Zavrieť

Porady

vysporiadanie bsm a ostatné okolo toho

Dobrý deň,
potrebujem poradiť ohľadom vysporiadania bsm. Nehnuteľnosť vlastnia 3 majitelia.
1. majiteľ vlastní 2/4 domu a 1/3 pozemku
2. a 3. majiteľ má rovnako 1/4 domu a 1/3 pozemku
Jeden z majiteľov vyzval majiteľa s väčšinovým podielom aby ho vyplatil . ktomu nedošlo a tak to podal na súd, kde sa dohodli vlastníci o mimosúdnej dohode.
Nasledovalo vypracovanie znaleckého posudku čoho výsledok je prekvapivo vysoký. Teda 1. vlastník majiteľ je dôchodca a nemá dostatok financií na vysporiadanie bsm.


Otázky:
1. Môže súd nariadiť predaj nehnuteľnosti ????
2. Z akej sumy sa bude vychádzať???
3. Môžu vyložiť dôchodcu na ulicu???
4. Dá sa žiadať splátkový kalendár na vyplatenie jedného z majiteľov???
5. Ak sa dohodnú vlastníci na predaji, a nepodarí sa nehnuteľnosť predať???
6. Ak 1. majiteľ odkúpi od 2. majiteľa jaho časť musí platiť daň ak nadobudol majetok priamym dedením cca pred 4,5 rokmi????

Som bezradná prosím poraďte ďakujem vopred....
Usporiadat
Xanti Xanti

Xanti je offline (nepripojený) Xanti

Imoni,
ako sa dostali traja ludia do manželstva?
BSM je bezpodielové spoluvlastníctvo manželov.

Ty asi chceš riešiť vysporiadenie podielového spoluvlastníctva.
1. áno
2. z predajnej
3. dostane peniaze, tak si môže kúpiť náhradné bývanie
4. určite splátkový kalendár je na dohode, ak sa dohodne s majiteľom a ten bude súhlasiť so splátkami dá sa aj takto
5. tak budú nadalej polielovými spoluvlastníkmi
6. kupca neplatí daň

Ešte otázka, kto dal vypracovať znalecký posudok? Ak vlastník č. 2 a vlastníkovi č. 1 sa zdá privysoký. Tak môže si dať vypracovať vlastný znalecký posudok, a potom sa dá dohodnúť na cene z ktorej sa bude vyplácať.
2 0
Menej reklamy? Zaregistrujte sa! - Žiadne vyskakovacie reklamy!
arizona arizona

arizona je offline (nepripojený) arizona

V nazve ziadas radu ohladom BSM,ale v teme mas "gulas" otazok,ktore s BSM nesuvisia,alebo ak suvisia, tak mozno suvislost poznas iba ty...ale tazko je odpovedat nezainteresovanemu.
1 0
imoni imoni

imoni je offline (nepripojený) imoni

no moc tomu nerozumiem, ano nie sú manželia, jedná sa o matku a nevlastné deti
znalecký posudok bol vypracovaný znalcom vybraným po dohode právnikov oboch strán
ak sledujeme trhovú cenu a nie znalecký, nebude si môcť nikto kúpiť na bývanie nič, lebo to nemá takú hodnotu
a daň, či predávajúci ,teda druhá strana musí platiť daň
ďakujem
0 0
Xanti Xanti

Xanti je offline (nepripojený) Xanti

Imoni,
matka chce tam bývať? Nevlastné deti tam nebývajú? Nemá šancu na úver táto matka zo zadania v banke, aby vyplatila tieto deti?
0 0
imoni imoni

imoni je offline (nepripojený) imoni

presne tak, je stará a pri dedičstve po manželovi sa zriekla svojej časti po nom v prospech nich s tým, že oni jej sľúbili, že kým žije nebudú si nárokovať na podiel....žiaľ toto nie je nikde podchytené nejestvuje o tom ani darovacia zmluva... obávam sa, že ju odtiaľ vyložia a nebude mať kde bývať............ ponúkli sme určitú sumu , ktorá sa nevlaszným súrodencom nepáči........neviem si predstaviť čo nás ešte čaká...:-(
0 0
imoni imoni

imoni je offline (nepripojený) imoni

Nevlasté deti tam nebývajú, a ona je dôchodkyňa, úver jej neposkytnú.
0 0
Xanti Xanti

Xanti je offline (nepripojený) Xanti

Imoni,
ide o tvoju matku?
Ty si zamestnaná? Odkúp ty od nich ( nevlastných súrodencov ) ich podiel.
0 0
imoni imoni

imoni je offline (nepripojený) imoni

ide o moju svokru, som zamestnaná a mám už jeden úver, a už sme aj riešili s manželom ďalší čo si ešte môžeme dovoliť. no cena ktorú si oni žiadajú je privysoká a my v živote peniaze späť nedostaneme.
Plánovali sme odkúpiť od oboch podiel ale žiaľ cena je pre nás nereálna.
0 0
Xanti Xanti

Xanti je offline (nepripojený) Xanti

Tá cena je v súlade zo znaleckým posudkom? Ten by mal kopírovať cenu trhovú, s malými odchýlkami.
0 0
imoni imoni

imoni je offline (nepripojený) imoni

no znalecký je o 4000 eur vyšší ako si oni žiadali.....
0 0
Xanti Xanti

Xanti je offline (nepripojený) Xanti

No dobre, takto sa dalej nedostaneme.
Ak je znalecký vyšší o 4000 eur, tak je to na celú nehnuteľnosť nie? A nielen na ich podiel. Na akú sumu ohodnotil znalec dom? A na akú ohodnotil pozemok?

