Zavrieť

Porady

Súhrnný výkaz - štvrťročný

Dobrý deň
Musí štvrťročný súhrnný výkaz o DPH vypracovať a podať na DÚ aj právnická osoba, ktorá je rozpočtovou organizáciou? Sme registrovaný podľa §7 podľa zákona 222/2004 Z.z.

Odpovedzte prosím ak niekto vie odpoveď

Ďakujem
Usporiadat
jeso jeso

jeso je offline (nepripojený) jeso

- súhrnný výkaz je platiteľ dane povinný podať
v zmysle novely zákona o DPH
za každý kalendárny mesiac, v ktorom :
-dodal tovar s oslobodením podľa § 43 ods.1 z tuzemska do iného členskéhoštátu osobe identifikovanej pre daň v inom členskom štáte,
-premiestnil tovar oslobodený od dane podľa § 43 ods.4 zákona o DPH,
-sa zúčastnil na trojstrannom obchode ako prvý odberateľ podľa § 45,
-dodal službu s miestom dodania v inom členskom podľa § 15 ods.1 zákona o DPH osobe identifikovanej pre daň, ktorá je povinná túto daň platiť.



Súhrnný výkaz je povinná poda
ť aj zdaniteľná osoba registrovaná predaň podľa § 7 alebo § 7a za každý kalendárny štvrťrok,
v ktorom dodala službus miestom dodania v inom členskom štáte podľa § 15 ods.1 zákona o DPHzdaniteľnej osobe alebo právnickej osobe, ktorá nie je zdaniteľnou osobou a jeidentifikovaná pre daň a táto osoba je povinná platiť daň .Podobne, ak zdaniteľná osoba v príslušnom kalendárnom štvrťroku nedodáslužbu s miestom dodania v inom členskom štáte podľa § 15 ods.1 zákona o DPH,
súhrnný výkaz nepodáva.
1 0
jeso jeso

jeso je offline (nepripojený) jeso

mo6no pomože...
1 0
26Janka 26Janka

26Janka je offline (nepripojený) 26Janka

A čo v takom prípade keď rozpočtová org. len tovar ( napr. časopisy) prijala z ČR? Figurovali sme tam len ako odberateľ. My sme nič nedodali.
O tom sa nepíše nikde, že keď príjme RO tovar či službu z EU, že či musí i v takom prípade podať súhrnný výkaz....???
Ešte na toto som zvedavá...
Ale aj tak ďakujem za odpovede
0 0
Rozalka Rozalka

Rozalka je offline (nepripojený) Rozalka

Spoluvlastníčka "Prvého nitrianskeho medveďária" ...viac
Súhrnný výkaz podáva ten, kto dodal tovar (nie prijal).
0 0
26Janka 26Janka

26Janka je offline (nepripojený) 26Janka

Ďakujem Rozalka toto som potrebovala si potvrdiť, pretože tohto názoru som i ja
0 0
VieraPopluharova VieraPopluharova

VieraPopluharova je offline (nepripojený) VieraPopluharova

Pre niektorých samozrejmosť, pre moje zavarené mozg. závity neistota:
prosila by som o pomoc: firma - u nás neplatiteľ DPH, registrovaný podľa § 7a prijíma tovar z Holandska bez DPH, predáva ho u nás bez DPH, uvažujem správne , že nepodáva súhrnný výkaz ani DPH, alebo podáva súhrnný výkaz a DPH bude 0 ? Už mám v tom zmätky.

Logicky asi už viem neplatiteľ DPH u nás kupuje tovar z Holandska bez DPH, predáva bez DPH fyzickým osobám, takže nepodáva súhrnný výkaz v tomto prípade,ani nepodáva DPH priznanie.
Naposledy upravil VieraPopluharova : 18.04.12 at 07:23
0 0
VieraPopluharova VieraPopluharova

VieraPopluharova je offline (nepripojený) VieraPopluharova

Posúvam....prosíím......
Naposledy upravil VieraPopluharova : 18.04.12 at 13:39
0 0
Aljok Aljok

Aljok je offline (nepripojený) Aljok

VieraPopluharova Pozri príspevok
Pre niektorých samozrejmosť, pre moje zavarené mozg. závity neistota:
prosila by som o pomoc: firma - u nás neplatiteľ DPH, registrovaný podľa § 7a prijíma tovar z Holandska bez DPH, predáva ho u nás bez DPH, uvažujem správne , že nepodáva súhrnný výkaz ani DPH, alebo podáva súhrnný výkaz a DPH bude 0 ? Už mám v tom zmätky.

