Zavrieť

Porady

Príjem z prenájmu vozidla

Dobrý deň poraďáci,

mám otázku ohľadom príjmov z prenájmu osobného automobilu. Kvoli prehladnosti rozdelím moju otázku na body:

1. osoba-nepodnikateľ prenajíma vlastné vozidlo podnikateľovi výlučne na podnikateľské účely.

2. Je pravda že osoba-nepodnikateľ nemusí priznávať príjem z prenájmu pokiaľ tento príjem neprekročil sumu 5 násobku životného minima ( asi 48 000,- Sk?) ??


Ďakujem za odpoveď
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    renča1 je offline (nepripojený) renča1

    :-D renča1
    odpoviem ti len k bodu 2, ak osoba ktorá má príjem z prenájmu 5 násobok živ.minima t.j. do 22 900,00 - tento príjem je oslob.od dani z príjmu podľa § 9
    k bodu 1) nerozumiem.

    Johanka je offline (nepripojený) Johanka

    Johanka
    Bod 1 je pravdepodobne úvod k bodu 2. Ide o príjem podľa §8 ods.1 písm a/ príležitostný prenájom hnuteľnej veci. S odpoveďou, ktorú uviedla Renča súhlasím. Iba doplním, že ak príjem z prenájmu presiahne 5-násobok životného minima platného k 1.1 zdaňovacieho obdobia , do základu dane sa zahŕňajú iba príjmy prevyšujúce túto sumu.

    tommail je offline (nepripojený) tommail

    tommail
    Prepáčte, asi som vás zmietol tým rozdelením na body 1 a 2. Bod 1 je naozaj uvod k bodu 2. V bode 1 som sa snažil ozrejmit pozadie danej situácie.

    Nie som si však istý, či to možno hodnotit ako príležitostný príjem /ako napísala Johanka/ pretože vozidlo sa prenajíma na 1 rok s pravidelnými mesačnými platbami nájomného.

    Alebo je lepšie zmluvu postavit pre jednorazovú platbu?

    alušik je offline (nepripojený) alušik

    alušik
    Pozerala som teraz zakon a je pravda, ze inak sa pri oslobodenych prijmoch hovori o prenajme nehnutelnosti. Prenajom hnutelneho majetku by mi mohol spadat asi len pod tie prilezitostne prijmy.
    Urcite by som tu zmluvu pisala radsej tak, aby nebola povinnost platit za prenajom mesacne - to by sa potom tazko obhajovalo, ze je to prilezitostne. Skor ta rocna platba.

    tommail je offline (nepripojený) tommail

    tommail
    Ďakujem za vysvetlenie ale ešte by som chcel reagovať na predchádzajúci príspevok od Johanky.

    Pokiaľ príjem za prenájom vozidla bude napr. 23 000 Sk tak to znamená, že v daňovom priznaní priznám len 100 Sk??

    alušik je offline (nepripojený) alušik

    alušik
    Ano, pokial by prenajom presahoval v roku 2005 sumu 22.900, tak do priznania budes davat len tych 100 Sk. V roku 2006 to bude to, co bude presahovat sumu 23.650 Sk

    renča1 je offline (nepripojený) renča1

    :-D renča1
    prenájom vozidla ak bude 23 900,00 tak zdan.príjem bude (23 900 - 22 900) čo je 100 Sk.Ak budeš mať príjem 48 tis. a preuk.výdavky napr.28 000,00 tak výpočet bude nasledovný:
    48 tis. - (22,9%) 22900 = 25 100 zda.príjem , no tento podiel treba upraviť aj u preuk.výdavkoch.
    28 000 - 22900 = 5 100,00 bude daň.výdavok.

    Johanka je offline (nepripojený) Johanka

    Johanka
    renča1
    prenájom vozidla ak bude 23 900,00 tak zdan.príjem bude (23 900 - 22 900) čo je 100 Sk.Ak budeš mať príjem 48 tis. a preuk.výdavky napr.28 000,00 tak výpočet bude nasledovný:
    48 tis. - (22,9%) 22900 = 25 100 zda.príjem , no tento podiel treba upraviť aj u preuk.výdavkoch.
    28 000 - 22900 = 5 100,00 bude daň.výdavok.