A nevlastný súrodenci teraz chcú vyplatiť podla znaleckého?
0 0
imoni imoni

imoni je offline (nepripojený) imoni

dom 40 425eur a pozemok na 20 000eur pre nás je to neskutočne veľa
0 0
Xanti Xanti

Xanti je offline (nepripojený) Xanti

Čiže ak dobre chápem,
tak treba dokopy vyplatiť 33545 eur.

Prečo píšeš, že sa Ti to nevráti? Budeš vlastníčkou nehnuteľnosti, ktorej aj zvyšná časť prejde na tvojho manžela. Ved tam môžete potom bývať. Alebo to potom predať.

A ešte otázka, v okolí sa nepredávajú iné nehnuteľnosti? Trošku presliediť net, pozrieť či je daná nehnuteľnosť za tú cenu predajná. Lebo nie je problém pre znalca uviesť vysokú cenu ked sa drží horných hraníc pri posudzovaní ale horšie je, že za takú cenu je nehnuteľnosť nepredajná.
Takže ešte by som sa poobzerala po okolí, za koľko sa predávajú podobné nehnuteľnosti a či sa predávajú alebo sú len ležiakmi na stránkach realitných kancelárii.
0 0
imoni imoni

imoni je offline (nepripojený) imoni

susedia majú presne taký istý dom, predávali ho rok, pred mesiacom to vzdali, nevedeli ho predať ani za 45 000 eur...
ano aj my sme tak rozmýšľali, že budeme mať nehnuteľnosť, no ak si vezmem úver, ktorý budem platiť 25 rokov vyplatím banke raz toľko, v živote tá nehnutelnosť nebude mať takú cenu
My máme dvojgeneračný rod. dom, kde bývajú aj moji rodičia, nedokážeme splácať toľko úveru a ešte ma pravdepodobne čaká podobná situácia s mojim bratom v budúcnosti
0 0
Xanti Xanti

Xanti je offline (nepripojený) Xanti

Tak potom neostáva nič iné,
len súhlasiť s predajom danej nehnuteľnosti. Nech inzeráty a ponuku na net a do realitiek dajú nevlastné deti.
Svokra tam nech kludne býva až kým sa nehnuteľnosť nepredá. Bude sa starať o dom a udržiavať ho, aby nedochádzala k jeho znehodnoteniu. No a ked ho nepredajú za tú cenu tak hádam aj tým nevlastným deťom sa oči otvoria.

Svokra nemá čo stratiť, lebo ak by dom predali. Tak dostane svoje peniaze a niekde inde si môže niečo menšie kúpiť. Ale podla toho ako píšeš, tak reálna nádej na predaj nehnuetľnosti nie je. Poprípade nech svokra vyzve vlastníka č. 2a3 aby ju vyplatili, a robili si s nehnuteľnosťou čo chcú.
0 0
imoni imoni

imoni je offline (nepripojený) imoni

ešte by som sa chcela spýtať, či môžu oni predať nehnuteľnosť za 40 000napr s čím ona nebude súhlasiť
Veľmi pekne ďakujem za rady
0 0
Xanti Xanti

Xanti je offline (nepripojený) Xanti

Ak by predávali nehnuteľnosť za 40000 eur a ona má znalecký posudok na 60000 eur tak potom nech svokra povie, že ich z tej sumy vyplatí.
Ak je to reálna trhová cena, za ktorú vedia nájsť oni kupca. Alebo za tú cenu odkúp ty s manželom.

Iste chápeš čo som chcela povedať.
0 0
imoni imoni

imoni je offline (nepripojený) imoni

jasne chápem, my sme aj navrhli, že ich vyplatíme z reálnej trhovej hodnoty, oni chcú viac...žiaľ nedohodli sme sa .
Ešte raz ďakujem
0 0
Xanti Xanti

Xanti je offline (nepripojený) Xanti

Niečo podobné sme riešili v rodine,
postup bol podobný.
- cena určená znalcom neznamenala trhovú predajnú cenu, tak spoluvlastník sa snažil predať
- našiel kupca za nižšiu cenu, ktorú potom dorovnal spoluvlastník a odkúpil už on.
A obe strany boli spokojné.

A hovorím ak si tortúrou predaja nehnuteľnosti nepredajnou cenou prejdú tie nevlastné deti, tak hádam skôr pristúpia na dohodu.
1 0
imoni imoni

imoni je offline (nepripojený) imoni

ďakujem
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať