Zavrieť

Porady

odchodné

Ahojte, chcem sa opýtať aký má nárok na odchodné zamestnanec, ktorý odchádza do predčasného dôchodku a pracoval v danej firme cca 16 rokov?
Usporiadat
Tweety Tweety

Tweety je offline (nepripojený) Tweety

Daduskha Pozri príspevok
Ahojte, chcem sa opýtať aký má nárok na odchodné zamestnanec, ktorý odchádza do predčasného dôchodku a pracoval v danej firme cca 16 rokov?
Odchodné nie je podľa odpracovaných rokov vo firme, je rovnaké pre všetkých, ktorí odchádzajú po prvykrát do dôchodku. Najmenej vo výške 1 mes. priem. zárobku.

§ 76a ZP
Odchodné
(1) Zamestnávateľ poskytne zamestnancovi odchodné najmenej v sume jeho priemerného mesačného zárobku pri prvom skončení pracovného pomeru po nadobudnutí nároku na invalidný dôchodok, ak pokles schopnosti vykonávať zárobkovú činnosť je viac ako 70 %, predčasný starobný dôchodok alebo
starobný dôchodok.
0 0
Daduskha Daduskha

Daduskha je offline (nepripojený) Daduskha

Ale ked zamestnanec odpracuje nad 5 rokov ma narok na min. 3nasobok priemerneho mesacneho platu nie? Ako to mam vypocitat napriklad pri mzde 500eur/mes? Dakujem velmi pekne.
0 0
Tweety Tweety

Tweety je offline (nepripojený) Tweety

Daduskha Pozri príspevok
Ale ked zamestnanec odpracuje nad 5 rokov ma narok na min. 3nasobok priemerneho mesacneho platu nie? Ako to mam vypocitat napriklad pri mzde 500eur/mes? Dakujem velmi pekne.
To, čo tvrdíš je pri odstupnom, takže o čo Ti ide? V otázke máš odchodné.
0 0
VERONIKA6 VERONIKA6

VERONIKA6 je offline (nepripojený) VERONIKA6

To neplatí pri odchodnom.
0 0
Daduskha Daduskha

Daduskha je offline (nepripojený) Daduskha

Aha, ospravedlnujem sa, nemam v tom prehlad. Odchodne myslim.
0 0
Tweety Tweety

Tweety je offline (nepripojený) Tweety

Daduskha Pozri príspevok
Aha, ospravedlnujem sa, nemam v tom prehlad. Odchodne myslim.
Potom odpoveď máš už v prvom príspevku.
0 0
Daduskha Daduskha

Daduskha je offline (nepripojený) Daduskha

dakujem!
0 0
buba buba

buba je offline (nepripojený) buba

Ja sa chcem spýtať, mám zamestnanca, ktorý pracuje u nás stále, keď mal nárok na dôchodok starobný požiadal oň ale pracuje u nás stále, keby chcel odísť tak má nárok na odchodné aj keď poberá dôchodok už 5 rokov a má vlastne prvé skončenie pr. pomeru po nadobudnutí nároku na star.dôchodok?
0 0
terezamaria terezamaria

terezamaria je offline (nepripojený) terezamaria

som jednoducho žena
buba Pozri príspevok
Ja sa chcem spýtať, mám zamestnanca, ktorý pracuje u nás stále, keď mal nárok na dôchodok starobný požiadal oň ale pracuje u nás stále, keby chcel odísť tak má nárok na odchodné aj keď poberá dôchodok už 5 rokov a má vlastne prvé skončenie pr. pomeru po nadobudnutí nároku na star.dôchodok?
Áno, keď skončí pracovný pomer, vyplatíš mu odchodné.
4 0
mondes mondes

mondes je offline (nepripojený) mondes

A to odchodné sa vypláca už po zdanení?
0 0
Andyke Andyke

Andyke je offline (nepripojený) Andyke

Z odchodného idú aj odvody + daň.
2 0
mondes mondes

mondes je offline (nepripojený) mondes

Andyke Pozri príspevok
Z odchodného idú aj odvody + daň.
Takže ten, kto dostane odchodné, musí zaplatiť odvody aj daň? Ja som z toho paf. Môj známy je výsluhový dôchodca od 1.1.2011 a okrem dôchodku dostal aj odchodné. Otvoril si aj živnosť, takže bude podávať DP. A ja teraz neviem, či to odchodné mu prirátam k príjmom, či nie. Pora´dte mi prosím.
0 0
Andyke Andyke

Andyke je offline (nepripojený) Andyke

On dostal to odchodné od svojho bývalého rezortu?
0 0
mondes mondes

mondes je offline (nepripojený) mondes

áno
0 0
Andyke Andyke

Andyke je offline (nepripojený) Andyke

Pozri §52 ods.5 a 6 zák. o dani z príjmov.
1 0
Magma Magma

Magma je offline (nepripojený) Magma

Zamestnanec skončil pracovný pomer s tým, že odchádza do predčasného starobného dôchodku. Dôchodok mu bol priznaný až po 3 týždňoch, teda dovtedy nikde nerobil. §76a hovorí že mu patrí odchodné ak požiadal o dôchodok do 10 pracovných dní po skončení pracovného pomeru. Ako by sme mu mohli vyplatiť odchodné aby sme dodržali zákon? Donesie potvrdenie zo SP, že on ten dôchodok žiadal skôr? Nedá sa predčasný star. dôchodok požiadať spätne?
0 0
Tweety Tweety

Tweety je offline (nepripojený) Tweety

§76a
(2) Zamestnávateľ poskytne zamestnancovi odchodné podľa odseku 1, ak zamestnanec požiada o poskytnutie uvedeného dôchodku pred skončením pracovného pomeru alebo do desiatich pracovných dní po jeho skončení.
3 0
veronikasad veronikasad

veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

Magma Pozri príspevok
Zamestnanec skončil pracovný pomer s tým, že odchádza do predčasného starobného dôchodku. Dôchodok mu bol priznaný až po 3 týždňoch, teda dovtedy nikde nerobil. §76a hovorí že mu patrí odchodné ak požiadal o dôchodok do 10 pracovných dní po skončení pracovného pomeru. Ako by sme mu mohli vyplatiť odchodné aby sme dodržali zákon? Donesie potvrdenie zo SP, že on ten dôchodok žiadal skôr? Nedá sa predčasný star. dôchodok požiadať spätne?
Uveď dátum skončenia prac.pomeru a dátum priznania PSD (nie je dôležité, kedy mu prišlo rozhodnutie, ale kedy o dôchodok požiadal).
0 0
Magma Magma

Magma je offline (nepripojený) Magma

Pracovný pomer skončil 31.12. a PSD mu bol priznaný od 19.1.2012. Takže sa nezmestime do 10 pracovných dní. čo s tým? My by sme mu to odchodne vyplatili, ale nesedi mi to so ZP.
0 0
Mila123 Mila123

Mila123 je offline (nepripojený) Mila123

prečo žiadal k 19.01.?
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať