Zavrieť

Porady

danove priznanie, odvody, ZP - slobodne povolanie

Dobry den, chcem sa opytat nieco teoreticke ci spravne chapem.
Slobodny podnikatel - prilezitostny spevak ma DIC na danovom urade od 1.1.2011. Predtym bol dobrovolne nezamestnany.
Jeho prijem za rok 2011 je 5000 eur. Podava danove priznanie typu B a jeho prijmy su podla §6... cize si moze uplatnit aj NČZD aj paušalne vydavky 40%. Čiže vypocet je 5000 - 40%vydavky = 5000-2000 = 3000 Eur.... potom NČZD je vyssia cize dan neplati ...
a teraz k pointe ... jeho vymeriavacim zakladom pre vypocet zdravotneho poistenia a pripadneho socialneho poistenia je tych 3000 Eur?
Teda v tomto konkretnom pripade by tento clovek platil nadalej ZP z minimalneho vymeriavacieho zakladu a socialne odvody by neplatil. Rozumiem tomu spravne ?
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    jacekova je offline (nepripojený) jacekova

    účtovník telom i dušou jacekova
    Alenita22 Pozri príspevok
    Dobry den, chcem sa opytat nieco teoreticke ci spravne chapem.
    Slobodny podnikatel - prilezitostny spevak ma DIC na danovom urade od 1.1.2011. Predtym bol dobrovolne nezamestnany.
    Jeho prijem za rok 2011 je 5000 eur. Podava danove priznanie typu B a jeho prijmy su podla §6... cize si moze uplatnit aj NČZD aj paušalne vydavky 40%. Čiže vypocet je 5000 - 40%vydavky = 5000-2000 = 3000 Eur.... potom NČZD je vyssia cize dan neplati ...
    a teraz k pointe ... jeho vymeriavacim zakladom pre vypocet zdravotneho poistenia a pripadneho socialneho poistenia je tych 3000 Eur?
    Teda v tomto konkretnom pripade by tento clovek platil nadalej ZP z minimalneho vymeriavacieho zakladu a socialne odvody by neplatil. Rozumiem tomu spravne ?
    takže výpočet je relatívne správny, akurát k tým 40% pauš.výdavkom si môžeš pripočítať aj uhradené odvody za SZČO. daň teda neplatí, lebo Nč je 3559,30€

    čo sa týka ZP, tak platiť bude z minima, čiže 47,58€
    čo sa týka SP, tak platiť bude, ak presiahne hranicu príjmu 4078,68€. podľa mňa to prekročil (lebo zarobil 5000€), takže od 1.7.2012 začne platiť z minima 112,66€

    Alenita22 je offline (nepripojený) Alenita22

    Alenita22
    jasne na tie odvody k pausalnym vydavkom som zabudla ale ked sme uz pritom, on ako slobodny podnikatel platil iba zdravotne z minima a dobrovolne si platil v socialke dochodkove poistenie ... takze si moze odratat sumu tychto oboch ?
    teda do DP si moze zaratat aj povinne aj dobrovolne odvody ?

    jacekova je offline (nepripojený) jacekova

    účtovník telom i dušou jacekova
    Alenita22 Pozri príspevok
    jasne na tie odvody k pausalnym vydavkom som zabudla ale ked sme uz pritom, on ako slobodny podnikatel platil iba zdravotne z minima a dobrovolne si platil v socialke dochodkove poistenie ... takze si moze odratat sumu tychto oboch ?
    teda do DP si moze zaratat aj povinne aj dobrovolne odvody ?
    áno, do výdavkov mu ide povinne aj dobrovolne poistenie

    danove priznanie, odvody, ZP - slobodne povolanie

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.