Zavrieť

Porady

Nájomné v naturáliách JÚ (Fakt mi nikto nepomôže?)

Múdre hlavy, pomôžte mi! Ako sa zaúčtuje platba nájomného do PD /v hotovosti aj v naturáliách/ fyzickým osobám - prenajímateľom poľnohospodárskej pôdy. SHR, platca DPH-štvrťročne, program ALFA, JÚ, nájomné sa vydávalo resp. vyplácalo v novembri a oktobri 2011.
Naposledy upravil Dav : 19.01.12 at 13:20
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    a_je_to je offline (nepripojený) a_je_to

    a_je_to
    Nájomné v peniazoch ... klasika, pokladničný výdaj a prevádzková réžia. Nájomné v naturáliách ... výdaj zásob s poznámkou nájomné v naturáliách a spôsob výpočtu vrátane ocenenia. V peňažnom denníku ako koncoročné operácie /interné doklady/ bez peňažného pohybu, zároveň prevádzková réžia ... tak ako sa účtujú napr. odpisy. Do knihy záväzkov zapísať záväzok voči každému prenajímateľovi v peniazoch a jeho úhradu. Do odkazu na číslo dokladu uviesť číslo výdajky, alebo poznámku natur.
    DPH z plateného nájomného je dúfam dohodnuté s občanom ako oslobodené a v DPH sa nevykazuje.

    mondes je offline (nepripojený) mondes

    mondes
    v hotovosti: pokladňa - výdavok v členení prevádzková réžia - nájomné. ( Urob si v prev. réžii analytiku na nájomné).

    jukros je offline (nepripojený) jukros

    jukros
    To mám, vpd som dala podpísať prenajímateľom, k vpd prikladám aj kópie nájomných zmlúv. Ale čo vtedy, keď nechceli nájomné v peniazoch, ale v naturáliách, vydali sme im obilie, vypísala sa výdajka, oni podpísali, že napr. dostali 3q pšenice, 3q jačmeňa a čo ďalej? Spolu sa vydalo 150 q obilia, čo sa odpísalo zo skladových zásob. Ako postupovať ďalej v PD?

    Lubo44 je offline (nepripojený) Lubo44

    Lubo44
    jukros Pozri príspevok
    To mám, vpd som dala podpísať prenajímateľom, k vpd prikladám aj kópie nájomných zmlúv. Ale čo vtedy, keď nechceli nájomné v peniazoch, ale v naturáliách, vydali sme im obilie, vypísala sa výdajka, oni podpísali, že napr. dostali 3q pšenice, 3q jačmeňa a čo ďalej? Spolu sa vydalo 150 q obilia, čo sa odpísalo zo skladových zásob. Ako postupovať ďalej v PD?
    Ja by som to dal ako nepeňažný výdavok cez ID

    jukros je offline (nepripojený) jukros

    jukros
    To len tak jednoducho, A je to? Jedna pani účtovníčka mi povedala, že ona na konci roka vypíše aj vyšlú faktúru, kde do hlavičky odberateľa napíše "prenajímatelia", vydané množstvo vynásobí výr. cenou /koľko stálo vypestovanie jedného q pšenice alebo jačmeňa/ + DPH. Mám v tom zmätok. Čo mi uniklo?

    a_je_to je offline (nepripojený) a_je_to

    a_je_to
    Áno, presne to chýbalo do úplného riešenia. Ja som sa zameral iba na tú úhradu nájomného. Tá vydaná faktúra sa taktiež zaúčtuje ako interný doklad - koncoročná operácia, bez peňažného pohybu, iba do príjmov celkom, príjmu za výrobky v cene výroby a prijatej DPH. Aj celková pohľadávka do knihy pohľadávok. Záväzky voči prenajímateľom a celková pohľadávka sa vyrovnajú kompenzáciou - zápočtom. Nestane sa však žiadna chyba, ak sa jednotlivé prípady zaúčtujú ako predaj výrobkov s DPH v hotovosti a hneď aj úhrada nájomného v hotovosti s nulovým výsledkom na pokladničný stav.

    jukros je offline (nepripojený) jukros

    jukros
    Predaj výrobkov bude 12€/cena výroby/ x 149q /vydané množstvo/ + dph = 2145,60€, vyplatené nájomné v naturáliách zas 12€ /cena výroby/ x 149q bez dph /vydané fyzickým osobám, oslobodené od dph/. Do výkazu DPH mi pôjde 357,60€. Robím to správne?

    a_je_to je offline (nepripojený) a_je_to

    a_je_to
    jukros Pozri príspevok
    Predaj výrobkov bude 12€/cena výroby/ x 149q /vydané množstvo/ + dph = 2145,60€, vyplatené nájomné v naturáliách zas 12€ /cena výroby/ x 149q bez dph /vydané fyzickým osobám, oslobodené od dph/. Do výkazu DPH mi pôjde 357,60€. Robím to správne?
    Neviem, ale asi nie. Nemôžeš postupovať z malého do veľkého, ale z veľkého do malého, lebo narobíš chyby a nezrovnalosti. Ja by som postupoval takto. Urobiť súpis sumy nájomného zo zmlúv u všetkých, ktorí namiesto peňazí dostali obilie, vyšlo by povedzme 2000 EUR. Toľko je deduktívna cena 149 q obilia, ktorým si naturálne uhradila všetky nájmy. Z nich 2000 : 1,2 = 1666,67 EUR spolu pôjde do denníka do predaja výrobkov ako základ dane a 333,33 EUR ako DPH. Rovnako spolu 2000 EUR pôjde do denníka ako nájomné, bez rozpisu na základ a daň, lebo nejde o zdaniteľné plnenie - prenajímatelia nie sú platcami. Ak k tomu pripojíš zoznam nájomcov, ktorí namiesto peňazí dostali obilie, ku každému jeho nárok na nájomné a množstvo obilia ktoré dostal, dolu sumár, tak to nebude mať chybu. Na tieto sumy sa musíš dostať aj z jednotlivých prípadov.
    Z prepočtu Ti vyjde, že 1 q si realizovala za 2000 : 149 = 13,42 Eur. Keďže výrobná cena bola 12 x 1,2 = 14,40 EUR vrátane DPH, tak si realizovala pod výrobné náklady. Nie je to dobre, lebo si prerobila, ale nie je to v rozpore so zákonom o DPH. Lebo si nedávala bezplatne, ale za protihodnotu = nájomné. V tomto prípade nie je dôvod oceňovať vydané obilie výrobnými nákladmi. Asi takto .... dosaď si do výpočtu svoje čísla.

