Zavrieť

Porady

strata záruky?

Som majiteľom automobilu KIA ceed od roku 2009, keď som ho kúpil ako jazdený so 4700 km. Po zakúpení som išiel na záručnú prehliadku /v júni 2009/. Keďže som telesne postihnutý a nemal som najazdených ani 15000 km na ďalšiu záručnú prehliadku som išiel až v januári 2011. V autorizovanom servise mi na automobil nalepili známku o ďalšej kontrole v januári 2012, ktorú som chcel dať aj urobiť.
Servis mi ju však odmietol urobiť s tým, že som stratil 7-ročnú záruku na auto, pretože som neabsolvoval prehliadku v roku 2010.
Má na takéto jednanie právo?
Nezdá sa mi logické, že ak by som s autom rok nejazdil musím ísť na záručnú prehliadku.
Doteraz mám na vozidle najazdených okolo 28000 km čím „nespĺňam“ ani potrebný počet kilometrov pre dvojročnú prevádzku /ktorý je v návode určený na 15000 km ročne/.
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    misoft je offline (nepripojený) misoft

    misoft
    Servis mi ju však odmietol urobiť s tým, že som stratil 7-ročnú záruku na auto, pretože som neabsolvoval prehliadku v roku 2010.
    Pokiaľ je v niektorom doklade deklarovaná 7-ročná záruka bez akýchkoľvek podmienok - servis nemá pravdu - záruka je záruka a prehliadky sú prehliadky - neabsolvovanie prehliadky nedáva dôvod na "zrušenie" záruky (ak je výrobcom stanovená inak - zákonom je stanovená na 24 mesiacov odo dňa kúpy vozidla).
    Doteraz mám na vozidle najazdených okolo 28000 km čím „nespĺňam“ ani potrebný počet kilometrov pre dvojročnú prevádzku /ktorý je v návode určený na 15000 km ročne/.
    Výrobca by takto nikdy neformuloval - 15000 km za rok - zaručene je tam formulácia "po absolvovaní 15000 km, alebo po 2 rokoch".
    Prečítaj poriadne, čo tam píšu.

    avalik je offline (nepripojený) avalik

    avalik
    prestuduj si zarucnu a servisnu knizku - ja mam harmonogram udrzby 15000km/12 mesiacov, 30000km/24mesiacov, ... proste kontrola minimalne raz rocne lebo jedine tak zdokladujem "udrziavanie vozidla" na ucely zaruky

    misoft je offline (nepripojený) misoft

    misoft
    Pre zaujímavosť som si stiahol originál Manual Car KIA Ceed - a nikde sa nepíše, že musíš prejsť za rok presné množstvo kilometrov - všade je po XXX mesiacoch (stanovená horná hranica) , alebo po XXXXXXX km.
    Tým - čo si napísal - by takto výrobca nariaďoval, aby užívateľ striktne prešiel toľko a toľko kilometrov - čo je podľa mňa poriadna 3,14čovina.

    misoft je offline (nepripojený) misoft

    misoft
    to 1Dara:
    harmonogram udrzby 15000km/12 mesiacov, 30000km/24mesiacov
    To je to, o čom píšem: 15000km / (alebo) 12 mesiacov, .....
    Tak je to myslené!
    Teda môže prejsť za 9 mesiacov 15000km - padaj na prehliadku, alebo prejde za 12 mesiacov 9000 km - padaj na prehliadku.

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.