Zavrieť

Porady

dobrovolne nezamestnany - danove priznanie

Dobry den poradaci, vitam sa medzi Vami a zacnem rovno zhurta - potrebujem radu...
Moj svagor je dobrovolne nezamestany a doteraz nikdy nemal taky prijem aby musel podat DP. Prilezitostne chodi s kapelou hravat a kapelnik mu dava honorar... teda dostane blocek za honorar za hranie na klavesoch v kapele. Tento rok ma vsak prijem nieco okolo 3500 Eur, cize musi DP podavat.
Moja otazka je : Aky typ DP poda? - uz som v svojej biednej praxi riesila rozne pripady ale toto fakt este nie
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Tweety je offline (nepripojený) Tweety

    Tweety
    Alenita22 Pozri príspevok
    Dobry den poradaci, vitam sa medzi Vami a zacnem rovno zhurta - potrebujem radu...
    Moj svagor je dobrovolne nezamestany a doteraz nikdy nemal taky prijem aby musel podat DP. Prilezitostne chodi s kapelou hravat a kapelnik mu dava honorar... teda dostane blocek za honorar za hranie na klavesoch v kapele. Tento rok ma vsak prijem nieco okolo 3500 Eur, cize musi DP podavat.
    Moja otazka je : Aky typ DP poda? - uz som v svojej biednej praxi riesila rozne pripady ale toto fakt este nie
    Typ B.

    veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

    veronikasad
    Alenita22 Pozri príspevok
    Dobry den poradaci, vitam sa medzi Vami a zacnem rovno zhurta - potrebujem radu...
    Moj svagor je dobrovolne nezamestany a doteraz nikdy nemal taky prijem aby musel podat DP. Prilezitostne chodi s kapelou hravat a kapelnik mu dava honorar... teda dostane blocek za honorar za hranie na klavesoch v kapele. Tento rok ma vsak prijem nieco okolo 3500 Eur, cize musi DP podavat.
    Moja otazka je : Aky typ DP poda? - uz som v svojej biednej praxi riesila rozne pripady ale toto fakt este nie
    Má pridelené DIČ z DU ?

    Mila123 je offline (nepripojený) Mila123

    Mila123
    predpokladám § 8, nakoľko nemá DIČ (ako umelec by mal § 6)
    a výdavky ? iba na dosiahnutie príjmov (nie na udržanie a zabezpečenie)
    a z § 8 si nemôže uplatňovať NČZD...t.j. zaplatí daň.....vo výške 19%

    Alenita22 je offline (nepripojený) Alenita22

    Alenita22
    nema DIC ... on je uz dlhe roky dobrovolne nezamestnany .. a stale mal len prijem mensi ako polovica NCZD... len teraz ma viac... takze B... idem si pozriet ten paragraf ...

    Alenita22 je offline (nepripojený) Alenita22

    Alenita22
    a keby mal DIC ako registrovany "slobodny podnikatel" tak by bol podla par. 6 a NCZD by mohol uplatnit?

    Mila123 je offline (nepripojený) Mila123

    Mila123
    áno i výdavky na dosiahnutie, udržanie a zabezpečenie príjmu, popr. paušálne 40% výdavky....

    Alenita22 je offline (nepripojený) Alenita22

    Alenita22
    jasne.... neviem najst dokedy ma povinnost sa prihlasit na DU .. teoreticky keby mal honorar za december a prihlasil by sa teraz na DU - dalo by sa to ? asi by bola nejaka pokuta.. len ci by sa to dalo .. bolo by to stale vyhodnejsie asi ako spadat do par. 8

    Mila123 je offline (nepripojený) Mila123

    Mila123
    podľa starého zákona č. 511/1992 mal povinnosť prihlásiť sa do 30. dní.....

    Alenita22 je offline (nepripojený) Alenita22

    Alenita22
    tak Vam teda velmi pekne dakujem ... nic ma z toho nepotesilo.. teda najmä mojho svagra ale aspon som sa naucila nove veci

    spire011 je offline (nepripojený) spire011

    spire011
    Zdravim. Mal by som k danej teme otazku aj ja. Takisto som dobrovolne nezamestnany. Avsak - vykonavam administrativnu pracu pre "nahodnu" klientelu - t. j. inzerujem svoje sluzby a ak sa mi niekto ozve, dohodneme sa na spolupraci. Tato prebieha "bez papiera", cize dotycny mi prevedie peniaze na ucet, ja mu odovzdam vykonanu administrativu a rozideme sa. Zaujimalo by ma, ci je taketo "podnikanie" nejako kontrolovane resp. kontrolovatelne. Prejdeme k tomu najdolezitejsiemu - rocne mam tymto sposobom dosiahnuty kreditny obrat na ucte v rozsahu +- 10 000 eur //DP som nepodaval. Vdaka za postrehy.

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.