Zavrieť

Porady

Majetkové vysporiadanie po rozvode

Dobrý deň,
poprosila by som Vás o radu, dva roky som s bývalým manželom rozvedená, ešte pred rozvodom som sa odsťahovala zo spoločného domu k svojim rodičom spolu s malou dcérkou. Chcela som sa s exmaželom dohodnúť na rozdelení majetku,nakoľko sme spolu kupovali dom po manželstve/máme Bezpodielové vlastníctvo 1/2 a 1/2 /,za peniaze z predaja bytu,ktorý mu rodičia darovali alebo predali/teraz si niesom istá/ a on si ho neskôr odkúpil za necelých 3000 eur.Ja som mala pred manželstvom svoje peniaze,ktoré som vložila ešte do prerábky bytu,ale neviem ich dokázať,jedine svedectvom rodičov.Tak som navrhla exmanželovi,že nechcem polovicu z domu,ale len to čo som mala + čo mi dali rodičia,najprv súhlasil,teraz tvrdí,že mi nič nedá. Na prerábku domu sa bral úver, ktorý teraz spláca on,kedže z domu nechcem vyplatiť,ale žiadam len svoje peniaze,čo som mala za slobodna.
2 roky utiekli,nedá sa s ním dohodnúť,naposledy,keď som išla do spoločného domu,tak ma napadol a nechce ma tam ani pustiť ani vyplatiť. Na polícii mi povedali,že jediné,čo môžem spraviť,je aby som podala o rozdelenie majetku na súde. Len sa obávam,že keď budú brať rozdelenie na polovicu,tak zahrnú do toho aj peniaze,ktoré mal z bytu a splacanie hypotéky a nevyšlo by to ani tých 7000 eur,ktoré som investovala do domu.S malou sa nemôžeme pohnúť z miesta a on si užíva všetok majetok/auto,dom/ s novou priateľkou. auto sme kupovali spolu,aj nábytok,zahrňa sa aj to do rozdelenia?
Ďakujem Vám za radu, Želka
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Mária27 je offline (nepripojený) Mária27

    Mária27
    Keď si dva roky rozvedená a nemáte rozdelený majetok, tak počkaj ešte rok (nepodávaj žiadosť o vyporiadanie BSM) a bude polovica domu tvoja. Potom môžeš od neho žiadať odplatu za užívanie tvojej polovice. Na veľké prosenie mu môžeš svoju polovicu potom predať lacnejšie - odpočítaš si svoje investície.

    Občiansky zákonník:

    § 149

    (1) Ak zanikne bezpodielové spoluvlastníctvo, vykoná sa vyporiadanie podľa zásad uvedených v § 150.

    (4) Ak do troch rokov od zániku bezpodielového spoluvlastníctva manželov nedošlo k jeho vyporiadaniu dohodou alebo ak bezpodielové spoluvlastníctvo manželov nebolo na návrh podaný do troch rokov od jeho zániku vyporiadané rozhodnutím súdu, platí, pokiaľ ide o hnuteľné veci, že sa manželia vyporiadali podľa stavu, v akom každý z nich veci z bezpodielového spoluvlastníctva pre potrebu svoju, svojej rodiny a domácnosti výlučne ako vlastník užíva. O ostatných hnuteľných veciach a o nehnuteľných veciach platí, že sú v podielovom spoluvlastníctve a že podiely oboch spoluvlastníkov sú rovnaké. To isté platí primerane o ostatných majetkových právach, ktoré sú pre manželov spoločné.

    mattto je offline (nepripojený) mattto

    mattto
    prepáč, ale nie je ti rozumieť, teda aspoň ja nerozumiem. Neviem, čo sa pýtaš, čo chceš vedieť. Neviem, čo myslíš "...sme spolu kupovali dom po manželstve/máme Bezpodielové vlastníctvo 1/2 a 1/2 /,za peniaze z predaja bytu,ktorý mu rodičia darovali alebo predali/teraz si niesom istá/ a on si ho neskôr odkúpil za necelých 3000 eur." Kupovali dom po manželstve? to je ako? Najlepšie bude, keď skočíš za advokátom a hlavne dones mu všetky papiere, aby pochopil

    Majetkové vysporiadanie po rozvode

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.