Zavrieť

Porady

Predpis nákladov - odvody SZČO v PÚ

Ahojte,

chcela by som sa opýtať, akým spôsobom účtujete odvody SZČO v podvojnom účtovníctve? Každý mesiac predpis záväzku a náklad cez ID a cez banku úhradu? Alebo priamo cez banku len náklad? Naša účtovníčka to účtuje len cez banku a dochádza nám podľa môjho názoru k nesprávnemu zahrnutiu nákladov, lebo v januári zaúčtuje do N decembrové odvody napr. vo výške 10 000,- toto až do júla, kedy sa naposledy platí 10 000,- za jún. V auguste sa platba zvyšuje (zvýšený VZ od júla) napr. na 11 000,- až do decembra, kedy platí za november. Za december zaplatí až v januári nasledujúceho roku a to má v nákladoch až vtedy. V sumáre máme v nákladoch 7*10 000,- + 5 * 11 000,-, t.j. o 1 000,- menej. Teraz bude zmena odvodov 2 krát do roka, kvôli zdravotnému poisteniu.
Neviem, či je to takto správne alebo nie? Ide aj o daňové hľadisko. (dúfam, že sa aj k tomu niekto vyjadrí, lebo nechcem zadávať tému duplicitne)

Ďakujem krásne.
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    KEJKA je offline (nepripojený) KEJKA

    audítor, účtovník, odborný poradca ...viac KEJKA
    pre upresnenie : ide naozaj o SZČO, ktorá si zvolila účtovanie v PU namiesto v JÚ?
    Aj pre SZČO platia potom zásady účtovania v PU a teda má účtovať predpis.

    ormika je offline (nepripojený) ormika

    ormika
    Ja tiež účtujem SZČO, ktorá vedie PÚ. Odvody SZČO účtujem každý mesiac cez ID a potom klasické úhrady cez BÚ alebo v hotovosti. Podľa toho, ako to SZČO uhradil.

    Mirkaska je offline (nepripojený) Mirkaska

    Mirkaska
    Lida
    pre upresnenie : ide naozaj o SZČO, ktorá si zvolila účtovanie v PU namiesto v JÚ?
    Aj pre SZČO platia potom zásady účtovania v PU a teda má účtovať predpis.
    Áno, PÚ.
    Ďakujem za rýchlu odpoveď.
    V prípade, že to nebolo účtované a zahrňované do nákladov správne, myslíte, že môžem urobiť sek a začať? V r. 2005 budem mať odvody 13x. Risknúť?

    ormika je offline (nepripojený) ormika

    ormika
    fJa by som to opravila. Doúčtovala by som interné doklady (12x náklady) a v úhradách by som opravila účtovanie.

    Mirkaska je offline (nepripojený) Mirkaska

    Mirkaska
    ormika
    fJa by som to opravila. Doúčtovala by som interné doklady (12x náklady) a v úhradách by som opravila účtovanie.
    Ale neopravím už január - čo bola úhrada za december ...

    ormika je offline (nepripojený) ormika

    ormika
    Mirkaska
    Ale neopravím už január - čo bola úhrada za december ...
    V januári by som úhradu za december opravila v úhradách a tú úhradu by som zaúčtovala ako nedaňovú. A rok 2004 by som už neopravovala. Veď keď uvažujem, tak v roku 2004 december v nákladoch nemáš (na tvoju škodu) a v roku 2005 v úhradách to budeš mať tiež ako výdaj nedaňový. A predpisy v roku 2005 by som účtovala cez interné doklady, takže to budú náklady a v úhradách to len vypáruješ. Dodá niekto niečo k tomu?

    Mirkaska je offline (nepripojený) Mirkaska

    Mirkaska
    ormika
    V januári by som úhradu za december opravila v úhradách a tú úhradu by som zaúčtovala ako nedaňovú. A rok 2004 by som už neopravovala. Veď keď uvažujem, tak v roku 2004 december v nákladoch nemáš (na tvoju škodu) a v roku 2005 v úhradách to budeš mať tiež ako výdaj nedaňový. A predpisy v roku 2005 by som účtovala cez interné doklady, takže to budú náklady a v úhradách to len vypáruješ. Dodá niekto niečo k tomu?
    Určite jeden mesiac bude ako nedaňový - a dám tam tú úhradu z januára. V r. 2004 mám náklad 12 krát - ale s mesačným posunom, toto sa ťahá určite od začiatku podnikania, t.j. v prvom roku bolo o jeden mesiac v nákladoch menej.
    No je načase to zmeniť.
    Ďakujem za radu. Mirka

    ormika je offline (nepripojený) ormika

    ormika
    Ale v roku 2005 budeš mať odvody pre SZČO v nákladoch cez interné doklady, čiže ich tam budeš mať 12x a potom opravíš len úhrady, aby si v úhradách nemala nákladový účet, no v januári v úhradách (za 12/04)nákladový účet budeš mať, ale bude to pripočítateľná položka (čiže nedaňový náklad). Vyjadrí sa k tomu ešte niekto? Ďakujem

    kalkulka je offline (nepripojený) kalkulka

    pracujem v spoločnosti, ktorá sa zaoberá strojárskou výrobou, ktorú takmer všetku expotrujeme do krajín EÚ ...viac kalkulka
    Normálne sa odvody účtujú v PÚ: predpis /ID/ 524/336 - zamestnávateľ
    331/336 - zamestnanec
    takýmto spôsobom zaúčtuješ záväzok voči jednotlivým poisťovniam za zdaňovacie obdobie 2005, každý mesiac. Úhrada - zníženie záväzku /výpis z banky/ zaúčtuješ 336/221. Opravila by som na tvojom mieste výšku záväzku, ktorá mi mala prejsť z minulého účtovného obdobia, čiže stav 1. 1. 2005 samozrejme nedaňovo. V tomto prípade, ako hovoríš aj náklady roku 2004 myslím si, že nie sú celkom v poriadku. Tak veľa zdaru.

    Predpis nákladov - odvody SZČO v PÚ

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.