Zavrieť

Porady

Zahranicny nakup-predaj, DPH, samozdanenie

Dobry den,
po precitani diskusii mam este stale nejasnosti ohladom DPH. Povedzme, ze som dobrovolny platca DPH.

1- ked nakupujem z EU, tak mi firma - platca dph - ktora mi preda tovar fakturuje bez DPH. Keby som tento tovar predal na slovensku, tak pouzijem metodu samozdanenia a odvediem dph z predajnej sumy - je mi jedno ci predavam platcovi, alebo neplatcovi dph, v kazdom pripade musim zaplatit DPH. Ale! Co sa stane v tom pripade, ked tento tovar nepredam? Nemusim odvadzat nikde nic?

2- otazka je vlastne pokracovanie prvej. Ked nakupujem z EU produkt, firma je platca dph, posle fakturu bez dph. V tomto pripade by som tento tovar chcel predat do zahranicia(EU) platcovi dph. V takomto pripade ako funguje samozdanenie? Vsak firme musim vystavit fakturu bez dph, je to tak? Tak v tomto pripade vobec nemusim zaplatit dph na slovensku?

3- ked nakupujem z USA. Colny urad mi vymeria CLO a DPH. DPH si mozem narokovat, aby mi vratili? V tom pripade som zase zvedavy:
3.1 - co sa stane, ak si tovar necham a nepredam ho, nemusim zaplatit nikde dph?
3.2 - co sa stane, ak tovar predam do zahranicia (EU) platcovi dph, zase fakturujem bez dph?

4- na slovnsku sa cudzinec musi stat platcom dph ak presiahne ciastku 35000€ dovezeny tovar tym cudzincom. V akom pripade sa musim stat platcom dph, ked dodavam tovar do ceska, madarska a rakuska?

Dakujem.
Naposledy upravil juicefantas : 08.01.12 at 14:34
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Rozalka je offline (nepripojený) Rozalka

    Spoluvlastníčka "Prvého nitrianskeho medveďária" ...viac Rozalka
    1) DPH odvedieš pri predaji; ak tovar nepredáš, DPH odvedieš najneskôr pri ukončení činnosti
    2) ako pri 1)
    3) ako pri 1); pri predaji do zahraničia - bez DPH, ak máš jeho IČ DPH, uvedieš do Súhrnného výkazu, ak nemáš jeho IČ DPH, predaj s daňou
    4) upresni informáciu (podľa mňa sa to týka len dobierky - § 6)

    juicefantas je offline (nepripojený) juicefantas

    juicefantas
    Dakujem!

    Ale este stale nerozumiem akym sposobom odvediem to dph, ked tovar predam do zahranicia (firma z EU - platca dph). Ja vlastne kupim vo vsetkych pripadoch tovar bez dph, aj ked bude z EU, lebo mi bude faktura zahrnat len cenu bez dph, aj v pripade, ked doveziem USA, lebo stat mi vrati DPH. Ale s kadial budem mat peniaze, aby som ja zaplatil z predaja DPH? Vsak do zahranicia som bol povinny predat bez DPH! Tak musim rozmyslat dopredu a zahrnut do ceny bez DPH aj dph, ktore budem musiet zaplatit na slovensku? Cize vlastne budem predavat za cenu s dph, len to nebude na fakture zvlast uvedene, aby som mal cim pokryt vydavky na dph?
    Ano, pri 4. priklade sa to tyka dobierky.
    Naposledy upravil juicefantas : 08.01.12 at 17:01
    Dobrý večer, prosím vás chcem sa len ujistiť, ak nakúpim tovar na slovensku firma s. r. o. a predám ďalej fyzickej osobe do rakúska tak faktúru vystavím s DPH a môžem mu to tam aj doviesť? Vlastne mu to privezie firma od ktorej nakupujem tovar? Môžem to takto urobiť, ide mi len o to či musím byť zaregistrovaná na daňovom úrade "a potom robiť súhrnné výkazy" ale pochopila som že to len vtedy ak vo faktúre nebudem uvádzať DPH? Správne? Ďakujem

    mirhu je offline (nepripojený) mirhu

    Mirka mirhu
    Ako to je, ak neplatca DPH (SR) nakúpil tovar od platcu DPH (Mad) - vie si nejako nárokovať tú DPH z maďarska?

    tictac7 je offline (nepripojený) tictac7

    tictac7
    mirhu Pozri príspevok
    Ako to je, ak neplatca DPH (SR) nakúpil tovar od platcu DPH (Mad) - vie si nejako nárokovať tú DPH z maďarska?
    nie

    Zahranicny nakup-predaj, DPH, samozdanenie

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.