Zavrieť

Porady

Cesťáky

Ahojte porádaci, chcem vás pekne poprosit o radu,
mala som za ulohu spravit cestaky od januara do oktobra ktore som spravila. Treba k nim prilozit aj blocky PHM? Nerobim to cez knihu jázd ale jednoducho cez excel.Mozte mi poradit na co si mam davat pozor, a hlavne ako sa to prepocitava, poctom km alebo ako? Este som to nerobila robim to prvy krat. Poradte
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Tweety je offline (nepripojený) Tweety

    Tweety
    Žanette Pozri príspevok
    našla som nainternete odkaz: Od januára 2011 sa za zdaniteľný príjem považujú aj diéty, ktoré dostanete, keď pôjdete na služobnú cestu.
    Vreckové pri zahraničnej pracovnej ceste
    Novela zákona o cestovných náhradách vypúšťa minimálnu hranicu nároku na vreckové pri zahraničnej pracovnej ceste (5 %),
    nie je povinnosťou zamestnávateľa poskytovať vreckové. Ak sa však rozhodne zamestnancovi vreckové poskytnúť, zamestnanec je povinný vreckové zdaniť a zo sumy vreckového platiť aj sociálne a zdravotné odvody.
    Od januára 2011 sa budú platiť Odvody do poisťovní aj:
    z náhrady za pohotovosť u lekárov a u všetkých tých, ktorí vykonávajú pracovnú pohotovosť
    z odstupného alebo odchodného u tých, ktorí sú prepustený alebo idú do dôchodku
    z príspevkov do sociálneho fondu zamestnancov, ktoré podliehajú dani z príjmov, ktoré vám vypláca zamestnávateľ v podobe napríklad relaxačných pobytov ...
    za firemné auto, ktoré používate aj na súkromné účely (doteraz sa vám len každý mesiac zvýšil základ dane o percento zo vstupnej ceny auta)
    z presahujúcej sumy z 0,183 Eura za kilometer, ktorú vám zamestnávateľ zaplatí ako paušálnu náhradu na pohonné hmoty, ak svoje súkromné auto používate v práci

    Co je na tom pravdy? Tieto cestaky mi idu cisto len do vydavkov. a ako to je z DPH?alebo zo danovym zakladom? Ako sa mi to tam preukaze? O tu sumu sa mi znizi vlastne zaklad dane?
    Pravda je taká, že cestovné nie je zdaniteľným príjmom, len vreckové k cestovnému. To podlieha dani, aj odvodom.
    Ahoj, ide o to, ci je to auto firemne, alebo sukromne v uzivani firmy. Ak je vo firme to neviem presne, vtedy mam taky pocit ze sa odpocitava len PHM podla spotreby v TP + diety. AK sukromne, tak PHM podla spotreby v TP + amortizacia auta - 0,183€/km + diety. Co sa tyka blockov - ak je sukromne na ucely podnikania, tak pri robeni cestaku a vypoctu nahrady za PHL sa berie cena PHM v obdobi, ked sa robi cestak. JA si preto blocky odkladam, a ak bude nahodou kontrola, tak im dolozim aka bola aktualna cena v dobe, ked som robil cestak. Ostatne je jasne - amoritzacia auta + diety. Tak to robim ja.

    Žanette je offline (nepripojený) Žanette

    Žanette
    našla som nainternete odkaz: Od januára 2011 sa za zdaniteľný príjem považujú aj diéty, ktoré dostanete, keď pôjdete na služobnú cestu.
    Vreckové pri zahraničnej pracovnej ceste
    Novela zákona o cestovných náhradách vypúšťa minimálnu hranicu nároku na vreckové pri zahraničnej pracovnej ceste (5 %),
    nie je povinnosťou zamestnávateľa poskytovať vreckové. Ak sa však rozhodne zamestnancovi vreckové poskytnúť, zamestnanec je povinný vreckové zdaniť a zo sumy vreckového platiť aj sociálne a zdravotné odvody.
    Od januára 2011 sa budú platiť Odvody do poisťovní aj:
    z náhrady za pohotovosť u lekárov a u všetkých tých, ktorí vykonávajú pracovnú pohotovosť
    z odstupného alebo odchodného u tých, ktorí sú prepustený alebo idú do dôchodku
    z príspevkov do sociálneho fondu zamestnancov, ktoré podliehajú dani z príjmov, ktoré vám vypláca zamestnávateľ v podobe napríklad relaxačných pobytov ...
    za firemné auto, ktoré používate aj na súkromné účely (doteraz sa vám len každý mesiac zvýšil základ dane o percento zo vstupnej ceny auta)
    z presahujúcej sumy z 0,183 Eura za kilometer, ktorú vám zamestnávateľ zaplatí ako paušálnu náhradu na pohonné hmoty, ak svoje súkromné auto používate v práci

    Co je na tom pravdy? Tieto cestaky mi idu cisto len do vydavkov. a ako to je z DPH?alebo zo danovym zakladom? Ako sa mi to tam preukaze? O tu sumu sa mi znizi vlastne zaklad dane?

    Mila123 je offline (nepripojený) Mila123

    Mila123
    žaneta, málo informácií si napísala.....cesťáky si ideš písať ako kto ? ZC? SZČO? konateľ? dohodár ?
    auto je aké?
    firma je zrejme platcom DPH, z dokladov si neuplatňovala DPH?
    a pod...

    Žanette je offline (nepripojený) Žanette

    Žanette
    idem robit cestaky na zamestnanca.Auto je sukromne vyuzivane zamestnancom na obchodne zalezitosti a pod.
    Firma je platca DPH. Az postacia tieto informacie

    Tweety je offline (nepripojený) Tweety

    Tweety
    Žanette Pozri príspevok
    idem robit cestaky na zamestnanca.Auto je sukromne vyuzivane zamestnancom na obchodne zalezitosti a pod.
    Firma je platca DPH. Az postacia tieto informacie
    Neviem, čo chceš s tou dph, veď ak preplácaš cestovné náhrady za použív. súkromného MV zamestnanca, s dph nerobíš nič.

    COSSO je offline (nepripojený) COSSO

    COSSO
    Dobrý deň.
    Ja mám prípad, že zamestnanec s.r.o. používa na služobné cesty (dovoz tovaru) súkromné auto (dodávku) konateľa, ktorý nie je zamestnancom s.r.o. Ako je to potom s DzMV a DP za auto? Cestovné náhrady mu vypláca s.r.o.
    Ďakujem

    MiladaM je offline (nepripojený) MiladaM

    MiladaM
    Ja by som sa chcela spytat, resp. ani nie spytat skor dostat malu ukazku, ako sa v JU uctuju diety zivnostnika, ktory pracuje v zahranici (konkretne v Belgicku). Este som taketo nieco neuctovala.... A ako sa pocitaju....Ci ide vzdy o sumu, ktora je urcena pre danu krajinu na den, alebo sa to este nejako upravuje?? Dakujem za rady....

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.