Zavrieť

Porady

Stavebne povolenie.

Zdravim,
prosim o informaciu ci je pravda ze pri stavbe do 92m2 nie je potreba ziadat stavebne povolenie.Dakujem za odpoved.
Marek
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    ciners je offline (nepripojený) ciners

    ciners
    (1) Stavebné povolenie sa vyžaduje, pokiaľ tento zákon a vykonávacie predpisy k nemu alebo osobitné predpisy neustanovujú inak, pri stavbách každého druhu bez zreteľa na ich stavebnotechnické vyhotovenie, účel a čas trvania; stavebné povolenie sa vyžaduje aj pri zmene stavieb, najmä pri prístavbe, nadstavbe a pri stavebných úpravách.

    (2) Ohlásenie stavebnému úradu postačí

    a) pri jednoduchej stavbe, jej prístavbe a nadstavbe, ak tak určil stavebný úrad v územnom rozhodnutí,
    b) pri drobných stavbách, ktoré plnia doplnkovú funkciu k hlavnej stavbe a ktoré nemôžu podstatne ovplyvniť životné prostredie;
    c) pri stavebných úpravách, ktorými sa podstatne nemení vzhľad stavby, nezasahuje sa do nosných konštrukcií stavby, nemení sa spôsob užívania stavby a neohrozujú sa záujmy spoločnosti;
    d) pri udržiavacích prácach, ktoré by mohli ovplyvniť stabilitu stavby, požiarnu bezpečnosť stavby, jej vzhľad alebo životné prostredie a pri všetkých udržiavacích prácach na stavbe, ktorá je kultúrnou pamiatkou,
    e) pri stavbách elektronických komunikačných sietí (nosiče telekomunikačných zariadení) umiestňovaných na existujúcich objektoch, ktoré nepresahujú výšku 6 m, šírku 2, 5 m a nezasahujú do nosných konštrukcií stavby,
    f) pri prízemných stavbách elektronických komunikačných sietí, ak ich zastavaná plocha nepresahuje 25 m2 a výška 4, 5 m,
    g) pri výmene alebo dopĺňaní telekomunikačných zariadení na existujúcich stavbieb elektronických komunikačných sietí, keď nedôjde k zmene stavby.

    mardzi je offline (nepripojený) mardzi

    mardzi
    Tiez sa mi to zdalo divne ak uz tak preco nie rovnych 100m2.Pocul som to od jedneho cloveka co tvrdil ze jeho otec pracuje v realitke a podla noveho stavebneho zakona sa nevyzaduje stav.povolenie do 92m2zastavanej plochy.Skoda,bolo by pekne keby to bola pravda.
    Dakujem za skore odpovede.

    ciners je offline (nepripojený) ciners

    ciners
    mardzi Pozri príspevok
    Tiez sa mi to zdalo divne ak uz tak preco nie rovnych 100m2.Pocul som to od jedneho cloveka co tvrdil ze jeho otec pracuje v realitke a podla noveho stavebneho zakona sa nevyzaduje stav.povolenie do 92m2zastavanej plochy.Skoda,bolo by pekne keby to bola pravda.
    Dakujem za skore odpovede.
    Novy stavebny zakon nie je. Padol na druhom citani, ak si dobre pamatam.

    mardzi je offline (nepripojený) mardzi

    mardzi
    Skoda,rozmyslal som ze kupim pozemok vedenu ako zahradu a postavim tam minidom cca 80-90m2 a hotovo.Lebo ako niekedy pozeram v niektorych zahradach stoja baraky ako krava.Mozno niekto viete,ake su limity pre zahradne domy v BA.Este raz dakujem ze ste ma dali do obrazu a netreba verit vsetkym drbom co pocujem.

    ciners je offline (nepripojený) ciners

    ciners
    mardzi Pozri príspevok
    Skoda,rozmyslal som ze kupim pozemok vedenu ako zahradu a postavim tam minidom cca 80-90m2 a hotovo.Lebo ako niekedy pozeram v niektorych zahradach stoja baraky ako krava.Mozno niekto viete,ake su limity pre zahradne domy v BA.Este raz dakujem ze ste ma dali do obrazu a netreba verit vsetkym drbom co pocujem.
    Nejaky ten rok dozadu si ludia prerabali tie male zahradne chatky na domy v BA. Potom to stavebne urady zatrhli, dali stavebnu uzaveru.

    mardzi je offline (nepripojený) mardzi

    mardzi
    he,he.Prave som dostal odpoved z realitky na moju otazku aku velku zahradnu chatku je mozne postavit a prislo mi toto"Dobrý večer prajem.
    Na predaj sú ešte tri pozemky, v prílohe Vám posielam nákres s plochami a cenami.
    Okolo stoja "chatky" až do 200 m2..Mam to chapat tak ze zakon je zakon,ale aj tak si tam mozem postavit vilu?