    Ak by bol príjem 48.000 Sk , tak podiel príjmov oslobodených od dane k celkovým príjmom z prenájmu je 22.900 / 48.000 x 100 = 47,7 %. Z výdavkov 28.000 Sk musí vyčleniť 47,7 %, t.j. 13.356 Sk.
    Takže základ dane bude 25.100 - 14.644 = 10.456 Sk

    renča1 je offline (nepripojený) renča1

    :-D renča1
    Johanka
    Ak by bol príjem 48.000 Sk , tak podiel príjmov oslobodených od dane k celkovým príjmom z prenájmu je 22.900 / 48.000 x 100 = 47,7 %. Z výdavkov 28.000 Sk musí vyčleniť 47,7 %, t.j. 13.356 Sk.
    Takže základ dane bude 25.100 - 14.644 = 10.456 Sk
    Johanka teraz si ma zmiatla, prečo bereš podiel 47,7%? . Nemá sa brať podiel 22,9% (5 násobok živ.minima) niečo mi ušlo? Môžeš mi to prosím ťa vysvetliť? Možno nastala zmena a neviem o tom.

    Katarína STR je offline (nepripojený) Katarína STR

    Katarína STR
    renča :

    Výdavky k takýmto príjmom sa určia v rovnakom pomere, v akom je suma odlobodených príjmov k celkových príjmom zahrnutým do základu dane.

    To doslovne znamená, že koľko percentuálne uberieš z príjmov, toľko isto % uberieš aj z výdavkov.

    Príjem = 48.000 - 22.900 = 25.100
    /výpočet, koľko % je 22.900 zo 48.000 = 22.900:48.000x100=47,7 %/
    Takže z príjmu si zobrala presne 47,7%

    Presne toľko musíš ubrať aj z výdavkov

    Výdaj : 28.000 x 47,7% = 13.356
    28.000 - 13.356 = 14.644

    Celkový sumár = 25.100 - 14.644 = 10.456 = základ dane

    renča1 je offline (nepripojený) renča1

    :-D renča1
    Katarína STR
    renča :

    Výdavky k takýmto príjmom sa určia v rovnakom pomere, v akom je suma odlobodených príjmov k celkových príjmom zahrnutým do základu dane.

    To doslovne znamená, že koľko percentuálne uberieš z príjmov, toľko isto % uberieš aj z výdavkov.

    Príjem = 48.000 - 22.900 = 25.100
    /výpočet, koľko % je 22.900 zo 48.000 = 22.900:48.000x100=47,7 %/
    Takže z príjmu si zobrala presne 47,7%

    Presne toľko musíš ubrať aj z výdavkov

    Výdaj : 28.000 x 47,7% = 13.356
    28.000 - 13.356 = 14.644

    Celkový sumár = 25.100 - 14.644 = 10.456 = základ dane
    Katka, ďakujem a omlúvam sa za mylnú odpoveď a uvedený príklad.

    tommail je offline (nepripojený) tommail

    tommail
    Pokiaľ si ako podnikateľ prenajmem vozidlo od rodinného príslušníka-nepodnikateľa za sumu 20.000,- na rok.

    a) Možem si dávať do nákladov udržbu (servisné prehliadky, pneumatiky) s tým, že v zmluve bude uvedené, že všetky náklady súvisiace s prevádzkou vozidla znáša nájomca.
    b) Ako je to s poistením PZP+Havarijné. Kto ho platí. Alebo to je otázkou postavenia zmluvy?
    c) Ako by ste sa rozhodli vy?


    Ďakujem

    STRELEC je offline (nepripojený) STRELEC

    STRELEC
    [quote=tommail]Pokiaľ si ako podnikateľ prenajmem vozidlo od rodinného príslušníka-nepodnikateľa za sumu 20.000,- na rok.

    a) Možem si dávať do nákladov udržbu (servisné prehliadky, pneumatiky) s tým, že v zmluve bude uvedené, že všetky náklady súvisiace s prevádzkou vozidla znáša nájomca.
    Primerané sú tieto výdavky ak ide o dlhodobý prenájom. Chce to aj cit pre mieru. Veľké a stredné opravy by rozhodne ale mal znášať majiteľ vozidla.
    b) Ako je to s poistením PZP+Havarijné. Kto ho platí. Alebo to je otázkou postavenia zmluvy?
    Hradí ich majiteľ vozidla. On je aj zmluvným partnerom pre poisťovňu. Tieto náklady by mohli byť premietnuté v požadovanom nájomnom.
    c) Ako by ste sa rozhodli vy?
    Viď - a), b)

    tommail je offline (nepripojený) tommail

    tommail
    čo znamená dlhodobý prenájom? Je 1 rok dostačujúci alebo radšej dať zmluvu na neurčito.

