Zavrieť

Porady

Daň z prenájmu

Chcela by som sa opýtať a poprosiť o radu skúsených.
Idem robiť DP z prenájmu. Na nete som čo to našla, i keď som čakala, že nájdem viac. Mohli by ste mi prosím priložiť zákon (teda okrem ZDP) akým sa mám ešte riadiť. Čo všetko je k tomu potrebné ak prenajímateľ zároveň aj pracuje a bol aj nezamestnaný min.rok a priblížiť výpočet? ďakujem. :-)
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    KatarinaNR je offline (nepripojený) KatarinaNR

    KatarinaNR
    Mila123, ďakujem za reakciu.
    Napr. 01/2011 majiteľ bol nezamestnaný, mesiacov prenajímal mesačne za napr. 150euro, náklady sú napr. 8euro, ešte nejaké údaje?

    Mila123 je offline (nepripojený) Mila123

    Mila123
    náklady môžu byť aj 40%, popr. skutočnými výdavkami (ale to je iba 8 € ), ale ako v roku 2010 prenájom zdaňoval? aký spôsob použil?
    ak paušál. výdavkami, popr. nemal povinnosť....
    tak príjem za prenájom zapíšeš podľa § 6, ods. 3 vo výške 150 x 8 a z tejto sumy môžeš odpočítať 500 € oslobodenú sumu (paragraf 9 ods. 1 ZDP)
    a výdavky si vynásob , ale ak budeš dávať 40% musíš ich počítať až po odpočítaní 500 €...

    a ešte tá nehnuteľnosť nie je v BSM?

    KatarinaNR je offline (nepripojený) KatarinaNR

    KatarinaNR
    v BSM nie je, v roku 2010neprenajímal,teraz za rok 2011 ide robiť 1x daň z príjmu, inak je majiteľ zamestnaný na tpp 900euri v hrubom, príjem zo ZČ nemá na to vpylv?

    Mila123 je offline (nepripojený) Mila123

    Mila123
    tak na r. (§ 6 ods. 3) ako príjem bude 8x150=1200-500= 700 € túto sumu tam zapíšeš
    a výdavky budú 280 €...ČZD z § 6 ods. 3 bude 420 €

    a potom ešte vyplníš § 5 (zamestnanie)
    a DP tlačivo ťa nepustí aby si odpočítala NČZD na prenájom.....

    Katarína, od r. 2011 nie je možné odpočítať si z prenájmu (ak nie je na živnosť- on ju nemá ....) nie je možné uplatňovať si NČZD t.j. zaplatí 19% daň zo 420 € = 79.80 € (orientačne)
    ale ak budeš mať údaje, koľko má HM a zaplatené fondy zo zamestnania,zrazenú daň prepočítam ti DP......

    KatarinaNR je offline (nepripojený) KatarinaNR

    KatarinaNR
    ďakujem, ďakujem, Mila, budem robiť bud.týždeň tak sa k tomu ešte možno vrátim, ak by si mala alebo našla o tejto "problematike" nejaký dobrý článok budem rada ak prilepíš.
    a aj Maríne za link v "pomýlenej" téme ďakujem

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.