    ciners je offline (nepripojený) ciners

    ciners
    mardzi Pozri príspevok
    he,he.Prave som dostal odpoved z realitky na moju otazku aku velku zahradnu chatku je mozne postavit a prislo mi toto"Dobrý večer prajem.
    Na predaj sú ešte tri pozemky, v prílohe Vám posielam nákres s plochami a cenami.
    Okolo stoja "chatky" až do 200 m2..Mam to chapat tak ze zakon je zakon,ale aj tak si tam mozem postavit vilu?
    Dajte si pozor. Tiez sme robili projekt "rekonstrukcia chatky", ocividny RD tusim v Ruzinove. Investor uz roky caka, kym tam zrusia stavebnu uzaveru (to je v podstate zakaz stavat), lebo ludia tam vo velkom zacali taketo "rekonstrukcie". Realitka vas nalaka a potom budete cakat dokedy

    draik je offline (nepripojený) draik

    draik
    mardzi Pozri príspevok
    he,he.Prave som dostal odpoved z realitky na moju otazku aku velku zahradnu chatku je mozne postavit a prislo mi toto"Dobrý večer prajem.
    Na predaj sú ešte tri pozemky, v prílohe Vám posielam nákres s plochami a cenami.
    Okolo stoja "chatky" až do 200 m2..Mam to chapat tak ze zakon je zakon,ale aj tak si tam mozem postavit vilu?
    Sledujem, ze realitky stale pokracuju v hlaskach typu...."Ved sa napojite na siete, ktore idu pred domom", "Napojite sa cez suseda", "Pozrite, naokolo už stoja domy"......vytriezvenie prichádza pomerne rýchlo, najmä, ak kupca nepožiadal o územnoplánovaciu informáciu ešte pre kúpou...ale to už RK majú svoje peniaze.

    tommi_d je offline (nepripojený) tommi_d

    tommi_d
    ciners Pozri príspevok
    (1) Stavebné povolenie sa vyžaduje, pokiaľ tento zákon a vykonávacie predpisy k nemu alebo osobitné predpisy neustanovujú inak, pri stavbách každého druhu bez zreteľa na ich stavebnotechnické vyhotovenie, účel a čas trvania; stavebné povolenie sa vyžaduje aj pri zmene stavieb, najmä pri prístavbe, nadstavbe a pri stavebných úpravách.

    (2) Ohlásenie stavebnému úradu postačí

    a) pri jednoduchej stavbe, jej prístavbe a nadstavbe, ak tak určil stavebný úrad v územnom rozhodnutí,
    b) pri drobných stavbách, ktoré plnia doplnkovú funkciu k hlavnej stavbe a ktoré nemôžu podstatne ovplyvniť životné prostredie;
    c) pri stavebných úpravách, ktorými sa podstatne nemení vzhľad stavby, nezasahuje sa do nosných konštrukcií stavby, nemení sa spôsob užívania stavby a neohrozujú sa záujmy spoločnosti;
    d) pri udržiavacích prácach, ktoré by mohli ovplyvniť stabilitu stavby, požiarnu bezpečnosť stavby, jej vzhľad alebo životné prostredie a pri všetkých udržiavacích prácach na stavbe, ktorá je kultúrnou pamiatkou,
    e) pri stavbách elektronických komunikačných sietí (nosiče telekomunikačných zariadení) umiestňovaných na existujúcich objektoch, ktoré nepresahujú výšku 6 m, šírku 2, 5 m a nezasahujú do nosných konštrukcií stavby,
    f) pri prízemných stavbách elektronických komunikačných sietí, ak ich zastavaná plocha nepresahuje 25 m2 a výška 4, 5 m,
    g) pri výmene alebo dopĺňaní telekomunikačných zariadení na existujúcich stavbieb elektronických komunikačných sietí, keď nedôjde k zmene stavby.
    S príspevkom súhlas, ale chcem upriamiť pozornosť na bod a) pri jednoduchej stavbe, jej prístavbe a nadstavbe, ak tak určil stavebný úrad v územnom rozhodnutí,
    V tomto prípade mi uniká význam snahy riešiť povolenie stavby rodinného domu cez ohlásenie stavby, keď je podmienené vydaním územného rozhodnutia, kde podklady i lehoty vydania povolenia sú rovnaké ako pri stavebnom konaní.......

    budovač je offline (nepripojený) budovač

    budovač
    Prosim poraďte. Na miestnom stavebnom úrade nám vydali stavebné povolenie na prestavbu a rekonštrukciu staršieho domu, sused sa odvolal, teraz je to na kraji. Medzitým však na tom dome zhorela strecha . Hned na druhý den sme oznámili miestnej casti že musime zahajit stavebne cinnosti ktoré zabránia dalsim skodam ak maju námietky k nášmu postupu nech sa vyjadria, zo stavebneho úradu ziadna odpoved, tak sme prarcovali a vybudovali nový strop, aby sme spevnili nosné múry a a zabránili prieniku vody do stavby. Otázka je čo ďalej pretože do stavby zateká a chcelo by to aj strechu , no kedže je to rekonštrukcia tak by sme mali íst podľa nového projektu, ktorý je vypracovaný a schválený .
    Medzitým som zavolal na kraj, tí sa k tomu dostanú tak za mesiac a odporučili ma na miestny stav. úrad. Tu mi poradili len zakryť plachtami a čakať na vyjadrenie z kraja. Lenže stavba zateká a aj mesiac može uškodiť. Pripomienky suseda sú z hľadiska stavebného zákona irelevantné.
    Poradí mi niekto optimálny postup? Aké sankcie ma môžu stihnút ak svojpomocne budem pokračovať v stavbe aby som zabránil škodám?
    ďakujem za odpoveď

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.