeš uplatniť 40% paušálne výdavky a pripočítať k nim uhradené odvody (aj tie z 8.4.2011 nakoľko sa týkajú ešte marca, kedy SZČO existovala).
potom si uplatníš nezdaniteľnú čiastku 3559,30€, vynásobíš 19% a zaplatíš daň....
1 0
majovrabel majovrabel

majovrabel je offline (nepripojený) majovrabel

Dakujem...
0 0
Načítať ďalšie