Logicky asi už viem neplatiteľ DPH u nás kupuje tovar z Holandska bez DPH, predáva bez DPH fyzickým osobám, takže nepodáva súhrnný výkaz v tomto prípade,ani nepodáva DPH priznanie.
Neplatiteľ DPH registrovaný podľa § 7a je povinný pri nadobudnutí tovaru z IČŠ podať DP DPH do 25 dní po skončení mesiaca, v ktorom mu vznikla daňová povinnosť a v tomto termíne aj daň zaplatiť.
0 0
VieraPopluharova VieraPopluharova

VieraPopluharova je offline (nepripojený) VieraPopluharova

OK , čiže nadobudne tovar, podá DP DPH v uvedenom termíne a zaplatí i príslušnú daň z uvedenej sumy, podáva i súhrnný výkaz?
0 0
Aljok Aljok

Aljok je offline (nepripojený) Aljok

VieraPopluharova Pozri príspevok
OK , čiže nadobudne tovar, podá DP DPH v uvedenom termíne a zaplatí i príslušnú daň z uvedenej sumy, podáva i súhrnný výkaz?
Ak len nadobudol tovar z IČŠ, tak SV nepodáva.
Pozri si § 80 ZDPH. Odpoveď máš aj v príspevku č. 5 od Rozalky.
1 0
KEJKA KEJKA

KEJKA je offline (nepripojený) KEJKA

audítor, účtovník, odborný poradca ...viac
odpoved si dostala, len sa pridám so súhlasným stanoviskom.
DPH podávaš, ak si si objednala tovar pod ičDPH a prišiel bez DPH - teda dodaňuješ v SR, podáš DP DPH, DPH zaplatíš, neodpočítavaš. DPH vstupuje do ceny tovaru a ďalej predávaš so svojou maržou bez vyčíslenia DPH - v SR vystupuješ ako neplatiteľ DPH.
SV nepodávaš.
ešte dodám, že sa stotožnujem aj s názorom niekde na Porade publikovaným - ak objednáš tovar bez uvedenia ičDPH, dostaneš ho s hol.DPH, tú si neodpočítavaš, ale potom ani nedodaňuješ v SR. Hodnota tovaru však vchádza do obratu pre povinnu registráciu cca 13 tis.EUR.
dúfam, že som ťa nedomotala.
VieraPopluharova Pozri príspevok
Pre niektorých samozrejmosť, pre moje zavarené mozg. závity neistota:
prosila by som o pomoc: firma - u nás neplatiteľ DPH, registrovaný podľa § 7a prijíma tovar z Holandska bez DPH, predáva ho u nás bez DPH, uvažujem správne , že nepodáva súhrnný výkaz ani DPH, alebo podáva súhrnný výkaz a DPH bude 0 ? Už mám v tom zmätky.

Logicky asi už viem neplatiteľ DPH u nás kupuje tovar z Holandska bez DPH, predáva bez DPH fyzickým osobám, takže nepodáva súhrnný výkaz v tomto prípade,ani nepodáva DPH priznanie.
už sa nestotožňujem.............
Naposledy upravil KEJKA : 19.04.12 at 13:09 Dôvod: vďaka za upozornenie, už sa nestotožňujem - vraciam sa k pôvodnemu názoru.
2 0
VieraPopluharova VieraPopluharova

VieraPopluharova je offline (nepripojený) VieraPopluharova

Veľmi pekne ďakuje za perfektné vysvetlenie, toto som potrebovala, vieš niekedy mi dlhšie trvá kým pochopím....ešte raz vďaka....
0 0
Aljok Aljok

Aljok je offline (nepripojený) Aljok

KEJKA Pozri príspevok
odpoved si dostala, len sa pridám so súhlasným stanoviskom.
DPH podávaš, ak si si objednala tovar pod ičDPH a prišiel bez DPH - teda dodaňuješ v SR, podáš DP DPH, DPH zaplatíš, neodpočítavaš. DPH vstupuje do ceny tovaru a ďalej predávaš so svojou maržou bez vyčíslenia DPH - v SR vystupuješ ako neplatiteľ DPH.
SV nepodávaš.
ešte dodám, že sa stotožnujem aj s názorom niekde na Porade publikovaným - ak objednáš tovar bez uvedenia ičDPH, dostaneš ho s hol.DPH, tú si neodpočítavaš, ale potom ani nedodaňuješ v SR. Hodnota tovaru však vchádza do obratu pre povinnu registráciu cca 13 tis.EUR.
dúfam, že som ťa nedomotala.
Obrat podľa § 7 sa sleduje kvôli povinnej registrácii. Myslíš, že osobu zaregistrovanú podľa § 7a zaregistrujú ešte raz podľa § 7 pri prekročení obratu?

