Zavrieť

Porady

Materská dovolenka a daňové priznanie

Mam zamestnanca, ktory bol v roku 2005 na materskej dovolenke, cize dostaval od statu prijem. Uvedeny prijem si musi priznat a podavat si danove priznanie?
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Zita4 je offline (nepripojený) Zita4

    Zita4
    Daňové priznanie si musí podať len daňovník, ktorý mal zdaniteľný príjem vyšší ako je polovica nezdaniteľnej časti základu dane na daňovníka. V roku 2005 to bolo 43968 Sk. Materské ani nemocenské nie sú zdaniteľnými príjmami.

    ajobs je offline (nepripojený) ajobs

    muž ajobs
    Zita4
    Daňové priznanie si musí podať len daňovník, ktorý mal zdaniteľný príjem vyšší ako je polovica nezdaniteľnej časti základu dane na daňovníka. V roku 2005 to bolo 43968 Sk. Materské ani nemocenské nie sú zdaniteľnými príjmami.
    Ale za istých okolností - ak mal takýto daňovník aj iné príjmy, z ktorých sa platí daň preddavkovo alebo zrážkou - je preňho výhodné podať DP.

    Steffi je offline (nepripojený) Steffi

    Steffi
    Moja priateľka je na materskej dovolenke. Popri tom pracovala v minulom roku na dohodu o vykonaní práce, kde je zrazili daň. Môže si ju uplatniť?

    Steffi

    brčko je offline (nepripojený) brčko

    brčko
    Ano, má možnosť ju získať spať (teda podla jej výšky). Ak to bola preddavková dan, môže podpísať dodatočne u zamestnávatela vyhlásenie a uplatniť si nezdan.časť na danovníka (predpokladám, že ročný ZD nepresiahol 498000,-, takže v plnej výške 95616)alebo (vzhladom na dnešný dátum) si podať DP typ A, kde si uplatní tiež túto NčD.
    Ak ide o zrážkovú dan, musí si podať DP typu A.

    Ela222 je offline (nepripojený) Ela222

    Ela222
    Mám kamarátku, ktorá od 01-03/2008 bola zamestnaná na základe pracovnej zmluvy. Od 04-09/2008 poberala materskú zo SR a od 10/2008 do 12/2008 poberala materskú z Českej republiky, lebo jej manžel tam pracuje. Daňové priznanie si podá na type A? A kam zahrnúť tú materskú? Podľa mňa je materská oslobodená, ale ako je to z materskou z Českej republiky? Na priznanie treba dať len príjmy zo zamestania, nie?

    mzdarka renca je offline (nepripojený) mzdarka renca

    mzdarka renca
    Ela222 Pozri príspevok
    Mám kamarátku, ktorá od 01-03/2008 bola zamestnaná na základe pracovnej zmluvy. Od 04-09/2008 poberala materskú zo SR a od 10/2008 do 12/2008 poberala materskú z Českej republiky, lebo jej manžel tam pracuje. Daňové priznanie si podá na type A? A kam zahrnúť tú materskú? Podľa mňa je materská oslobodená, ale ako je to z materskou z Českej republiky? Na priznanie treba dať len príjmy zo zamestania, nie?
    materská nie je príjem podliehajúci dane z príjmov. Do DP ho nedáš.

    Materská dovolenka a daňové priznanie

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.