    Ide mi o to aby som nezaťažil prenajímateľa daňovou povinnosťou a súčasne aby som mohol výdavky spojene s prevádzkou vozidla dávať do nákladov firmy.

    Nebolo by lepším riešením prenajať si vozidlo bezodplatne a účtovať si všetky výdavky (aj poistné)?

    Prosim o tvoj názor

    Ďakujem

    Lienočka je offline (nepripojený) Lienočka

    Lienočka
    Prosím Vás, viete mi poradit. Konateľ na základe nájomnej zmluvy prenajíma do spoločnosti svoje vlastné osobné motorové vozidlo. To auto má na leasing z roku 2003, t.j. pred 1.1.2004. Aké výdavky si môže uplatniť pri podaní daňového priznania pri príjmoch podľa § 8, ods.1,písm.a ? Viem, že si môže uplatniť zaplatené povinné zmluvné poistenie a havarijné poistenie, ale nie som si istá, ako je to s hodnotou auta, či odpis ako v treťom roku, alebo zaplatené mesačné leas.splátky. Mám pocit, že ak by chcel odpis musí viesť prehľad o príjmoch a výdavkoch, alebo účtovníctvo.
    Pokiaľ som správne čítala zákon tak si nemôže uplatniť paušálne výdavky pri týchto príjmoch, len preukazateľné.
    Samozrejme, že chceme príjem z prenájmu dať vo výške uplatnených daňových výdavkoch, aby to bolo pre neho čo najvýhodnejšie. Čo si o tom myslíte?
    Ak by som dala príjem z prenájmu do 22 900, ale má aj príjem zo závislej činnosti, bude sa ho týkať oslobodenie pri týchto príjmoch? Poradte.

    STRELEC je offline (nepripojený) STRELEC

    STRELEC
    tommail
    čo znamená dlhodobý prenájom? Je 1 rok dostačujúci alebo radšej dať zmluvu na neurčito.
    Ide mi o to aby som nezaťažil prenajímateľa daňovou povinnosťou a súčasne aby som mohol výdavky spojene s prevádzkou vozidla dávať do nákladov firmy.
    Nebolo by lepším riešením prenajať si vozidlo bezodplatne a účtovať si všetky výdavky (aj poistné)?
    Prosim o tvoj názor
    Ďakujem
    Názor:
    - dlhodobý prenájom ? - nie je to definícia. Tá nie je.Asi. Rok a viac (?). Výdavok na opravy a údržbu vozidla by mal úmerný s dobou využívania vozidla prenájmom. Chcel som povedať, že napr. prestriekanie vozidla nie je úmerné, ak by vozidlo bolo prenajaté na mesiac. Aj keby to bolo x-krát v zmluve.
    - platiteľom poistného je majiteľ vozidla. On je účastníkom poistného vzťahu, nie nájomca. Ak aj uhradíš nájomné za neho, nebude to Tvoj daňový výdavok. Ak však poistné uhradí majiteľ vozidla a v tej istej sume dostane od Teba nájomné, tak nemá čo zdaňovať, nie?
    - zdá sa mi, že aj etiketa porady radí neobracať sa na konkrétny nick. Príspevky bežia takým tempom, že ak je človek nejakú tú hodinku preč, tak sa s Tvojím príspevkom jednoducho nestretne lebo ho neuvidí.
    A ešte potom vyzerá nezdvorilo

    tommail je offline (nepripojený) tommail

    tommail
    - zdá sa mi, že aj etiketa porady radí neobracať sa na konkrétny nick. Príspevky bežia takým tempom, že ak je človek nejakú tú hodinku preč, tak sa s Tvojím príspevkom jednoducho nestretne lebo ho neuvidí.
    A ešte potom vyzerá nezdvorilo


    ďakujem za vysvetlenie, už mi je to jasné.

    Nechápem tú poslednú časť príspevku. Ak som porušil etiketu, tak sa vopred ospravedlňujem

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.