Kejka, myslíš, že osoba registrovaná podľa § 7a si môže vybrať v ktorom ČŠ zaplatí DPH? Nesúhlasím.
Podľa zákona osoba registrovaná podľa § 7a má povinnosť platiť daň pri nadobudnutí tovaru z IČŠ v SR.

Pozri ZDPH :

§ 69
Osoby povinné platiť daň správcovi dane


(6) Pri nadobudnutí tovaru v tuzemsku z iného členského štátu je povinná platiť daň osoba, ktorá tovar nadobudne podľa § 11 a § 11a.

§ 11
Nadobudnutie tovaru v tuzemsku z iného členského štátu

(2) Nadobudnutie tovaru v tuzemsku z iného členského štátu je predmetom dane, ak

a) nadobúdateľom je zdaniteľná osoba konajúca v postavení zdaniteľnej osoby,právnická osoba, ktorá nie je zdaniteľnou osobou, alebo zahraničná osoba, ktorá je identifikovaná pre daň v inom členskom štáte, a


(4) Nadobudnutie tovaru v tuzemsku z iného členského štátu nie je predmetom dane, ak

a) dodanie takého tovaru v tuzemsku by bolo oslobodené od dane podľa § 47 ods. 7 až 10,
b) nadobúdateľom je zdaniteľná osoba, ktorá nie je platiteľom a ktorá nie je registrovaná pre daň podľa § 7, alebo právnická osoba, ktorá nie je zdaniteľnou osobou a ktorá nie je registrovaná pre daň podľa § 7, a súčasne celková hodnota nadobudnutého tovaru nedosiahla 13 941, 45 eura za predchádzajúci kalendárny rok a ani v prebiehajúcom kalendárnom roku túto hodnotu nedosiahne.

(5) Ustanovenie odseku 4 písm. b) sa nevzťahuje na nadobudnutie tovaru, ktorý je predmetom spotrebnej dane, ak podľa osobitného predpisu 6) povinnosť platiť spotrebnú daň v tuzemsku vzniká nadobúdateľovi, a na nadobudnutie tovaru, ak osoba uvedená v odseku 4 písm. b) má pridelené identifikačné číslo pre daň podľa § 7a
4 0
KEJKA KEJKA

KEJKA je offline (nepripojený) KEJKA

audítor, účtovník, odborný poradca ...viac
súhlasím, len som bola lenivá hľadať argumenty, tak som rada za perfektný dodatok.
Čo s tým, ak si objedná a neuvedie ičDPH - dostane doklad s EU_DPH, musí dodaniť?
Bude sa takýto doklad považovať za chybný?
1 0
VieraPopluharova VieraPopluharova

VieraPopluharova je offline (nepripojený) VieraPopluharova

To by zaujímalo i mňa....pretože, najskôr dostal faktúru s DPH a keď im zahlasil, že je registrovaný, poslali mu novú bez DPH....
0 0
Aljok Aljok

Aljok je offline (nepripojený) Aljok

KEJKA Pozri príspevok
súhlasím, len som bola lenivá hľadať argumenty, tak som rada za perfektný dodatok.
Čo s tým, ak si objedná a neuvedie ičDPH - dostane doklad s EU_DPH, musí dodaniť?
Bude sa takýto doklad považovať za chybný?
Podľa mňa pri objednávaní tovaru musí uvádzať IČ DPH, pretože tento tovar z IČŠ musí zdaniť našou DPH.
Ak si nechá vyfakturovať tovar s cudzou DPH aj tak ho musí zdaniť v SR.
T.j. mal by požiadať dodávateľa o prerobenie fa (bez DPH). Inak sa vystaví dvojitému zdaneniu.
Pretože povinnosť zdaniť tovar v SR neovplyvňuje skutočnosť, že zaplatil DPH iného ČŠ. Táto by potom mala byť nedaňovým nákladom.
Ak sa mýlim, opravte ma, pretože prakticky sa s takýmito prípadmi nestretávam. Mám len platiteľov a nie osoby registrované podľa § 7a.
1 0
KEJKA KEJKA