    jukros je offline (nepripojený) jukros

    jukros
    Neviem, ale asi nie. Nemôžeš postupovať z malého do veľkého, ale z veľkého do malého, lebo narobíš chyby a nezrovnalosti. Ja by som postupoval takto. Urobiť súpis sumy nájomného zo zmlúv u všetkých, ktorí namiesto peňazí dostali obilie, vyšlo by povedzme 2000 EUR. Toľko je deduktívna cena 149 q obilia, ktorým si naturálne uhradila všetky nájmy. Z nich 2000 : 1,2 = 1666,67 EUR spolu pôjde do denníka do predaja výrobkov ako základ dane a 333,33 EUR ako DPH. Rovnako spolu 2000 EUR pôjde do denníka ako nájomné, bez rozpisu na základ a daň, lebo nejde o zdaniteľné plnenie - prenajímatelia nie sú platcami. Ak k tomu pripojíš zoznam nájomcov, ktorí namiesto peňazí dostali obilie, ku každému jeho nárok na nájomné a množstvo obilia ktoré dostal, dolu sumár, tak to nebude mať chybu. Na tieto sumy sa musíš dostať aj z jednotlivých prípadov.
    Z prepočtu Ti vyjde, že 1 q si realizovala za 2000 : 149 = 13,42 Eur. Keďže výrobná cena bola 12 x 1,2 = 14,40 EUR vrátane DPH, tak si realizovala pod výrobné náklady. Nie je to dobre, lebo si prerobila, ale nie je to v rozpore so zákonom o DPH. Lebo si nedávala bezplatne, ale za protihodnotu = nájomné. V tomto prípade nie je dôvod oceňovať vydané obilie výrobnými nákladmi. Asi takto .... dosaď si do výpočtu svoje čísla.

    Ďakujem, to znamená, že mám odviesť štátu 333,33€ /podľa príkladu/?
    1. Keď predám obilie, dostanem za to základ+dph, základ je môj a dph odvediem štátu. Zo zvyšku zaplatím nájomné v peniazoch.
    2. Keď vysporiadam nájomné v naturáliách, peňažný príjem nemám, ale štátu napriek tomu mám odviesť dph?
    Druhý prípad je pre mňa nevýhodný, radšej vysporiadať v budúcnosti nájomné v hotovosti? Ako mám chápať potom, že nájomné je oslobodené od dph, prvotne som si myslel, že za obilie, ktorým vysporiadam nájomné nemám platiť štátu dph?

    a_je_to je offline (nepripojený) a_je_to

    a_je_to
    jukros Pozri príspevok
    Ďakujem, to znamená, že mám odviesť štátu 333,33€ /podľa príkladu/? Určite áno.
    1. Keď predám obilie, dostanem za to základ+dph, základ je môj a dph odvediem štátu. Zo zvyšku zaplatím nájomné v peniazoch. Určite áno.
    2. Keď vysporiadam nájomné v naturáliách, peňažný príjem nemám, ale štátu napriek tomu mám odviesť dph? Určite áno.
    Druhý prípad je pre mňa nevýhodný, radšej vysporiadať v budúcnosti nájomné v hotovosti? Obidva prípady sú hodnotovo presne to isté, ak oceníš aj naturálne obilie trhovou cenou a dokážeš za trhové ceny predať všetku produkciu. Ak nedokážeš, tak je výhodnejšie dávať za nájom obilie. Ako mám chápať potom, že nájomné je oslobodené od dph, /nie je oslobodené, iba nie je zdaniteľným plnením, lebo nájomcovia nie sú platiteľmi DPH/ prvotne som si myslel, že za obilie, ktorým vysporiadam nájomné nemám platiť štátu dph? Poskytnutie obilia ako protihodnoty je príjem u platiteľa DPH, musíš. Nájomné je výdavok voči neplatiteľovi DPH, odpočet nemáš.
    Oslobodenie od dane pre nájomné je nešťastne zavádzajúci názov, ktorý neznamená pre platiteľa DPH žiadny prínos. O oslobodení možno hovoriť u exportu, kde nemusíš fakturovať s daňou a máš nárok na odpočty. Okrem toho .... neporovnávaj neporovnateľné. Za prenajatú plochu uhradíš nájomné povedzme 1000 Eur. Dopestuješ na nej produkciu v trhovej hodnote povedzme 6000 EUR vrátane DPH. Z nich máš DPH na výstupe 1000 EUR a 5000 EUR máš výnos, z ktorého kryješ všetky výdavky, vrátane nájomného, niektoré s odpočtom DPH. Zbytok je základ dane z príjmu. Ak je dostačujúci ako hrubá odmena za prácu SHR - SZČO, tak je ok.

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.