Zavrieť

Porady

Dohoda o vykonaní práce

Ahojte poraďáci - potrebujem poradiť, resp. vysvetliť situáciu: som živnostník, ale u môjho známeho som mal v minulom roku tiež uzatvorenú dohodu o vykonaní práce. Keďže veľa roboty pre mňa nemal, bol aj zárobok minimálny. Na tento rok mi tiež ponúkol zmluvu o vykonaní práce s tým, že keď nebude mať pre mňa robotu, tak si budem vykazovať nulový zisk. Ale nechápem, prečo ma tlačí do podpisu zmluvy - má z toho on nejaké výhody, keď som cez neho prihlásený do sociálnej poisťovne a popri tom mi vykazuje nulový zisk?????? Ďakujem za info.
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

    veronikasad
    Čo je to nulový zisk ? Dohodár musí byť prihlásený v SP pred začiatkom výkonu práce, zrejme známy nechce riskovať pre prípad, že by ťa niekedy súrne potreboval.

    Príjem z dohody zahrňaš do DP typu B ako príjem zo závislej činnosti (§5)

    pavol54 je offline (nepripojený) pavol54

    pavol54
    Má z toho jednu výhodu, ak by si náhodou pracoval nemal zmluvu a v tom momente by prišla kontrola z IP tak ušetril na pokute niekoľko sto €, ak by si pracoval tak do priznania tento príjem uvedieš len vtedy ak ťa nezdanil 19%

    ewita888 je offline (nepripojený) ewita888

    ewita888
    pavol54 Pozri príspevok
    Má z toho jednu výhodu, ak by si náhodou pracoval nemal zmluvu a v tom momente by prišla kontrola z IP tak ušetril na pokute niekoľko sto €, ak by si pracoval tak do priznania tento príjem uvedieš len vtedy ak ťa nezdanil 19%
    a to už prečo? veď keď jeho základ dane bude v DP menší, ako NČZD, daň sa mu vráti..

    Evanka je offline (nepripojený) Evanka

    Evanka
    Ludacek Pozri príspevok
    Ahojte poraďáci - potrebujem poradiť, resp. vysvetliť situáciu: som živnostník, ale u môjho známeho som mal v minulom roku tiež uzatvorenú dohodu o vykonaní práce. Keďže veľa roboty pre mňa nemal, bol aj zárobok minimálny. Na tento rok mi tiež ponúkol zmluvu o vykonaní práce s tým, že keď nebude mať pre mňa robotu, tak si budem vykazovať nulový zisk. Ale nechápem, prečo ma tlačí do podpisu zmluvy - má z toho on nejaké výhody, keď som cez neho prihlásený do sociálnej poisťovne a popri tom mi vykazuje nulový zisk?????? Ďakujem za info.
    Ak máš uzatvorenú dohodu, tak na určitú prácu, ktorá kočí výsledkom, teda nie je logické, že máš uzavretú dohodu a možno nebude mať pre teba prácu. Príjem na DVP nemá so ziskom nič spoločné je to príjem zo závislej činnosti.

    veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

    veronikasad
    pavol54 Pozri príspevok
    Má z toho jednu výhodu, ak by si náhodou pracoval nemal zmluvu a v tom momente by prišla kontrola z IP tak ušetril na pokute niekoľko sto €, ak by si pracoval tak do priznania tento príjem uvedieš len vtedy ak ťa nezdanil 19%
    Nesúhlasím, príjem z dohody je zdaňovaný preddavkovou daňou a nulová daň bude iba v prípade, ak príjem je nižší ako mesačná NČZD a dohodár má podpísané vyhlásenie.

    Príjem z dohody sa uvádza v DP typu B.

    pavol54 je offline (nepripojený) pavol54

    pavol54
    veronikasad Pozri príspevok
    Nesúhlasím, príjem z dohody je zdaňovaný preddavkovou daňou a nulová daň bude iba v prípade, ak príjem je nižší ako mesačná NČZD a dohodár má podpísané vyhlásenie.

    Príjem z dohody sa uvádza v DP typu B.
    A ak nemá dohodár podpísané vyhlásenie?

    veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

    veronikasad
    pavol54 Pozri príspevok
    A ak nemá dohodár podpísané vyhlásenie?
    Príjem je zdanený preddavkovou daňou a ak má povinnosť podať DP, musí ho uviesť ako príjem z § 5 v DP.

    Ludacek je offline (nepripojený) Ludacek

    Ludacek
    Vážení poraďáci ďakujem za doterašie ifno, len som zabudol jednu vec - po ukončení práce mi vypláca peniaze na ruku a bez dokladu a z toho nie som nadšený. A ešte o aké vyhlásenie ide?

    Dohoda o vykonaní práce

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.