KEJKA je offline (nepripojený) KEJKA

audítor, účtovník, odborný poradca ...viac
vzhľadom na citovanú výnimku vyššie, to žiaľ je tak. Toto bol aj môj názor. neskôr som sa nechala presvedčiť, že je tam možnosť výberu práve preto, že subjekt je registrovaný "iba" podľa §7a), pripadalo mi to logické.
Nuž a teraz vyššie uvedená citácia ma znovu vrátila na správnu cestu, že vlastne registrácia podľa §7a) je súčasne registráciou podľa §7, čo mi osobne pripadá diskriminujúce.
často sa subjekt povinne registruje len kvôli ojedinelej reklame na Google alebo z iného tiež ojedinelého dôvodu.
Aljok Pozri príspevok
Podľa mňa pri objednávaní tovaru musí uvádzať IČ DPH, pretože tento tovar z IČŠ musí zdaniť našou DPH.
Ak si nechá vyfakturovať tovar s cudzou DPH aj tak ho musí zdaniť v SR.
T.j. mal by požiadať dodávateľa o prerobenie fa (bez DPH). Inak sa vystaví dvojitému zdaneniu.
Pretože povinnosť zdaniť tovar v SR neovplyvňuje skutočnosť, že zaplatil DPH iného ČŠ. Táto by potom mala byť nedaňovým nákladom.
Ak sa mýlim, opravte ma, pretože prakticky sa s takýmito prípadmi nestretávam. Mám len platiteľov a nie osoby registrované podľa § 7a.
1 0
VieraPopluharova VieraPopluharova

VieraPopluharova je offline (nepripojený) VieraPopluharova

Dievčence,

veľmi pekne ďakujem, toto som pochopila vďaka Vám našťastie som klienta hneď ako začal podnikať poslala na registraciu podľa §7, lebo nechcel klasickým platiteľom DPH na Slovensku a teraz ešte ako vyzerá také zučtovanie faktúry , nech si robím predkontáciu akokoľvek tak mi to DP nenatiahne ako povinnosť.....
0 0
Deymos Deymos

Deymos je offline (nepripojený) Deymos

V uctovnictve pri fakturacii je potrebne pri tovare a aj pri sluzbe vybrat nejaky kod, aby sa ti to objavilo vo vykaze. A tu sa dostavame k mojej otazke. Ake kody sa zadavaju pri sluzbe a ake pri tovare? Ja ich mam v Alfe vela, takze neviem ktory vybrat. napr. 15, 17, 17NK atd. Vie niekto?
0 0
KEJKA KEJKA

KEJKA je offline (nepripojený) KEJKA

audítor, účtovník, odborný poradca ...viac
to musíš mať v SW vyriešené ako osobitný typ dokladu. ja si dám kod pre povinnosť platiť daň v tuzemsku, v rozpise DPH zadám hodnotu na faktúre, SW mi dopočíta DPH, ale suma celkom zostane pôvodná. SW potom zaúčtuje ZD a DPH aj ako výstup aj ako vstup. Účty 343 - osobitná analytika pre samozdanenie. Pre tento typ dokladu sú definované riadky 9,10 výstup a tuším 21 vstup - toto nikdy neviem spamäti, ale proste mi to dáva na správne riadky do výkazu.
takže zadaj otázku do témy pre konkrétny SW, alebo kuk do príručky, alebo oslov hotline.

V prípade registrácie podľa §7 - aj taký prípad som mala, ale to mi SW samostatne nerieši, tak som si poradila nasledovne:
vojdem do dokladu a vymažem riadky pre odpočet DPH - mám riadok so ZD a riadok s DPH na strane MD, riadok s nákladom zvýšim o sumu DPH, nakoľko neodpočitateľná DPH je daňovo uznaným nákladom. Samozrejme ak miesto účtu 501,504 použiješ napr 111, 112, 132, tak zvýšim sumu na tomto účte.
Naposledy upravil KEJKA : 19.04.12 at 15:38 Dôvod: doplnenie pre prípad §7, §7a)
2 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať